Napajalnik po S53MV (CQ ZRS 4/2000)

Načrti...

Moderator: s57uud

OdgovorNapisal/-a s56a » 19 Dec 2005, 14:48

Odlicni zicni vpori v emiterjih, prispevajo bolj stabilnem delovanju vezja!
s56a
 

Oscilator!

OdgovorNapisal/-a S51AG » 05 Feb 2006, 16:04

Pozdravljeni,

zle slutnje S56A so se uresničile. Napajalnik lepo oscilira pri okoli 100 kHz z izmenično amplitudio okoli 1,5 V!!! Vse skupaj je trenutno ekseprimentalno ožičeno, vendar glede na razne preizkuse dolžina vodnikov ter število transistorjev ne vpliva na motnjo, ki se pojavlja. Problem sicer reši elektrolit 1000 uF, dodatno vezan neposredno z izhodnimi sponkami, vendar se vseeno bojim, da bi napajalnik v najbolj neugodnem trenutku zaosciliral.

Slike:

http://www.mobisux.com/album/showphoto.php?photo=184037&sort=2&cat=500&page=1

http://www.mobisux.com/album/showphoto.php?photo=184036&sort=2&cat=500&page=1

Nasveti dobrodošli!

Lp,
Anton GALUN, Ptuj
S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s56a » 05 Feb 2006, 17:53

Zdaj mi S53MV ne bo povedal, kje lahko dobim kaptonsko folijo :P

Malo se poigraj z ono RC kombinacijo za stabilizacijo vezja.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S51AG » 05 Feb 2006, 21:18

Pozdrav še enkrat,

RC člen R 12 (1k) in C2 (47n) nima vpliva, je pa zanimivo, da so motnje s spremembo C4 (originalno 10n) izginile. Vgradil sem kondenzator 100n in zadeva deluje. Upam, da ni skritih kakšnih presenečenj. Hec je v tem, da napajalnik oscilira pri kapaciteti 10n do 15n, pod in nad to kapaciteto je mir!

Položaj kondenzatorja v vezju je označen s puščico.

http://www.mobisux.com/album/showphoto.php?photo=184083&size=big&sort=2&cat=500

Lep pozdrav,
Anton GALUN, Ptuj
S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s56a » 05 Feb 2006, 23:51

Jaz bi sse 1.000 uF na izhodu zamenjal z 0,1 uF ampak to prepuscam avtorju. SSB radijska postaja je zelo zoprno breme.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s57l » 06 Feb 2006, 19:08

lep pozdrav

berem vse tole pa me je koncno prijelo da se jaz napisem svoje izkusnje.
tono, pojma nimam zakaj si celo stvar, ki je v bistvu zelo enostavna, tako zakompliciral. sicer sem se tudi jaz na zacetku podobno lotil zadeve, pa sem kmalu ugotovil da ideja ni dobra. zakaj namrec ne locis mocnostnega in signalnega dela? cez samo elektroniko tecejo samo precej majhni tokovi in nanjo ni potrebno dajat nobenih konkretnih povezav. emitorske upore definitivno vgradis na hladilnik, saj to zadevo zelo poenostavi. potem povezes tranzistorje z grecom, trafotom in kondenzatorjem na izhodne sponke (das povezave 1.5mm2, trafo-grec-izhod pa se vec), sele ko je ta del gotov, dodas krmilno elektroniko, ki pa jo lahko povezes z zelo tankimi povezavami, ker so tokovi cez njo precej majhni. tako rabis na elektroniki precej manj placa in manjse otocke, vse povezave na elektoniko pa so vec kot dovolj 0.15mm2! tako naenkrat dobis zadevo zelo pregledno in se dratovja je bistveno manj!
pred leti ko sem bil se priden student na elektro faksu sem se sprehodil do matjaza in ga osebno vprasal, kako bi on to zadevo predelal za vecji tok. poleg pac vec tranzistojev je predlagal se zmanjsanje upora 220ohm/1w (v veji ki pride na bazo tip141), ceprav mislim da dela tudi brez tega (v enem 30A sem dal 180ohm namesto 220).
v mojih prvih korakih s tem usmernikom mi je pomagal bojan S52B, ki je teh usmerniko izdelal kar nekaj, jaz osebno pa mislim da sem izdelal 4, torej kakih 10 usmernikov deluje brez problema, nekateri ze leta, tudi neprekinjeno in tudi s kv postajami (ic756, ts430/440...).
sicer moram priznat da nisem nikoli poskusal zadeve zaoscilirat, je pa delal tudi brez 1000mfd na izhodu, dimne skatle pa razen namenoma (dolgotrajen kratek stik do odkurjenja varovalk) nisem uspel iz njega nikoli naredit. vedno mi je bil vsec ta usmernik ker ga zlozis in dela. nobenega umerjanja, testiranja in sprememb ter testnih ozicenj, zlozis in dela! prvega sem mrcvaril s halogen zarnicami, tudi po cel dan, pa postaje pa en kup mobilnih postaj pa 2m 25w z anteno na kovinski skatli (magnet lepo prime na zelezno ohisje usmernika) in tudi vsi drugi so delali isto, b.p.
torej, veliko srece in cimmanj nepotrebnega dima!

73 JaNe S57L
s57l
 
Prispevkov: 132
Pridružen: 16 Dec 2004, 18:06

OdgovorNapisal/-a S51AG » 06 Feb 2006, 20:38

Pozdrav,

zadeva nikakor ni zakomplicirana. Elektroliti 10.000 uF so že bili pri hiši, zato sem jih postavil na vezje. Emiterski upori so na vezju zato, ker ni bila jasna izbira ohišja in hladilnega telesa. Vse ostalo pa je sicer ožičeno z zelo kratkimi povezavami. Ožičenje na slikah je le del testiranja. Nisem pa pristaš pocarije, kjer vse skupaj izgleda kot sračje gnezdo, četudi deluje. Sicer napajalnik dela kot je treba, le majhna sprememba je bila potrebna.

Pa še vprašanje: ali imaš vseeno kak predlog, kako žične emiterske upore z moje slike učinkovito pritrditi na hladilno telo? Predlog o ločitvi močnostnega in krmilnega dela je vreden razmisleka!

Lp,
Zadnjič spremenil S51AG, dne 07 Feb 2006, 00:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Anton GALUN, Ptuj
S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s56a » 06 Feb 2006, 22:43

Tono, spodobilo se javno zahvaliti S53MV za vso podporo, ki ti jo dal v privatnih email nasvetih!

Jaz se vnaprej zahvaljujem za kaptonski trak :P
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S51AG » 07 Feb 2006, 00:00

Glej glej Mario,

"neprijatelj vreba i osmatra" so včasih rekli. Od kdaj pa ti poznaš vsebino mojih privatnih mailov?

Šalo na stran, Matjaž se je res potrudil s pojasnili ter sem mu vsekakor hvaležen za trud, le okoli širine vezic si nisva edina :)

Lp,
Anton GALUN, Ptuj
S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Prejšnja

Vrni se na Samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov