Ham strežniške ideje

Novosti, obvestila, želje, stanje omrežja, vozlišča, prehodi, APRS digiji in omrežje, ....

Moderatorji: s56g, S57BBA

Ham strežniške ideje

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 10 Apr 2021, 00:37

Živjo,

imam par "načelnih" vprašanj. Doma sem si postavil strežnik (vmware na enem supermicro... skratka "pravi/čistokrvni" strežnik za testiranje in učenje in kake nove, zanimive projekte). Imam tudi statični IP, eno "frej" domeno (luštna, dvočrkovna, v4.si), ... skratka vsi pogoji za... postavitev kakšne zanimive ham strežniške aplikacije. Poleg raznih packet/balonarskih/ADS in podobnih projektov je ena od idej tudi postavitev DX cluster strežnika. Tu me za začetek zanima, kaj je v tem -času najoptimalnejše. Kje začeti, oz. kje so "getting started" navodila (za strežniško stran), seveda če je to sploh interesantno in ima smisel - da ne delam kake "gužve" brez potrebe. Verjetno kaka mala redundanca nikoli ne škodi. Žal pa kar sem iskal, je relativno staro (vsaj 10 let), pa bi za začetek vprašal, kaj obstaja bolj sodobnega in da izkoristi kar ponujajo najnovejše inštalacije (npr. ubuntu 20.04).

Imam pa tudi zanimiv SDR (pluto), ki bi ga komot uporabil za kak skimmer. Ena od idej je, da bi dal sprejemnik med vinograde (zelo tiha, remote lokacija), kjer bi lahko učinkovito pobiral kake CW/FTxx/RTTY in podobne signale (RBN?), ker je lokacija res radijsko mirna, obenem pa blizu "big gun" contestarjev (npr. BCC - hihi), če je seveda tak sprejemnik lahko koristen :) Zdaj ena stvar je postaviti nekaj, kar je že na voljo in se vklopi v sistem obstoječih DX spot mrež, drugo je pa (vsaj zame bolj zanimivo), to nadgraditi s kako novo rešitvijo, ki je upoirabna, ali pa manjka pri trenutnem delu.... Pojavi se sicer ena težava (15km zračne linije med vinogradom in strežniško omaro doma), ki jo sedaj uspešno pokrivam z wifi, vendar če imam sprejemnik vrh vinograda, direwolf mi pa npr. "laufa" doma... kako sprejemnik na remote lokaciji najbolj učinkovito povežem z oddaljenim strežnikom? Je bolje imeti remote TNC in pošiljati dekodirane podatke ("edge" procesiranje), ali uporabiti malo več pasovne širine in dekodirati na strežniku ("centralno" procesiranje)? S pojavom raznih malih, sposobnih "gizmotov" v stilu npr. jetson nano se bolj nagibam k "edge" variantim, kjer bi bna strežniku imel le web vmesnik do remote TNC-ja oz. skimmerja. Pa še za konec: ali obstaja kak primer, kjer bi bil uporabljen AI/NN za dekodiranje CW? Našel sem tole: https://github.com/f4exb/morseangel samo je še bolj v povojih. Tu se mi zdi kombinacija pluto SDR in jetson nano kar uporabna zadeva.

Idej je polno, tako da kar na dan z nasveti / novimi idejami.

LP,
Marko
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: Ham strežniške ideje

OdgovorNapisal/-a s55oo » 10 Apr 2021, 12:56

Živjo!

dxcluster lahko v dockerju https://github.com/kconkas/dxspider-deployment

za skimmer server pa potrebujes kupit licenco in pa instalirat v windows okolje...

sdrRX najbrž lahko tudi v docker ali v OS https://www.openwebrx.de/

73GL
Goran ANDRIC, S55OO
Uporabniški avatar
s55oo
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 02 Avg 2001, 01:00
Kraj: Domzale

Re: Ham strežniške ideje

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 14 Apr 2021, 23:16

Evo, nekaj malega je skupaj.

Ena malinca ima RTLSDR ključek (tak malo "boljši" :) - če ne drugega, ima normalne konektorje). Gor sem dal soapy_remoteki samo pretvori I/Q odčitke iz SDR v tok podatkov preko mrežne povezave. Na eno virtualko sem "zložil" OpenWebRx, ki ta tok podatkov posreduje zainteresiranim poslušalcem. S tem je sama "malina" razbremenjena, saj je zaposlena le z enim odjemalcem (web strežnikom z openwebrx aplikacijo). Virtualki z OpenWebRx sem dodelil 8GB RAM-a in 4 procesorska jedra. Imel sem kart problem, kako strežnik obremeniti, saj mi je zmanjkalo "odjemalcev" pri hiši. Z nekaj podvojenimi brskalniki na win sem uspel zbrati četico 20 sočasnih uporabnikov, ki so OpenWebRx strežnik obremenili okrog 50%. Kar dober rezultat, če ga primerjam z inštalacijo direktno na malini, kjer sem uspel OpenWebRx sesuti že pri dveh sočasnih uporabnikih.

Porihtal sem še digitalno dekodiranje, pa tudi APRS konfiguracijo (lokacijo, pass, ...). Zdaj se "pojavim" kot iGate na aprs karti
Posnetek zaslona 2021-04-14 230513.png
(430.15 KiB) Še ni prenešeno


V brskalniku na spletnem vmesniku OpenWebRx se tudi lepo izpisujejo APRS paketi, vse pa je posredovano v APRS sistem in deluje kot mora.
Posnetek zaslona 2021-04-14 230639.png
(959.14 KiB) Še ni prenešeno


Mi je pa nekaj malo sumljivo. Antena (GP) je na tleh med betonskimi stenami v garaži. Še mobitel mi v garaži slabo lovi (S54O lahko potrdi, saj se redko javim iz delavnice :) ). Ampak tale RTL SDR pa lovi te AX25 pakete od Dunaja do Trsta in Beograda :o
Posnetek zaslona 2021-04-15 001232.png
(822.06 KiB) Še ni prenešeno

Na karti so le "po zraku" sprejeti paketi.

Bojim se, da ko bom vse skupaj dal na stolp, ne bo več tako dobro delovalo :roll:
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: Ham strežniške ideje

OdgovorNapisal/-a S55L » 15 Apr 2021, 10:43

To kar vidiš so paketi, ki so šli že čez digipiterje (repetitor za aprs paketke). Nisi jih slišal direktno.

Lp Matevž
S55L
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 19 Dec 2001, 01:00
Kraj: Velenje

Re: Ham strežniške ideje

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 15 Apr 2021, 11:41

Ja, bo držalo :)

Direktnih pa ni toliko
https://aprs.fi/info/a/S54MTB
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto


Vrni se na Packet omrežje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov