Stolp kot vertikalka

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Re: Stolp kot vertikalka

OdgovorNapisal/-a s52ab » 21 Mar 2011, 21:03

s53v napisal/-a:Hoj Boštjan !

Ne poznam te HFTA analize .Na webu na hitro nisem zasledil nič uporabnega.


lp/73 S53V

TA (teren analajzer, če mislimo isto), zahteva dobre specialke (vsaj 1:25000 ali boljše - obisk lokalne geodetske uprave), veliko preciznega dela in potrpežljivosti na PCju...etc. Ne glede na to, da imajo nekateri pomisleke na te izvide, pa si na splošno, vsekakor pridobiš kar nekaj zelo koristnih informacij o sevanju anten na določenem konkretnem terenu. Osebno mislim, da se izplača potruditi. Sam sem to preizkusil na 50 MHz (predlog S57A in S57U) in se je, glede na rezultate, kar izšlo. Delo na splošno gledano, ni bilo zaman.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Stolp kot vertikalka

OdgovorNapisal/-a s57j » 21 Mar 2011, 22:07

s53v napisal/-a:Hojla !


Fantje malo smo zašli s teme. Moderator lahko to prestavi v drugo bolj primerno rubriko. Ko sem odprl to rubriko sem
prosil za konkretno pomoč in ne za inštrukcije za plezanje po stolpu. Zato sem malo prestar. :wink:


V info resni debati pa sem čez vikend testiral stolp na 7MHz tudi na DX Beaconih ob različnih pogojih in v različnem času.
Zbral sem preko 200 vzorcev,kar mi je potrdilo rezultat, da mi stolp na 7MHz niti pribljižno ne "špila" kot Inverted Vee.

Ima mogoče kdo kakšno pametno razlago.? Vsi izračuni in simulacije mi kažejo obratno sliko. Stolp je skoraj na idealni zemlji,dovolj dolg, prilagojen in z zadostnim številom radialov.

PS. Prosim samo za resne nasvete in pomoč.


lp /73 S53V


Pozdravljeni!

Jaz še vedno trdim, da vertikalka sploh ni antena.
Pred mnogo leti sem imel tukaj, v Grosuplju dipol za 7 MHz napeljan od hiše na lipo v drevoredu, na višini cca 8 m. Potem sem nekega dne na streho postavil še vertikalko (v bistvu GP) s štirimi radiali, ki je bila napajana na enaki višini kot dipol. V tistih časih še ni bilo svetilnikov, packeta, še interneta ne. Ampak sem vseeno vsakogar, ki je znal dovolj telegrafije in bil voljan pomagati, prosil za test anten. Tako v Ameriki kot na Japonskem je vedno zmagal dipol, zato sem vertikalko po enem mesecu snel s strehe.

Ko sem pred mnogimi leti imel kontest lokacijo na Polici, sem lahko veliko eksperimentiral z antenami. Za 7 MHz sem imel dipol, ki je imel povešena kraka, vendar ne dovolj za inv V, 3 el quad fiksno proti USA v karo obliki, napajan pa je bil samo meter nad zemljo. Naredil sem si tudi 2 el yagi iz lesenih elementov (smrekove sušice po 8 m dolžine), ki je bil montiran na 16 m višine. Pa sem v namen potrditve, da to ni antena postavil še vertikalko. In spet moril ljudi , predvsem amere s testiranjem anten in telegrafijo. Povprečje rezultatov je bilo: quad 589, yagi 579, dipol 559 -569, vertikalka pa "a way down" 529.

Pred nekaj manj leti sem imel v industrijski coni na tovarniškem dvorišču, ki je na originalno močvirnatem terenu, postavljeno kopijo Battle creek special vertikalke za 7, 3.5 in 1.8 MHz. Razpeljanih sem imel 52 radialov različnih dolžin v skupni dolžini 1600 m. Kakih drugih anten za primerjavo nisem imel, s kilovatom moči pa tudi ne problemov priklicati katerokoli DX-pedicijo. Torej bi lahko rekel, da je v tem primeru vertikalka opravila svojo dolžnost.

Za zaključek: še vedno sem prepričan, da je v primerih, ko je vetikalka boljša od dipola, nekaj močno narobe z dipolom.
Če je dipol kolikor toliko raven po vertikali in horizontali in kolikor toliko dvignjen, je to odlična antena.
Seveda pa nas prostor in druge okoliščine prisiljujejo v (v glavnem gnile) kompromise.

Tudi Terrain analyzer sem veliko let s pridom uporabljal, res pa je potrebnega veliko dela z vnašanjem izohips s specialke v računalnik in pretvorbo lastnih konstrukcij anten v obliko, ki jo TA razume in zna uporabiti.
LP Janez, S57J
s57j
 
Prispevkov: 242
Pridružen: 14 Mar 2004, 08:48

Prejšnja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov