Samogradnja linearnega ojacevalnika

Načrti...

Moderator: s57uud

Samogradnja linearnega ojacevalnika

OdgovorNapisal/-a S55WT » 12 Jul 2006, 12:36

Izdelal sem ojačevalnik z GS35b, slike so na lei ( http://lea.hamradio.si/~s55wt/ ) in je prestal že nekaj tekmovanj. Zaenkrat lahko rečem, da odlično opravlja svojo nalogo, sicer imamo premajhno pobudo, tako da nam da na izhodu približno 800W, kar je pa zaenkrat čisto OK.
Problem se mi je pojavil le enkrat, zato bi pa tu vprašal če ima kdo kako boljšo rešitev. Namreč imam ločen napajalnik za HV, vse ostalo vključno z bias napajanjem je pa pri elektronki. Iz VN dela imam napajanje 3kV povezano z elektronko z kablom RG58 in na obeh koncih BNC konektor. Tu mi je v moškem delu konektorja že dvakrat prebilo med opletom in žilo. V napajalniku imam na primarni strani VN napajalnika avtomatsko varovalko B10A, ki v tem primeru izvrže. Da je ta rešitev dobra, mi kaže to, da sem v primeru preboja samo zamenjal BNC kabelček in vklopil nazaj varovalko, pa je ojačevalnik naprej opravljal svojo nalogo. Vse ostalo je tak preboj preneslo. V krogu anodne napetosti je upor 47E, 50W.

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

Re: Samogradnja linearnega ojacevalnika

OdgovorNapisal/-a s57c » 12 Jul 2006, 12:53

Živijo Janko!
Jaz pri mojih usmernikih uporabljam "C" konektorje in AIRCELL7.
Za to obstajata dva razloga. Zdrži večje napetosti in še unikaten je (ni možno priključiti nanj kaj drugega kot HV). Spominjam se, da smo enkrat imeli težave z RG58 dvomljivega porekla....
Obstajajo pa prav namenski HV-BNCji, ki pa so peklensko dragi, med furdo ga jih nisem zaznal.... Na enih škatlah imam menda še vedno neke konektorje s TV oddajnikov (menda so Spinerji?). Zopet je stvar zanimiva, ker je unikatna in jih ne uporabljamo za standardne 50ohmske povezave.
73 de Branko
S55WT napisal/-a:Izdelal sem ojačevalnik z GS35b, slike so na lei ( http://lea.hamradio.si/~s55wt/ ) in je prestal že nekaj tekmovanj. Zaenkrat lahko rečem, da odlično opravlja svojo nalogo, sicer imamo premajhno pobudo, tako da nam da na izhodu približno 800W, kar je pa zaenkrat čisto OK.
Problem se mi je pojavil le enkrat, zato bi pa tu vprašal če ima kdo kako boljšo rešitev. Namreč imam ločen napajalnik za HV, vse ostalo vključno z bias napajanjem je pa pri elektronki. Iz VN dela imam napajanje 3kV povezano z elektronko z kablom RG58 in na obeh koncih BNC konektor. Tu mi je v moškem delu konektorja že dvakrat prebilo med opletom in žilo. V napajalniku imam na primarni strani VN napajalnika avtomatsko varovalko B10A, ki v tem primeru izvrže. Da je ta rešitev dobra, mi kaže to, da sem v primeru preboja samo zamenjal BNC kabelček in vklopil nazaj varovalko, pa je ojačevalnik naprej opravljal svojo nalogo. Vse ostalo je tak preboj preneslo. V krogu anodne napetosti je upor 47E, 50W.

73, Janko
s57c
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 10 Sep 2002, 13:02

OdgovorNapisal/-a s56a » 12 Jul 2006, 14:53

Jaz sem precej casa vglaseval vhodni SWR na GS35B z oddajnikom priklopljenim na VN BNC :P

Pri UKV-jasih je PL-259 nestandardan in bi zanesljivo delal do 5 kV z RG-213.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S52DK » 12 Jul 2006, 15:57

Pri UKV-jasih je PL-259 nestandardan in bi zanesljivo delal do 5 kV z RG-213.


Jaz imam pri HF linearju narejeno povezavo HV - PA z PL-259 in RG-213, ki pa ni najboljsa resitev. Vsake toliko casa eden od obeh konektorjev karbonizira ze pri napetosti 2,4 kV. Je pa tudi res, da nisem uporabil konektorjev s teflonsko izolacijo. Verjetno je Brankotova resitev boljsa. Po vojaskih odpadih (tam kjer so) je treba pogledat za konektorje ki povezujejo HV in TX (RTU 100, RTU 400 ipd).

73 ES GL DE Robi, T9/S52DK/p
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

OdgovorNapisal/-a s56a » 12 Jul 2006, 16:55

Robi, prav imas, meni PL-259 zadnje dni karbonizira na 6 m F9FT anteni. Niti 200 W VF ne pomaga za razliko od slabega Al spoja na 402BA linear loading. FM TX, ki sem ga predelal na 50/144 MHz je imel nekaksen BNC VN varianto z veliko teflona.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s57ezb » 12 Jul 2006, 23:22

C konektor ;podoben BNC le za RG213; bi bil tapravi.
Bozo
Uporabniški avatar
s57ezb
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Okt 2001, 01:00
Kraj: Sežana,JN65WQ

OdgovorNapisal/-a S55WT » 13 Jul 2006, 10:01

Oddajnik priklopljen na HV sem tudi jaz že uglaševal in se čudil zakaj ni nobenih tokov, HI. Na srečo nisem imel priklopljene HV na vhodni konektor, ki je tudi BNC. Potem bi imel sigurno par ur dela.
Pred sabo imam nek katalog firme Pasternack Enterprises,LLC in notri imajo tudi C konektorje. Obstajajo za celo paleto kablov, tudi RG58 in RG213. Cene moških so od 14 do 24$ HV izvedba, ter ženska vtičnica z prirobnico, štiri luknje za vijake ter podaljšano izolacijo zadaj pri žili (HV izvedba) 20$ / kos. Vprašanje je le, kje to kupiti. Bom malo pogledal varijante.
Še to, pri moji izvedbi z RG58 mi ni povzročal problema sam kabel, ampak mi je prebilo v samem moškem konektorju, tam kjer v konektorju pride žila na srednji kontakt konektorja. Uporabljam CRIMP konektorje in vsaj pri tem kablu res pazim, da ostane izolacija na žili ravno prave dolžine, da nebi bilo kake zračne reže.

TNX and 73,
Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

OdgovorNapisal/-a S57Q » 13 Jul 2006, 13:58

Po dolgem času ena konkretna debata za "murkslerje", ne samo za filozofe.

Branko je povedal svojo varianto, žal sem tudi te njegove konektorje prelotaval, ker so prebijali.
Jaz na mojih kištah uporabljam Aircel7 kabel in navadne PL konektorje, seveda teflonske. Ko priviješ moški in ženski konektor skupaj, ostane v sredini zračna reža, kjer je lepo mesto za preboj ob minimalnem kondenzu. Zato iz PTFE-a postružim malo "podložko", ki jo nataknem na moški konektor in dobro stisnem. Tako podložka zapolni zračno režo.
Na strani PA grem zmeraj s kablom direktno v škatlo - brez konektorja. Kabl sicer visi iz škatle, ampak ...

Obvezna, ZDRAVA ZA ŽIVLJENJE, je povezava ohišja PA in VN usmernika z močno žico - kabl čevlji in krilna matica.
Do sedaj nisem imel težav, tudi v portablu, ko so kište zunaj, na megli, pa tudi od dežja so že bile mokre.

Na KV QRO - S51ZX, imam HV BNC, prav tako sem jih nekaj odvijačil iz profi kišt. Sigurno je to prava rešitev, cena je pač malo večja.

Janko, v naših krajih uporabljamo RG 58 in njemu podobne kable za max 14 V enosmerne, do toka 1A (predojačevalci....). Ko Brane pozabi doma pravi attenuatorski koax, je dober tudi za te namene.Je cenejši od ostalih dratov, pa še malo plašča ima okoli srednje žile. Za bilo kaj drugega je ta kabl neuporaben (samo za "dobre" prijatelje in CB).
Lep pozdrav, Tone - S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

HV Konektor

OdgovorNapisal/-a S58A » 24 Jul 2006, 02:30

Pozdravljen Janko

Ogledal sem si fotografije in lahko povem, da tako kvalitetno izdelanega ojačevalca že lep cas nisem videl.
Kar se pa tiče HV konektorja sem se moral javiti, saj so nekateri predlogi prav nevarni še posebej tisti z PL259. Pri tako kvalitetne gradnji je edina varianta MHV konektor. Deklariran je za 5KV vendar prenese tudi večjo napetost (6kv 2A preverjeno). Srednjega kontakta se z rokami (prsti) ni mogoče dotakniti in je v tem smislu povsem varen!!!! Vsepovsod, kjer sem ga uporabil nisem nikoli imel nobenih problemov tudi po 10 letih obratovanja.

RG58 prenese DC 10KV in še več brez problema in tudi ta konektor je dimenzioniran za RG58!!! zato je uporaba krutega RG213 čisti nesmisel.

Našel sem tudi naslov kjer se ga da nabaviti www.rfmicrowave.it in par stane cca 17 evro.

Imam en par in ti ga z veseljem posodim, dokler jih ne nabaviš sam.

Boris S58A
S58A
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 13 Jul 2006, 00:00
Kraj: M.SOBOTA

OdgovorNapisal/-a S55WT » 08 Maj 2007, 20:30

Tako, pa je prvo tekmovanje prestal tudi drugi "top" z GS35b. Je še sicer malo nevarna testna verzija, vendar manjkajo le stranice ohišja in pa VF preklopni releji morajo dobiti mehansko podporo in svoj prostor v ojačevalniku. Vse dobre lastnosti, ki so se pokazale pri 2m verziji, sem seveda uporabil tudi tu.

http://lea.hamradio.si/~s55wt/PA%20GS35b%2070cm.html

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

OdgovorNapisal/-a S55WT » 14 Jun 2007, 21:40

Na, v prejšnjem postu omenjeni strani so dodane spodaj meritve smernih diagramov anten, ki jih uporabljamo na naši lokaciji za 70cm področje. Moram reči, da sem zelo zadovoljen z izmerjenimi rezultati in da so mi meritve kljub uporabljeni zelo skromni tehniki odlično uspele.
Če slučajno koga kaj zanima, pa kar na dan z besedo.

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP


Vrni se na Samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov