Drog za anteno - kje ga dobim

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Drog za anteno - kje ga dobim

OdgovorNapisal/-a S57OGP » 24 Apr 2011, 17:06

Malo mi je nerodno, pa vseeo, kje lahko kupim kakšen drog primeren za montažo anten?

Stanje:
Hiša cca 10m visoka, kovinski drog dolžine 280 cm, fi ~43 mm, cca 2 m nad slemenom, vpet v strop in na cca 60 cm višine na špirovc (U spojka). Antene - modem 30x30 cm, modem 20x20 cm, antena (iskrina televizijska, log, VHF/UHF, 120 cm dolžine).

Kako visok stolp si lahko privoščim brez dodatnega sidranja?
Kakšen material in premer rabim?
Kje dobim pribor za sidranje (bramac betonski strešniki).

Kakšen razmak rabim med antenami (modema gledata v isto smer, 2700 MHz in 3600 MHz), televizijska pa 90 stopinj zamaknjena)?


Lep pozdrav,
Peter
S57OGP
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 17 Avg 2005, 11:35
Kraj: Ljubljana

Re: Drog za anteno - kje ga dobim

OdgovorNapisal/-a s55kz » 24 Apr 2011, 19:57

Železni drog lahko kupiš v Merkurju na viču ali pa v "metalki". Osebno sem se odločil za aluminjasti drog, ki ga lahko dobiš v Alcu-ju v kamniku (cena mojega 6m droga je bila okoli 45€, + prevoz -> fi40X5mm). Ce bi kupoval danes bi se definitivno odločil za večji premer in tanjšo steno (mogoče bi kupil kar železnega, pa ga bi dal pocinkat).


Sidranje mojega "mojega" droga, če bi ga malo dvignil bi popolnoma zadostoval tipski nosilec za sončne celice od Lentherminvesta, ki pa ni ravno poceni. Moje sem dobil od lokalnega vodovodarja, za liter jagermaista :lol: , drugače pa zadeva stane mislim da 13€ po kosu, skratka zelo fletna zadeva, pritrdiš jo pa na "šperovec".

Štrešnike z zračniki sem kupil v Obnovi, skozi katere sem napeljal kabel, plastični strešnik skozi katerega gre drog sem pa dobil pri Krovstvu Šušteršič, ker ga Obnova na žalost ni imela na zalogi. Po strehi imam strešno kritino Vesna oz. danes se temu reče bramak (samo da je v drugi barvi).

Tine (S50A), ima zelo dobro narejen sistem "droga". Cel drog leži na rotatorju (rotator je spodaj na njemu pa drog). Drog "je pritrjen na velike ležaje", ki so pritrjeni na notranjo steno hiše. Skratka fenomenalna zadeva, tudi sam razmišljam, da bom v prihodnosti postavil nekaj podobnega, ne potrebuješ sidranja z zajlami, in obračaš cel drog, pa se rotator ne trpi kaj dosti, če ne drugega ga vsaj pozimi nikoli ne zebe in ni moker od dežja :lol:
s55kz
 
Prispevkov: 126
Pridružen: 14 Jul 2010, 19:24

Re: Drog za anteno - kje ga dobim

OdgovorNapisal/-a S51AY » 25 Apr 2011, 14:56

Peter, jaz sem vzel 6m/2colske pocinkane železne cevi, pa mi je sorodnik navaril plezalke. Prav tako so navarjena 4 ušesa, kamor sem pritrdil zajle za sidranje. Pa še dva nosilca za žične antene sta pod vrhom. Kupil sem 4 debelejše ustrezne samorezne vijake, na katere so navarjena ušesa, mislim da so fi 8 mm. Strešna kritina se prevrta in se v tramove zavijejo vijaki, ki so za pritrditev spodnjih koncev zajl. Od zunaj, pod ušesom je podložka z gumo, da se luknja koliko toliko zatesni. Tja se "zahaklajo" španerji zajl. Na tla podstrešja je pritrjena železna plošča, na keteri stoji cev - drog. Narejeno je tudi omejevalo, da cev ne more zdrsniti in je stabilna. Približno 1.8m visoko je cev pritrjena z objemko na tram (4 samorezni lesni vijaki fi 6mm). To je vse. Pred postavljanjem sem cev še dodatno pobarval, predvsem zaradi varjenih mest. To bi morala biti 100 letna varianta, razen če pride tsunami... Višina brez sidranja je odvisna od velikosti antene (ali anten), ki jo boš montiral. Vedno obstaja še boljša rešitev, zame je ta čisto OK, pa mislim da je najcenejša, preprosta in dobra... Ja, pa ne pozabi, da obstaja tudi silikonski kit :D . Še eno sliko "priheftam":

Slika
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov