Izkušnja dipol-vertikalka

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Izkušnja dipol-vertikalka

OdgovorNapisal/-a s56izw » 16 Nov 2010, 21:10

Včeraj sem namestil ver. anteno za 14.21.28 mhz. Sila preprosta zadeva , ki sem jo dobil , kot del blagovne menjave :D . Antena je: ECO AVT-3 Antena vertical HF, bandas 10, 15 ter 20 m. Pred tem sem imel nameščen samo dipol za 14 mhz. Tega sicer ne bi pisal a bilo je že veliko govora glede teh dveh vrst anten , da moram napisati mojo izkušnjo.
Z to sila preprosto ver. anteno , kateri sem dodal 3 žične radiale sem postavil na isto mesto kjer je prej stal dipol in bil več , kot pozitivno presenečen. Swr je na vseh bandih pod 1.1.2 v pol ure sem naredil več DX , kot sem jih prej slišal v enem mesecu. Kar slišim tudi naredim ... in ker svoje dxse večinoma iščem po clusterju , tam pa je vedno gužva sem bil ponovno pozitivno presenečen. Prej z dipolom sem lahko kričal ter ..... sedaj kljub temu da delam samo z staro 101,katera da od sebe na 14 mhz slabih 100 W ni več vprašanje ali me bo sogovornik na drugi strani slišal , čeprav ne delam z polno močjo . Raporti so odlični ...

To je del moje srečne zgodbe :)


lep 73!
s56izw
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Re: Izkušnja dipol-vertikalka

OdgovorNapisal/-a S51DU » 31 Dec 2010, 00:39

Domnevam, da gre za ground-plane anteno. Sam se pošalim, da je ground play. V eni izmed antenskih knjig je opisan test radioamaterjev "Marincev" , da so se DX pogoji na lambda četrt takšni anteni (na višini 35m) pričeli vsaj eno uro prej in končali uro in pol pozneje, kot na 3.el. beamu na višini 20m. Band je bil 15m (21Mhz).

Sicer ni skrivnost, da sem zagovornik teh anten, izkušnje so takšne, cena govori v prid. Koliko gaina ima tudi vem. Ampak včasih je čudežna, glede na pogoje in še kaj....

V eni knjigi je fotografija opice, ki pravi: "Ko sem bila še pri CIA smo uporabljali samo vertikalne antene zakamuflirane z bananami ..."

LP! Dubi
S51DU
 
Prispevkov: 185
Pridružen: 16 Sep 2003, 13:15
Kraj: RUŠE

Re: Izkušnja dipol-vertikalka

OdgovorNapisal/-a s50k » 11 Feb 2011, 21:44

Mogoce bodo komu zanimive moje izkusnje z vertikalkami.

Pred leti sem dve zimi imel Steppir vertikalko 40 - 6 m locirano na koncu in vrhu neporascenega grebena na izpostavljeni legi, brez dreves okrog, teren navzdol na skoraj 360 stopinj.

Cca 100 m stran stolp z 2 x 4 el Steppir (20 m do 6 m), antene an 17 m in 32 m.

Skozi vec ctestov na 20 m bandu se je pokazala vertikalka za neuporabno. Signali na yagicah so bili vcasih S7 ali S8, medtem ko signala na vertikalki ni bilo zaznati. Tudi signali izven glavnega snopa anten niso bili bistveno bolj berljivi od tistih na glavnih antenah. Zato danes te vertikalke nimam vec postavljene.

Za razliko imam doma cisto za hec nad hiso na pobocju hriba z vrha smreke navzdol vertikalni del dolzine 10 m, ni cisto vertikalen, kaksne 3 m od tal pa dva resonancna radiala za 40 m. Antena presenetljivo dobro dela proti vzhodu in jugu, kamor je hrib obrnjen.

Naslednji primer je za 160 m. Imam stolp s sicer tremi yagicami 20 m in visje, stolp ozemljen, visine preko 30 m, brez izolatorjev. Sidra so izolirana, vsak prevodni del sidra je dolzine ne vec kot 4 m. 16 vkopanih radialov dolzine 40 m. Napajanje preko gama na visini 17 m, zica navzdol, v prilagodilni skatli ustrezni kondenzatorji. Ta kombinacija dela na 160 presenetljivo dobro, mogoce bi bilo ob bistvenem povecaju radialov se drugace. V zadnjem cqww160cw pa 42 states/prov in 86 cty. Ne cisto, ampak blizu dxcc na 160 m v enem vikendu.

73s,
Marko, S50K
s50k
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 29 Apr 2003, 08:16

Re: Izkušnja dipol-vertikalka

OdgovorNapisal/-a s53mj » 12 Feb 2011, 08:10

Marko.

Večkrat sem že pisal o tem, kako je pomembna lokacija in kako mislimo, da imamo (če lokacije ne upoštevamo) dobro anteno. Za primer dam svoj stolp brez sider višine 15 metrov, s katerega sem spustil pod popolnoma nemogočim kotom proti zemlji cca 20 metrov žice in jo privezal kakšen meter nad tlemi. Prikluček je bil tik pod Beamom klasično, na srednjo žilo coaxa in opletom na stolp. Z nekaj poskusi sem jo uglasil na 1:1 swr in v kratkem času sem naredil in potrdil DXCC na 160 metrih. Na nemogoči lokaciji (kako naj vemo da je nemogoča?) pa se lahko ukvarjamo z vsem znanjem in pripomočki, pa ne bo uspeha. Vseeno pa so opisi poskusov, dobrih in slabih lahko vodilo k uspehu. Toliko o moji izkušnji.

http://www.freeweb.siol.net/s53mj/
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov