LM 723

Načrti...

Moderator: s57uud

LM 723

OdgovorNapisal/-a s55s » 06 Mar 2008, 18:57

Pozdrav!

Mene zanima mnenje glede tega usmernika, ki je na skici.

Slika

de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

OdgovorNapisal/-a S57BI » 06 Mar 2008, 20:57

Tako, na hitro je vse ''normalno''. Povezave na greatz so narisane malo čudno. Pazit je potrebno, da gre + iz greatza na 20A varovalko. Kakor je narisano, bi se dalo sklepat, da gre ta + na minus pol napajalnika.

Za stabilno izhodno napetost je potrebno pazit od kje se pripelje izhodna napetost na spodnji ( reg.napetosti) 50kOhmski potenciometer. Da se ne merijo tudi padci napetosti, posledica izhodnega toka.

Oznaka ''m'' pri elkotih pomeni mikro in ne mili. Podatka za izhodna kondija sta zamenjana. Ta dva kondija sta priključena čim bližje na izhodni puši. Od tam naj bi šel tudi ''vroči'' priključek na 50kOhmski potenciometer za nast. napetosti.

Željeno je, da je tudi transformator navit za 2-3x večjo moč, kot jo boš ''vlekel'' iz napajalnika.
Prva dva elkota gledano iz leve proti desni naj bosta za napetost 35V.

Lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s57uud » 06 Mar 2008, 23:21

Ja ta usmernik dela dobro, dokler se ne sreča s kako postajo. Potem pa ne dela nič več. Ne usmernik, ne postaja :cry: :evil: :evil:

Razlog je v tem, da LM723 ni pametno uporabljati v močnostnih usmernikih, vse preveč rad namreč zaniha. Rezultat so velike napetostne konice na izhodu.

Za samogradnjo predlagam napajalnik, ki ga je že pred leti objavil S53MV.
V današnjih časih se ga da malenkost izboljšat. Namesto darlington izhodne tranzistorje lahko vgradimo N kanalne Mosfete.

Vezje imam na mizi v fazi preizkušanja. Zaenkrat se obnaša korektno.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

OdgovorNapisal/-a s55s » 07 Mar 2008, 04:50

Spoštovani operaterji!

Hvala za odgovore. Narisano je, kakor je. Sem malo hitel s Corelom. Za Graetz vemo kako je priklopljen, za m je pa mišljeno mikro (mF), ker pač nisem našel te črke.
Načrt sem našel v časopisu QST, letnik 1983.
Leta 1984 sem kupil IC-740. Ker nisem imel usmernika, sem ga tedaj (1984 leta kot YT3RT) napravil po tej shemi. Usmernik še od tedaj ni bil odprt zaradi okvare, enako je s postajo. Oboje je pa v pogonu vsak dan, sploh pa zadnjih 10 let, ko sem v penziji. Preživel je pa tudi en udar strele. Ko je treščilo pred nekaj leti, je dobesedno izbilo kontrolko, rdečo led diodo. Je še nisem zamenjal. Postaja je tudi zdržala. ADSL je pa ''škripnil''.
In ta udar strele kljub temu, da imamo el. in tel. napeljavo povsod po teh vaseh pod zemljo.
Nekje se še nahaja film za ploščico. Film sem narisal s tušem in ga dal narediti v Aero Celje. Sedaj je hec, ko imamo laserske printerje, potem še malo dodatno počrniš filmček, če je potrebno in gre.
To, o usmerniku sem napisal zato, ker slišim na bandu tudi kake kritike o tem. Pri meni obratuje.
Imam pa v načrtu izdelavo novega usmernika. Nabiram material. Transformator (E jedro) imam, 100000 mikro F tudi. Transistorje in ostalo rodbino tudi. Hladilna telesa in škatlo. Ostalo pa še ne vem kako bo. Voljo še iščem. Moram pohiteti - penzionistom teče čas v sedmi dimenziji Hi!

Pa še tale zanimivost:
V QST, marec 1989, na strani 79 je naslov teme: CODE OR NO-CODE: THE GREAT DEBATE; naprej ne bom pisal, ker poznamo rezultat.

Včasih pogledam kak star časopis. QST imam vezano nekaj letnikov.

Pa pozdrav iz Kozjanskega hribovja.

de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

OdgovorNapisal/-a S57BI » 07 Mar 2008, 08:32

V bran 723 naj povem, da so v času ko je bil popularen in aktualen bili z njim narejeni napajalniki za najboljše in največje računalnike. Seveda so napajalniki delali brez problemov. Niso pa delovali v močnem RF polju.


lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 07 Mar 2008, 08:39

Svoje čase smo zapisovali oznako kapacitete microfarad kot "uF".
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s55z » 07 Mar 2008, 09:39

Mikro se napiše tudi tako, da odtipkaš LeviAlt+181 na numerični tipkovnici in dobiš µ ... Toliko, da ne bo nejasnosti na shemah.... Reč dela praktično od začetka PCjev...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S51AG » 07 Mar 2008, 10:34

Zdravo Dragan,

če pritisnem opisano kombinacijo dobim

Á

Kako to?

S 723ko pa imam dokaj slabe izkušnje - težave z RF. Imam en delujoč 30V/2,5 A usmernik (Conrad Electronic iz konca 80' let, sicer zelo solidno grajen), samogradnja pa je že zdavnaj donirala organe za druge projekte. Pri obeh je v trenutku, ko si stisnil taster, napetost veselo poskočila skoraj na maksimalno. K sreči sem imel vedno prigrajeno "crowbar" zaščito, da ni spohalo postaje. Pri samogradnji pa sem k sreči imel trafo s prenizko sekundarno napetostjo. Nobeno blokiranje ni pomagalo, mogoče bi pomagal redesign vezja ali uporaba 723ke v kovinskem okroglem ohišju.

Postaje sicer napajam iz Alincovega switcherja, S53MV napajalnik pa je skoraj gotov. Roba je vse na voljo, polovico sem ga že ožičil, za dokončanje pa ni cajta.

Lp,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s55s » 07 Mar 2008, 10:54

Pozdrav!

Slika

Tega sem pa na roke napisal, da bo malo mira! HI!

Za to kombinacijo vem od leta 1991, ko sem začel s Corelom v službi, z verzijo 2.0! HI. Tedaj pa sploh ni bilo šumnikov in smo jih delali na roke.
Osnova za šumnik je bila: Alt+140 = î. Potem si pa razdrl črko in porabil samo strešico.
Pri različnih fontih so različne kombinacije. Jaz sem si spisal cca 90 kom kombinacij, pa veljajo ali pa tudi ne.

Na tej strani imaš stotine fontov. Samo dol jih potegneš, pa je!

http://www.dafont.com/

de Dan
Zadnjič spremenil s55s, dne 07 Mar 2008, 11:51, skupaj popravljeno 1 krat.
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

OdgovorNapisal/-a S51AG » 07 Mar 2008, 10:55

Dan.

na svinec si že pozabil?

Lp,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a S52DK » 07 Mar 2008, 10:59

Hoj! :D

Jaz sem naredil že kar nekaj napajalnikov z 723, pa teh težav nisem zaznal. Vsi po vrsti so delovali stabilno brez kakršnihkoli nihanj. Tako, da se pridružujem Daniju, ki pravi, da mu usmernik že leta lepo deluje. Se pa strinjam z vsemi, ki opevajo S53MV napajalnik, da je ta zelo preprost in stabilen. Tudi ta mi deluje 100%. Pri tem designu gre za princip Manj je več :lol: .
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

OdgovorNapisal/-a s51zg » 07 Mar 2008, 11:09

Nimam namena polemizirat v vezi 723.
Iz lastnih izkušenjl lahko povem le to, da tudi sam še vedno uporabljam usmernik, v katerem je, kot "srce stabilizatorja" uporabljen navedeni čip. Ta usmernik sem izdelal pred cca 30 leti in deluje zelo stabilno. Edino, kar je bilo spremenjeno zadnjih 10 let je to, da je bil zamenjan okrogel - črn A-meter z novejšim OBN od Iskre. Dodano je bilo še nekaj izhodnih tranzistorjev in pa ventilator, ki se po potrebi vključi. Tako zadevo lahko obremenim trajno z 25A!! Kar malo sem bil presenečen, da čas tako hitro beži. V svoji foto-galeriji iz tistih časov, se vidi moj PPS še pod znakom YU3TKM. Tam se že vidi omenjeni usmernik še z okroglim črnim A-metrom. Za mizo pa sedi "mladenič" štiridesetih let.

lp
s51zg
 
Prispevkov: 80
Pridružen: 12 Jan 2004, 11:59
Kraj: Srednje brdo, JN76BC

OdgovorNapisal/-a s55z » 07 Mar 2008, 11:13

Poskusi s standardno pisavo Arial in normalnim SLO naborom... Ne deluje pri kakšnih "čudnih" pisavah... Sicer pa si odpri v Pripomočkih/Tabelo znakov in tam vidiš vse znake, ki jih izbrani font lahko prikaže... (pazi kako je Western/Latin2)....

Kar se 723-ke tiče sem imel pred kakimi 20-leti narejen komforten 25A napajalnik z vgrajeno digitalno uro, vse lastne konstrukcije z zvezno nastavljivo napetostjo 0-15V in tokom 0-25A, prikazom na dokaj velikih VU metrih s predelano skalo in LED za prikaz delovanja limite toka in avtomatskega izklopa... Res pa je, da je bil 723 samo srce vezja, ki sem mu dodal še nekaj komparatorjev in zunanjih referenc ter z merilnimi in izenačevalnimi upori v negativni veji.
Poganjal je tako KV (kolegov TS440) kot UKV postaje in je deloval brezhibno.... res pa sem se precej potrudil z RF-dicht gradnjo ohišja in vsemogočimi blokadami. Uporabljeno je bilo profi polovično 19colsko ohišje z izrezkano čelno ploščo za temen pleksi, ki je pokrival inštrumente, LED uro in LEDice, spodaj sta bila poleg dveh potenciometrov (tok/napetost) in preklopnika za režim delovanja (U/I) dva para sponk (napajalne in senzorske), zadaj pa štirje pari za razne stalne porabnike...

Ta prototip je na vsak način hotel tudi sodelavec v tedanji službi in me je končno prepričal, da sem mu ga prodal... no, novega nisem šel nikoli delat, sem pa na podlagi tega izdelal verzijo 0-60V/0-5A za neko firmo za laboratorijsko uporabo.
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s55m » 08 Mar 2008, 12:07

Ker vas je toliko za 723, naj bo še kdo proti :).
Jaz ga v svoj napajalnik nebi nikoli vgradil, kljub temu, da v vaših deluje že 30 let. Razloge je zgoraj omenil že Darko.
Malce smešno je vprašanje, kaj menite o, ko pa prileti negativno mnenje, navajati razloge, s katerimi se želi spodbiti argumente tistega, ki je napisal svoje mnenje.
Matjažev članek o napajalnikih sem prebral večkrat in zdi se mi, da je v njem vse napisano, kar mora HAM vedeti o napajalnikih.
Verjetno ste že vsi brali, ampak tukaj še enkrat: http://s53m.com/beacon/Napajalniki.pdf
Predvsem je lepo tranzistorje direktno vijačiti na ohišje, brez izolacije in komplikacij (kar ne velja za zgornjo shemo). Za višji tok je potrebno le dodati N tranzistorjev in stvar deluje brez težav. Moj deluje že leta in je doživel že množico različnih RF polj na različnih frekvencah, od 160m do 3cm. Niti enkrat samkrat ni zanihal.
Pa še bolj enostaven je, kot tisti z LM723.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a s55s » 08 Mar 2008, 12:55

Vsaj rad bi videl, da bi me ne pretepli zaradi mojega 24 let delujočega usmernika z omenjenim vezjem.

da Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

Naslednja

Vrni se na Samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov