Univerzalni USB digimode vmesnik

Načrti...

Moderator: s57uud

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a S55WT » 30 Mar 2010, 20:04

s56a napisal/-a:Janko, vsaj dvakrat sem ti povedal, da za Kenwood kontrolo zadosca 1 kOhm in 4V7 Zener s COM TXD! TTL signali so invertirani pri vseh RS-232 sprejemnikih.


Mario, TNX vendar pri USB vmesniku ne. Moj namen je v prvi vrsti bil rešiti se potrebe po računalnikih, ki za delovanje z contest programom potrebujejo COM in LPT port. Takih računalnikov sicer imamo kar nekaj, vendar premalo za pokrivanje potreb. Ko si bil marca pri nas je bilo v mreži 8, oziroma 9 računalnikov. Le del jih je imelo navedene porte, USB pa vsi.
Jaz imam sedaj drugo težavo in sicer za nas, ki delamo tudi v CW načinu nimamo po novem kam priklopiti ročke za telegrafijo. Vsaj jaz zelo rad odkucam kaj tako na roko, ne pa le 73 in CQ naprej :D . Moram se odločti, kaj bom napravil tu, kakšen PIC ali klasika.
Dragan, za to povezavo sem že pogruntal, moram le še preveriti pri TS-870s, ki ima klasičen RS232 izhod. Če se ne motim bi tam moral povezati nogici 7 in 8. Za te postaje ima moj vmesnik vgrajen poleg čipa FT232 še MAX232.

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s51da » 30 Mar 2010, 20:32

Hoj

Moj CAT kabel za TS-870s je takle:

Na obeh straneh DB-9 ženski konektor:

RXD pin 2 <----------> pin 2 RXD
TXD pin 3 <----------> pin 3 TXD
GND pin 5 <----------> pin 5 GND
RTS pin 7 <----------> pin 7 RTS
CTS pin 8 <----------> pin 8 CTS

73 de S51DA
s51da
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s55z » 30 Mar 2010, 20:46

Janko, če delaš s TS850 lahko narediš enostavno modifikacijo postaje. Vsaj jaz sem jo in dela b.p. istočasno ročka in PC CW... Na 13-polnem ACC konektorju sem našel prazen pin in iz preklopnika za vklop/izklop elektronca speljal na ta prazen pin (na sredini preklopnika je namreč direkt tastanje postaje). Tako pustim vedno vključenega elektronca v postaji iz računalnika pa prek vmesnika na ta pin, kjer je sedaj tudi CW. Idejo mi je resnici na ljubo dal prazaprav Janez S51DX pred par leti (sem pa na to mdifikacijo naletel tudi na internetu) ko sem nabavljal 850-ko, s tem, da je on uporabil enega od obstoječih konektorjev (mislim, da drive izhod), kar se pa meni ni zdelo posrečeno, saj je to tudi izhod za transverter. Postaja ostane na zunaj nedotaknjena, vse funkcije so neokrnjene, ročno in PC tastanje pa delujeta vzporedno...

Enako sem naredil tudi napajanje vmesnika (pozor, nujna je cca 100mA varovalka ... mi je že tudi uspelo skuriti vezico v postaji, ker je odnehala prej kot varovalka v usmerniku, :D ), zato ne potrebujem posebnega kabla, saj je vse rešeno na enem 15-pinskem konektorju...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s56a » 30 Mar 2010, 20:53

V 1980-ih letih je bil definiran S5 COM DB9 standard z DSR za KEY IN, CTS in DCD za rocico elektronca. Upam, da S52AA VHFCtest to uporablja? Skrito v help.doc :D S54S je imel pravilni USB CAT za Kenwood in ostale postaje! Jaz imam FT1K predelan za istocasno vporabo notranjega elektronca in CAT CW tastanja.
s56a
 

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s52aa » 31 Mar 2010, 07:04

s56a napisal/-a:V 1980-ih letih je bil definiran S5 COM DB9 standard z DSR za KEY IN, CTS in DCD za rocico elektronca. Upam, da S52AA VHFCtest to uporablja?


V 80-ih letih je bilo napajanje elektronca preko TX signala zanesljivo, danes zaradi enakih problemov kot že v prejšnji diskusiji malo manj. Je pa v planu vseeno ena rešitev. Upam, da že do maja.
s52aa
LEA Admin
 
Prispevkov: 539
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:33
Kraj: Prelog, JN76HD

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s52aa » 31 Mar 2010, 07:09

Samo za CW key ali CAT so dobri tudi USB->COM vmesniki, ki se dobijo na trgu. OK. Nekateri imajo probleme ampak to se da hitro preizkusiti.
s52aa
LEA Admin
 
Prispevkov: 539
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:33
Kraj: Prelog, JN76HD

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a S55WT » 31 Mar 2010, 07:31

Lahko napišeš mogoče malo več o tem, kaj pripravljaš. Sam bom namreč izdelal do maja kar nekaj teh vmesnikov, pa nebi red preveč zavozil. Dovolj težav je že s tem, da nimamo niti dveh enakih radijskih postaj in v bistvu delam vsak vmesnik za svojo postajo.

TS870s dela brez RTS in CTS signalov, oziroma samo z povezavo teh dveh pinov med sabo ( 7 in 8 ) ?

TNX, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s51da » 31 Mar 2010, 08:24

S55WT napisal/-a:TS870s dela brez RTS in CTS signalov, oziroma samo z povezavo teh dveh pinov med sabo ( 7 in 8 ) ?
TNX, Janko


Nisem poskusil le s povezavo na konektorju. Kabel imam narejen tako kot sem napisal v prejšnjem postu, ker tako pravijo navodila za postajo. RTS in CTS sta namenjena kontroli pretoka podatkov (flow control) in bi verjetno delovalo tudi, če bi jih povezal le na konektorju, ampak bi komunikacija verjetno bila manj zanesljiva.

73 de S51DA
s51da
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s52aa » 31 Mar 2010, 08:28

S55WT napisal/-a:Lahko napišeš mogoče malo več o tem, kaj pripravljaš.


Zaenkrat lahko napišem samo katere pine bom porabil - kot je že Mile napisal DSR - dit, DCD - DAH, TXD - napajanje.
s52aa
LEA Admin
 
Prispevkov: 539
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:33
Kraj: Prelog, JN76HD

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s56a » 31 Mar 2010, 09:02

s52aa napisal/-a:
S55WT napisal/-a:Lahko napišeš mogoče malo več o tem, kaj pripravljaš.

Zaenkrat lahko napišem samo katere pine bom porabil - kot je že Mile napisal DSR - dit, DCD - DAH, TXD - napajanje.


Roza, na ta nacin potrebujes posebna COM vrata samo za CW! Vsi USB vmesniki delajo na +3-5V in to je dovolj za pozitivno polarizacijo CTS in DCD vhoda za rocico elektronca cez 1 kOm upora. Spoj na maso pri pikah in crtah je znotraj TTL standardov. DSR je invertirani DTR KEY, ki ga lahko uporabis za dekodiranje lastne oddaje v primeru uporabe zunanjega elektronca povezanega uzporedno PC tastanju. Morebitna RTS/CTS povezava se naredi na samem prikljucku postaje in je skoda logicnih signalov.

Matematik, ni treba izmisljati tople vode ampak samo nadaljevati S56A in S54S e-klasiko :D
Zadnjič spremenil s56a, dne 31 Mar 2010, 11:26, skupaj popravljeno 1 krat.
s56a
 

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s52aa » 31 Mar 2010, 10:04

s56a napisal/-a:Matematik, ni treba izmisljati tople vode ampak samo nadaljevati S56A in S54S e-klasiko :D


Nadaljujem S53WW S57RA S52D klasiko:

Koda: Izberi vse

   2/DB25 (3/DB9)        I\  I
              o----------I  \I-------o-------I
                         I / I       I       I
                                     I   +   I
                                  =======    I
                                \_________/  I   tantal 10 uf/16 V
                                     I       I
   7/DB25 (5/DB9)                    I   -   I
              o----------------------I       I
       paddle - center                       I
                                             I
                       1 k 5                 I
   6/DB25 (6/DB9)     ______                 I
              o------I______I----------------o
       paddle - dit                          I
                                             I
                                             I
                       1 k 5                 I
   8/DB25 (1/DB9)     ______                 I
              o------I______I----------------I
        paddle - dah


                     1k               opto coupler 4N..
   20/DB25 (4/DB9) ______
              o---I______I------
                               I
                               I          ___________o
                             __I__   II  /
                             \   /   II/               CW TX key
                             __Y__   II\
   7/DB25 (5/DB9)              I     II  \>----------o
             o_________________I


                     1k               opto coupler 4N..
   4/DB25 (7/DB9)  ______
              o---I______I------
                               I
                               I          ___________o
                             __I__   II  /
                             \   /   II/                PTT line
                             __Y__   II\
   7/DB25 (5/DB9)              I     II  \>----------o
             o_________________I

Če povzamem bi bilo potem nekako takole:

Torej:
Pin1 - DCD - IN - DAH
Pin2 - RXD - IN - TRX in
Pin3 - TXD - OUT - napajanje za ročko/TRX out
Pin4 - DTR - OUT - CW OUT
Pin5 - GND
Pin6 - DSR - IN - DIT
Pin7 - RTS - OUT - PTT OUT
Pin8 - CTS - IN - CW in
Pin9 - RI
s52aa
LEA Admin
 
Prispevkov: 539
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:33
Kraj: Prelog, JN76HD

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s56a » 31 Mar 2010, 11:21

Roza, jaz bolj pazljivo izbiram e-reference :D Edino S53MV je BP! PTT opticni spreznik tezko vklopi FT-1000 na 13V/13mA ker ima tokovno ojacanje manjse od ena. S54S lepo doda NPN transistor. Pa sse zascitne diode proti inverzni polarizaciji LED.

Skoda je TXD pri USB napajanju. Vsaj za FSK se lahko porabi!

Pa sse kopico 10 nF blokirnih kondezatorje se isplaca povsod dodati namesto poznejsega navijanja kablov cez feritne obrocke. UKV Legacy curse :D
s56a
 

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s55m » 31 Mar 2010, 14:41

Mislim, da Roza ni nikjer omenjal PTT-ja. Le ta mu že sedaj deluje brezhibno tudi s ft1000MP.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a s56a » 31 Mar 2010, 16:10

Pri tebi se narobe obrnjeni tranzistorji in Yagice delajo :evil: Upam, da neznanje ne postaja prednost z novim UO ZRS? Ali naj se vsi preselimo na http://www.elektronik.si?
Zadnjič spremenil s56a, dne 31 Mar 2010, 16:12, skupaj popravljeno 1 krat.
s56a
 

Re: Univerzalni USB digimode vmesnik

OdgovorNapisal/-a S55WT » 31 Mar 2010, 16:11

Pismo Roza, nič še ni zavoženo. Kakšna sreča, da sem se spravil delat svoje tiskanine. Zadevo sem ločil na dve, ena od njih je USB vmesnik z FT232 čipom, druga pa opto sklopniki in ostale zadeve. Vse skupaj samo zaradi mojega načina izdelave tiskanih vezij. USB ima v celoti ločeno napajnje (tu sem razmišljal o galvansko ločenem pretvorniku DC/DC za napajanje drugega dela, da nebi bilo treba tega delati posebaj, kar je pa najvažnejše, predvidel sem vse povezave (razen RI). Tisto diodo, upore in kondenzator lahko brez težav prestavim v zrak, HI. Ko bo tako daleč lahko brez težav prečekiram delovanje. Upam, da ti bo uspelo in da dobimo do maja novo verzijo.

73, Janko

EDIT: dve sliki. Če bo zadeva laufala tudi iz USBja, bom jaz lahko vzel 5V od tam in diode ter kondenzatorja ne rabim. Le taster mi ne sme priti v stik z maso ostalega, kar pa ne bo ravno velika težava, HI.
Za kaj se potrebuje CW in CTS?
Priponke
DSC09073.JPG
(231.08 KiB) Še ni prenešeno
DSC09071.JPG
(187.62 KiB) Še ni prenešeno
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov

cron