QRP postaja CRICKET 40

Načrti...

Moderator: s57uud

QRP postaja CRICKET 40

OdgovorNapisal/-a S57D » 31 Maj 2019, 10:20

Four State QRP Group (http://www.4sqrp.com/index.php) je znana ameriška skupina QRP navdušencev, ki na svoji internetni strani ponuja kar nekaj zanimivih kit kompletov. Nekaj teh kompletov imam tudi sam: Bayou Jumper (Paraset), 4-S Tuner, EZKeyer III. Vsi njihovi kit kompleti so zelo kvalitetni in odlično delujejo. Navodila za sestavljanje in uglaševanje so izčrpna in kvalitetna, zato se sestavljanja lahko lotijo tudi tisti, ki niso ravno doma v elektrotehniki in imajo nekaj spretnosti in veselja pri delu s spajkalnikom.

S postajo Bayou Jumper (Paraset) - prispevek na forumu LEA: viewtopic.php?f=14&t=19035, sem imel in še imam veliko veselja, saj sem z njo do sedaj naredil 235 zvez z 22 različnimi DXCC državami. Postaja je specifična, oddajnik je kontroliran s kristalom, sprejemnik je regeneracijski širine 10kHz. Vsak, ki se malo spozna na tehniko in je že kdaj delal na zelo zasedenih radioamaterskih frekvenčnih območjih ve, kakšen hendikep predstavlja oddajnik kontroliran s kristalom, še posebno pa 10kHz širok sprejemnik. V časih, ko se za split delo z modernimi postajami brez problema uporablja razmak 1kHz, je neverjetnih 10kHz še kako pomemben faktor, ki nedvoumno poskrbi za dodatno "veselje" pri sprejemanju in dekodiranju klicočih postaj, ki te pokličejo po koncu CQja. CQ, oziroma splošni poziv je namreč najbolj sigurna taktika s katero lahko narediš zvezo, če imaš oddajnik kontroliran s kristalom, saj le zelo redko pride drug radioamater s CQjem direktno na frekvenco TX kristala, ter se mu lahko tako javiš na CQ. Prav zaradi tega in specifičnega dela s tako postajo sem sam pri sebi sklenil, da ne bom več delal postaj, ki imajo oddajnik kontroliran s kristalom in 10kHz širok sprejemnik. Delo s tako postajo je namreč zelo zahtevno, da ne rečem kar mazohistično. Lep slovenski pregovor pravi, da se zarečenega kruha največ poje ....

In tako so pri Four State QRP Group začeli prodajati 40m verzijo sprejemno oddajne postaje CRICKET (http://www.4sqrp.com/cricket40.php) .... in ker imam doma pest kristalov za različne frekvence na 7MHz področju .... nadaljevanje in konec zgodbe je verjetno že vsem poznan, saj ga žvrgolijo že ptički na veji ... sem pač prelomil obljubo, ki sem jo dal sam sebi in seveda kupil kit komplet CRICKET 40. Postajo sem dobil v mali podloženi kuverti, saj kit sestavlja ploščica velikosti QSL kartice in pest elementov. Seveda sem zaman upal, da ameriški prijatelji ne bodo napisali vrednosti pošiljke na ovojnico, zato sem carini odštel še dodatne cekine. Iz 30USD na kolikor cenijo komplet brez poštnine, je mene na koncu stal neverjetnih 58€, kar je 100% več. :cry:

Vsebina kit kompleta:
Slika

CRICKET je minimalistična in zelo izboljšana verzija poznane postaje Pixie. Sestavljajo jo boljši elementi, ki vključujejo MOSFET tranzistorje za boljšo občutljivost in preklapljanje TX/RX. Električna shema postaje CRICKET 40:
Slika

Značilnosti CRICKET 40 postaje so:
- popolnoma funkcionalna sprejemno oddajna postaja
- zelo hitro QSK TX/RX preklapljanje
- TX/RX offset
- vsebuje CW sidetone
- sestavljena je iz 43 komponent (Pixie jih ima 34)
- ne vsebuje toroidov (vsebuje tuljave na tiskanem vezju)
- zaščita pred obratno polariteto
- postaja je samozadostna, saj vsebuje lastno napajanje in CW tipkalo
- po želji se lahko montira priključek za zunanje ročno ali elektronsko morzejevo tipkalo
- 40m radioamatersko področje
- CW način dela
- oddajnik je kontroliran s kristalom (kit vsebuje kristala 7.030 in 7.122MHz)
- ni nobenega uglaševanja - PLUG&PLAY
- napajanje 9V baterija
- tok RX manj kot 10mA, TX manj kot 80mA
- sprejemnik z direktno konverzijo
- občutljivost MDS -110dBm
- MOSFET mikser
- moč oddajnika 700mW (končna stopnja 2N7000)
- vsi harmoniki so zadušeni za 50db ali več

Tiskano vezje je profesionalne kakovosti, dvostransko z metaliziranimi luknjicami in s potiskom pozicije elementov:
Slika

Elementi radijske postaje:
Slika

Sestavljanje postaje poteka brez vseh težav, saj je sama postaja zelo enostavna ter vsebuje samo klasične elemente. Kot se na sliki lepo vidi, sem dodal še profesionalno podnožje za audio ojačevalec ter podnožje za kristal, ki je narejeno iz vrstične nizke letvice:
Slika

Narejena postaja izgleda tako:
Slika

Na koncu sem naredi še modifikacijo, da imam lahko hkrati obe morzejevi tipkali, torej tipkalo, ki ga vsebuje sama postaja ter zunanje ročno ali elektronsko tipkalo. Modifikacija, ki jo je naredil VE3WMB je opisana na https://4sqrp.groups.io/g/CricketKit/fi ... 20v1.0.pdf.

In kako se postaja CRICKET 40 obnese v praksi: oddajnik je s 700mW več kot dovolj močan, kritičen je RX s svojo pasovno širino 10kHz, tako da lahko kakšna močna postaja, ki dela v območju pasovne širine sprejemnika zlahka prekrije postajo s katero delaš QSO. Sprejemnik nima nikakršnih nastavitev, torej je brez AF gaina, RF gaina ... skratka poenostavljeno povedano, vse kar pride iz antene dobimo v slušalke. Je pa delo s tako minimalistično postajo svojevrsten izziv, interesantna in pomembna je vsaka zveza, ki jo uspemo narediti. Do sedaj sem s postajo CRICKET 40 naredil eno zvezo z Alexom YU0W iz Beograda. Če ima kdo voljo in veselje, se lahko zmenimo za kakšen sked, saj se za 10 zvez s to postajo dobi lepa diploma. Na naslednji sliki je tehnika, ki sem jo uporabil za zvezo z Alexom YU0W:
Slika

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: QRP postaja CRICKET 40

OdgovorNapisal/-a S57D » 31 Maj 2019, 16:13

V priponki je še pdf modifikacije za tiste, ki niso člani 4sqrp grupe ...

73, Miloš S57D
Priponke
Cricket 40 Keying Modification v1.0.pdf
Modifikacija CRICKET 40
(1002.23 KiB) Prenešeno 369 krat
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC


Vrni se na Samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov