VHF in CB antena na istem drogu

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

VHF in CB antena na istem drogu

OdgovorNapisal/-a Rok.Terziev » 12 Maj 2011, 22:36

Pozdravljeni!

Lansko leto sem se prvič srečal z UKW in sicer uporabljam ročno postajo Yaesu VX-170, ampak ker sem doma na sredini hriba, z gumico iz hiše ne slišim skoraj nič, zato mi je lani S52DD prijazno poklonil anteno za kar sem mu še danes zelo hvaležen in za vse nasvete, ki sem jih zadnjič potreboval pri nakupu pravega konektorja :lol: Skratka, antena bi morala biti na žlebu (kot mi je S52DD razložil žleb potem "igra" vlogo antene), ampak, ker bomo le tega še letos menjali bi vse skupaj najrajši spravil na streho. Ker zelo rad DX-am tudi na 11m, imam poleg te VHF antene še anteno za CB, ki bi jo moral že zdavnaj spraviti na streho, ampak zaradi pomankanja časa mi le to še ni uspelo. Sedaj pa vprašanje. Ali je pametno obe anteni dati na isti drog, torej, da bi imeli skupno maso? Je pametno iz droga speljati še maso do žleba? Za boljšo predstavo, kaj imam v mislih narediti, prilagam eno na hitro izdelano 3D skico...

Aja, skica je zelo na hitro, zato ni predstave o dimenzijah. CB antena je dolga 4 metre, drog bi uporabil prav tako dolžine 4 metre, VHF antena pa je približno 30cm velika...

Slika

Hvala vsem za odgovore!

73, Rok

******************
Prosim, da naslednjič uporabiš sliko primernih dimenzij za objavo na forumu (format 640x480). Hvala. 73, Miloš S57D
Rok.Terziev
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Jan 2010, 14:24

Re: VHF in CB antena na istem drogu

OdgovorNapisal/-a S52DK » 13 Maj 2011, 21:50

Kot razumem želiš antene zmontirati ob dimniku oz. ? Če je dimnik aktiven potem se anteni, še posebej tisti za 11m slabo piše. Če pa je to zračnik oz. neaktiven dimnik pa je stvar vredu. Pri masi si imel verjetno v mislih ozemljitev. Ozemljitev je potrebno speljati po najbližji poti z večjim presekom žice ali valjancem v zemljo. Žleb pa pusti pri miru.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: VHF in CB antena na istem drogu

OdgovorNapisal/-a S55SR » 13 Maj 2011, 23:52

Hojla Rok!
Da najprej nekaj razčistiva. Ali je antena za ukv, taka kot si jo narisal, namenjena za montažo na avto? Če ja, potem si boš moral omisliti radiale zanjo, kajti na avomobilu predstavlja streha oz. pločevina drugo polovico "dipola". Brez radialov ti bo na anteni samo "vroči" pol, oklop kabla pa bo v zraku oz. na drogu, ki ne bo impendančno prilagojen in ti bo kot tak porušil tostih idealnih 50 ohm-ov. Če pa je odgovor negativen, potem pa bo taka postavitev kar v redu, z istimi opozorili kot ti jih je dal Dušan.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: VHF in CB antena na istem drogu

OdgovorNapisal/-a Rok.Terziev » 15 Maj 2011, 18:05

Pozdravljena!

Najlepša hvala obema za odgovor! No, ilustracija je bila zelo na hitro in dimnik je aktiven, da, ampak vse skupaj pride toliko odmaknjeno, da se ne bo kadilo ravno pod anteno :lol: s to skico sem ciljal bolj na razdaljo med ukv in cb anteno... S55SR, antena ni namenjena avtomobilu, ampak mislim, da jo je S52DD izdelal sam in kot mi je razložil bo zadeva najbolje "špilala" če bo pritrjena na čimvečji kos pločevine. Do sedaj je bila na žlebu in je svoje delo opravljala odlično! S52DK hvala za opozorilo, ampak kot sem zapisal, skica je bila izdelana na hitro, v realnosti pride postavitev drog-dimnik nekoliko drugače...
Rok.Terziev
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Jan 2010, 14:24

Re: VHF in CB antena na istem drogu

OdgovorNapisal/-a S55SR » 15 Maj 2011, 18:20

Rok.Terziev napisal/-a:Pozdravljena!

Najlepša hvala obema za odgovor! No, ilustracija je bila zelo na hitro in dimnik je aktiven, da, ampak vse skupaj pride toliko odmaknjeno, da se ne bo kadilo ravno pod anteno :lol: s to skico sem ciljal bolj na razdaljo med ukv in cb anteno... S55SR, antena ni namenjena avtomobilu, ampak mislim, da jo je S52DD izdelal sam in kot mi je razložil bo zadeva najbolje "špilala" če bo pritrjena na čimvečji kos pločevine. Do sedaj je bila na žlebu in je svoje delo opravljala odlično! S52DK hvala za opozorilo, ampak kot sem zapisal, skica je bila izdelana na hitro, v realnosti pride postavitev drog-dimnik nekoliko drugače...



Ravno na to sem ciljal. Če je bila mišljena za na kos pločevine, ti na drogu ne bo špilala, zato rabiš radiale, ki bodo simulirali pločevino.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: VHF in CB antena na istem drogu

OdgovorNapisal/-a Rok.Terziev » 18 Maj 2011, 16:13

S55SR napisal/-a:
Rok.Terziev napisal/-a:Pozdravljena!

Najlepša hvala obema za odgovor! No, ilustracija je bila zelo na hitro in dimnik je aktiven, da, ampak vse skupaj pride toliko odmaknjeno, da se ne bo kadilo ravno pod anteno :lol: s to skico sem ciljal bolj na razdaljo med ukv in cb anteno... S55SR, antena ni namenjena avtomobilu, ampak mislim, da jo je S52DD izdelal sam in kot mi je razložil bo zadeva najbolje "špilala" če bo pritrjena na čimvečji kos pločevine. Do sedaj je bila na žlebu in je svoje delo opravljala odlično! S52DK hvala za opozorilo, ampak kot sem zapisal, skica je bila izdelana na hitro, v realnosti pride postavitev drog-dimnik nekoliko drugače...



Ravno na to sem ciljal. Če je bila mišljena za na kos pločevine, ti na drogu ne bo špilala, zato rabiš radiale, ki bodo simulirali pločevino.


Pozdrav!

Po nasvetu izdelovalca antene - S52DD sem se odločil, da dodam tri radiale, po 0,5m... kako vi to fiksirate na samo anteno, kajti s kakšnimi dodelavami anten se tokrat srečujem prvič :( Rad pa bi, da mi antena pokriva takšno ukw območje kot sama postaja od 136 do 174 Mhz...

Hvala vsem in lep pozdrav, 73
Rok
Rok.Terziev
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Jan 2010, 14:24


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov