SDR transceiver

Načrti...

Moderator: s57uud

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a s51da » 19 Dec 2008, 09:49

s56zvd napisal/-a:Kasneje bi uporabil oscilator z SI570.


Dobra ideja...

Zadeva se da krmiliti z I2C, dodaš še vhodno/izhodne filtre za vse bande, ki jih glede na frekvenco preklaplja PC, pa imaš multiband postajo....

Verjetno bom tudi sam šel v to smer, samo najprej naj zadeva dela tako kot si je zamislil avtor :wink:

73
s51da
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a s59mp » 22 Dec 2008, 10:40

Ali noben še ni naredil kosovnice ?
Priporočam se tudi za ferit za impendančni transformator pri izhodni stopnji...


73 de Martin
Uporabniški avatar
s59mp
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 Jan 2007, 22:07

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a antontomazic » 28 Jan 2009, 14:01

Lep ozdrav

David, jaz sem naredil SDR sprejemnik po predlogi YU1LM. Zdeva deluje vredu, na shemi in vezju ni napak
tako, da je izdelava ploščice šla brez posebnosti. Material se dobi ves v HT... in I.... v Ljubljani. Trenutno
uporabljam verzijo z xtalom 28.244 Mhz za pokrivanje opsega znotraj 40 m banda. Vhodni IC 47-74 deli
frekvenco xtala z 4 in pade znotraj banda. Lahko pa uporabiš tudi druge kristale. Recimo 14.133 in
pade frekvenca po deljenu znotraj 80 m banda. Kondenzatorje 2mf2 x 4 sem vstavil bipolarne. Čeprav sem
po testirnaju ugotovil, da lahko navadne ali celo večslojne 1mf. Za uho ni bilo opazne razlike. Večjo razliko
sem opazil med upori. Ali so matalno oksidni ali ogljeni. NF IC-ja v nf ojačevalniku imata veliko ojačanje. Dobro
je uporabiti 5532 ali 5534 z malo šuma. Naj imajo oznako N. Čeprav trgovec ponuja z oznako P ali ne vem še
kaj. Z IC na vhodu SN74HC74 ni bilo težav. Uporbail in testiral sem vse oznake (AC, HC, HCT).Prav tako ni
bilo težav z 47HC4066. Ne vem pa kako bi bilo, če bi šel z SDR v UKW območje. To še nameravam preizkusiti.
Klub temu, da na vhodu še nimam band pas filtra je radioamaterski band kar živ. Slišnost je odlična kljub
nekaj metrov žice, ki jo uporabljam za anteno.

Gradnjo vsekakor priporočam, ni pa ta SDR nič revolucionarnega kot marsikdo piše o tem.

73.
antontomazic
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 12 Nov 2008, 20:46
Kraj: Turjak

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a s51da » 28 Jan 2009, 14:56

Hoj

Moj SDR je tudi v zaključni fazi 8)

Narediti moram še filtre in žične povezave. Ko bo končano poročam.

73 de S51DA
s51da
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a antontomazic » 28 Jan 2009, 18:45

Fino. Napiši še kako boš generiral frekvenco. Boš imed DDS ali kaj drugo.

73.
antontomazic
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 12 Nov 2008, 20:46
Kraj: Turjak

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a s51da » 28 Jan 2009, 20:29

Za enkrat bo 28.2MHz kristal, tako da bom pokril 40m.

Kasneje pa bom mogoče poskusil z DDS in pa filtri za vse bande...

73
s51da
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a yu1lm » 31 Mar 2009, 11:25

Lep pozdrav za sve SDR ljubitelje,

Hvala lepa svima koji su mi pisali povodom mojih konstrukcija i serije clanaka objavljenog u Svetu Elektronike. Poboljsana verziaja transivera AVALA-01 pod novim komercijalnim imenom Genesis G40 dostupna je kao KIT od pre nekoliko dana.
http://www.genesisradio.com.au/index.html
Stojim Vam na raspolaganju da pomognem oko pustanja u rad tog i ostalih objavljenih projekata. Uskoro ce na WEB stranicama http://www.yu1lm.qrpradio.com biti objavljane nove konstrukcije vezane za SDR i RF.
Do sad sam odrzao preko 5000 QSO sa SDR QRP i ne mogu si zamisliti povratak na klasicne uredjaje. Kako sam ljubitelj takmicenja zadnji objavljeni rezultat je 2 mesto WORLD i EU sa SDR transiverom Genesis G40 u WPX 2008 40m QRP kategorija. Zelim Vam svima uspesan prelazak na novu SDR tehnologiju.

LP VY 73/72 Tasa YU1LM/QRP
yu1lm
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 30 Mar 2009, 12:29

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a S54Z » 01 Apr 2009, 20:11

A/D konverter za SDR radio:

http://www.headphone.com/pdfs/2007MicroDACManual.pdf

73 de S54Z, Bojan
S54Z
 
Prispevkov: 131
Pridružen: 01 Sep 2004, 21:03

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a S51QA » 23 Apr 2009, 21:00

yu1lm napisal/-a:Lep pozdrav za sve SDR ljubitelje,

Hvala lepa svima koji su mi pisali povodom mojih konstrukcija i serije clanaka objavljenog u Svetu Elektronike. Poboljsana verziaja transivera AVALA-01 pod novim komercijalnim imenom Genesis G40 dostupna je kao KIT od pre nekoliko dana.
http://www.genesisradio.com.au/index.html
Stojim Vam na raspolaganju da pomognem oko pustanja u rad tog i ostalih objavljenih projekata. Uskoro ce na WEB stranicama http://www.yu1lm.qrpradio.com biti objavljane nove konstrukcije vezane za SDR i RF.
Do sad sam odrzao preko 5000 QSO sa SDR QRP i ne mogu si zamisliti povratak na klasicne uredjaje. Kako sam ljubitelj takmicenja zadnji objavljeni rezultat je 2 mesto WORLD i EU sa SDR transiverom Genesis G40 u WPX 2008 40m QRP kategorija. Zelim Vam svima uspesan prelazak na novu SDR tehnologiju.

LP VY 73/72 Tasa YU1LM/QRP


Naj povem, da sem že dalj časa čakal, da se bo pojavil en "lušten" kit za SDR transceiver in ko sem videl zgornji link sem si stran takoj ogledal, stopil v kontakt z Nickom, VK1AA in kit naročil. Paket je prispel v slabem tednu dni, brez kakršnegakoli posredovanja na poti.
Kit je zares vzorno zložen, navodila so na netu in tako nazorna, da bolj ne bi mogla biti. Gradnja je nadvse enostavna in primerna tudi za začetnike.
Sam SDR je izboljšana Avala, avtor je Tasa, YU1LM.
Naredil sem tudi nekaj fotk, po fazah kot je kit zamišljen:

Najprej oscilator in njegov test kar s postajo:
Slika

Takole zgleda sprejemnik narejen do faze, da se da že poslušati. Na temle videu se lepo opazi, da potiskanje zrcalne "slike" ene polovice še ni naštelano:
Slika

Tule je zadeva že praktično sestavljena, izhodna moč je preko 7 watov:
Slika

Zgrajen trx:
Slika

To pa je S51QA/qrp/p ob prvem QSO :-) video je tukajle...
Slika

Naj povem še, da je Tasa poskrbel še za določene "sladkorčke" :-) Na ploščici je že predvidel mesto tudi za navaden PC oscilator 14,318MHz, ki omogoči, da ste lahko QRV tudi na 80m...! :-)

Za transceiver je nabor delujočega software-a malce omejen (določena verzija PowerSDR S40, M0KGK...) za sprejem pa je poleg teh še nekaj fantastičnih programov, npr. Winrad, SpectraVue pa tudi z Linradom se da igrati itd...

Še en screenshot s SpectraVue:
Slika

73 de Bojan, S15QA
S51QA
 
Prispevkov: 82
Pridružen: 11 Avg 2002, 13:02

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a s57a » 19 Okt 2009, 06:31

Spet sem malo jedkal in cinil.
Sestavil sem yu1lm sdr transceiver. Trenutno je LO(14.31818) iz ene pc plate, tako da sem stvar
testiral le na 80m. Na CW bandu je bil contest, qrm-a je bilo dovolj za testiranje RX-a.
Zvočna karta MAYA44. V primerjavi z IC756 z vsemi filtri je bil SDR boljši.
Torej.... ali je moj ICOM tako slab, ali pa SDR res deluje.. hi.
Ko bom dal stvar na inšrumente in stestiral še na drugih QRG-jih, bom poročal.

LP s57a Boris
s57a
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 08 Okt 2004, 06:18
Kraj: Nova Gorica

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a s52ab » 19 Okt 2009, 11:50

Živijo družba...

To je nekaj malega od moje korespondence s Tasom . Seveda Taso nikoli ni poslušal na
EKDje, pa ne more soditi. Sandi - S52ED je izdelal SDR po predlogi YU1LM. Zadeva je
vsekakor zanimiva, boljša od ham igračk, vendar bo treba še kaj izboljšati in dodati kake
kvalitetne band pas filtre...etc, da bi se približala "stasijevim" EKDjem. To je "vzhodna"
tehnika. Kljub vsemu, nekaj njegovih ugotovitev :

Znam di ti tesko da poverujes da postoji nesto bolje od profi RX kao sto su EKD 300….ili jos nekih . Ja sam imao priliku da slusam na najboljim RX kao R&S I WJ..Ali to je sve drugacije sa SDR-om. Svaku klasican RX ima slabu tacku to je kristalni filtar a ne MIXER kako vecina ljudi misli. IP3in kod najboljih kristalnih filtara je reda 35-27dBm (INRAD). Kod obicnih komercijalnih uredjaja je to 26-28dBm. SDR prijemnik po semama koje ja pravim IP3in je reda 35-40dBm IP3in dok onih koji rade na bazi AD konvertora je oko 50dBm!!!!! SB cartica bolja ima IP3in oko 60 dBm!!!

Problem je delimicno kod SDR u osetljivosti sve ostalo je superiorno u odnosu na klasican design. Najnoviji profi RX imaju SDR integrisan preko DSP koji se kod mojih radi u SB kartici ali je probem sledeci. Ovakvo resenje koje ja koristim daje mogucnost da se probaju razni softveri koji svi rade jako razlicito I daju jako razlicite rezultate. Dok kupovinom prijemnika kao sto je u TEN-TEC Orion osudjen si na proizvodjaca I njegovog programera koji da li zna I kao uspesno implemetira razne ideje I imas bagove koje tesko priznaju . Znam da ima puno revizija softvera I desava se da se ceo uredjaj mora resetovati da bi radio.

YU1EXY je pravio poredjenje RX DR2A I FT1000 sa svim mogucim INRAD filterima . Rezultat je sledeci skoro sve sto se cuje na FT1000 cuje se jednako ili bolje na DR2A sa ne bas najboljom SB karticom Audigy 2ZS(40Euro). Bilo je primera u WW kontestu da su se cule stanice na DR2A koje nisu I obratno ali je kvalitet prijema uvek bio superioran na DR2A(najnoviji moji prijemnici DR2A+ I DR2A++ su znacajno bolji I cena im je cak I sa DDS VFO-m manja od jednog jedinog INRAD filtra HI!!!) Kada je bila ekspedicija na VU7 culi su signal odnosno videli su ga prvo preko vodopada 2 sata ranije pre cele Evrope na 160m .Odrzali su QSO signal se jedva primao a covek je odustao od zvanja jer mu se niko nije javljao. Na FT1000 jedva da su u nekom momentu mogli da primate prisustvo signala . Naravno oni imaju superioran antenski sistem vertikalka lambda cetvtina I gomila beverage antenna. SDR14 je stvarno odlican SDR RX ali sada ima za iste novce mnogo boljih.



VY 73/72 Tasa YU1LM/QRP

Vsekakor, tehnika bodočnosti.
Zadnjič spremenil s52ab, dne 22 Okt 2009, 07:42, skupaj popravljeno 1 krat.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a S51QA » 19 Okt 2009, 18:57

No, SDR je vsekakor treba preizkusiti. S tem ne mislim samo ene pol ure malo poslušati (bognedaj še manj :wink: ), ampak se tudi malo poigrati z možnostmi raznih softverov. Prepričan sem, da bi relativno enostaven SDR (za predstavo - recimo tak na ploščici manjši od 10x10 cm :D ) navdušil vsakogar. Tudi tiste z FT2k&up postajami...

GL&73 de S51QA
S51QA
 
Prispevkov: 82
Pridružen: 11 Avg 2002, 13:02

Re: SDR transceiver

OdgovorNapisal/-a S51Z » 04 Mar 2010, 00:46

Mr. google je rekel tole:

http://www.dh1tw.de/fa-sdr-trx-software ... ystem-view

:roll: :lol: :wink:

73
Zoki S51Z
S51Z
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 24 Sep 2004, 22:31
Kraj: Sevnica

Re: SDR transiver

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 04 Mar 2010, 07:20

S51QA napisal/-a:Prepričan sem, da bi relativno enostaven SDR (za predstavo - recimo tak na ploščici manjši od 10x10 cm :D ) navdušil vsakogar. Tudi tiste z FT2k&up postajami...

GL&73 de S51QA


Nekaj podobnega najdeš na tej povezavi.

73 de Jure, S52CQ
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: SDR transceiver

OdgovorNapisal/-a s56a » 04 Mar 2010, 12:21

http://www.n9vv.com/Images/Hermes/Hermes%20an%20Introduction%20February%202010.pdf Hermes HPSDR z 16-bitnim ADC in USB-2 PC prikljuckom vredan ogleda.
s56a
 

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov