Termo pasta

Načrti...

Moderator: s57uud

Termo pasta

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 19 Jul 2006, 16:27

Imam vprašanje za vse bol izkušene "mačke".

Kolikšna naj bi bila "delovna doba" past, ki se uporabljajo pri pritrjevanju raznih polprevodnikov na hladilna telesa? Nekateri tej pasti pravijo silikonska eni drugače in ...

Sam sem pri servisu audio ojačevalca starega cca 25-35let opazil, da je pasta že posušena in se na površini nahajajo bol kepice kot pa nanos paste. Ta pojav sem že malo večkrat opazil pa me zanimajo vaše izkušnje glede tega?

Tu se seveda poraja vprašanje pri koliko letih delovanja, bi bilo dobro zadevo razstaviti očistiti in ponovno namazati.

Ali ima kdo kak podatek od proizvajalca?
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s57uud » 02 Avg 2006, 19:55

Past je več vrst, tako po osnovi, kot tudi po lastnostih.
Pod lastnosti lahko razumemo predvsem toplotno prevodnost in pa viskoznost. V nekaterih primerih je važen podatek je tudi električna prevodnost paste.

Načeloma paste nimajo deklarirane življenske dobe. Če se stvari demontira pa je potrebno staro pasto popolnoma odstraniti in nanesti novo.

Bistveno pri tem je, da razumemo kako ta pasta deluje ( naj bi delovala). Najbolje je seveda, če bi bil pretok toplotne energije direktno na hladilno telo. Brez posrednika torej. Pri idealnem stiku preko celotne površine elementa, ki se segreva in hladinega telesa, bi dobili optimalno toplotno prevodnost. Žal tako ravnih površin v praksi ni, se pa temu lahko močno približamo. Preostali del špranje zavzema zrak, ki je slab toplotni prevodnik. Če ta zrak nadomestimo z toplotno dobro prevodno pasto, potem smo celotno prevodnost izboljšali.
Večina ljudi tega procesa ne razume in da med slement, ki se segreva in hladilno telo preveč paste. Na ta način prepreči že skoraj idealen stik obeh teles. Toplotna prevodnost paste je še vedno slabša kot pa direkten stik dveh kovin.

Sam sem enkrat v življenju kupil majhno tubo silikonske toplotno prevodne paste. Še vedno jo imam nekaj. Izgleda, da bom v kratkem kupil ponovno, a ne ker bi obstoječe zmanjkalo, temveč zato, ker potrebujem elektično prevodnost.
Poraba paste je ob pravilni uporabi izredno majhna.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 02 Avg 2006, 20:52

Ja z vsem napisanim se strinjam.

Problem nastane ko se z leti delovanja tranzistorji grejejo in se paste načeloma sušijo. Jasno da je razlika med proizvajalci vendar kako bi lahko preveril ali pasta še služi svojemu namenu.
Ena od možnosti bi bila da izmerim razliko temperature med ohišjem tranzistorja in hladilnim telesom. Ali ima kdo kako bolšo idejo?
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s57uud » 02 Avg 2006, 22:02

Pasta, ki je nanešena v dovolj tankem sloju vsled spremembe vizkoznosti ne spremeni volumna. To sem pozabil povedati. In iz tega sledi, da se toplotna prevodnost tekom časa zato ne spremeni toliko, da bi to bilo omembe vredno.
Mnogo večje so razlike v prevodnosti pri posameznih primerkih, že v samem startu v glavnem zaradi preveč nanešene paste. Tranzistorji, ki na robovih pocedijo pasto, ko jih privijačimo so definitivno pasta-overdose.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 03 Avg 2006, 12:35

;)
Tale pasta poverdose je precej zanimiva. Po dolgem času spet malo tehničnega humorja na lei.

Ok Darko hvala za info, očitno potrebujem še malo prakse iz nanašanja paste na tranzistorje :)
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov