RF power meter od 1 MHz do 6 GHz

Načrti...

Moderator: s57uud

RF power meter od 1 MHz do 6 GHz

OdgovorNapisal/-a s52o » 11 Avg 2017, 14:42

Izdelal sem RF Power Meter, ki za merjenje uporablja AD3818. Omogoča merjenje moči od 1 MHz pa vse do 6 GHz ( 8 GHz ) v območju od -65 do 0 dBm.

Slika

Za izdelavo potrebujemo samo tri sestavne dele:

1. Merilno sondo, ki jo izdeluje SV1AFN

Slika

2. TFT prikazovalnik

Slika

3. Ardoino platformo ( UNO, MINI ali NANO )

in seveda ustrezno ohišje. Program je napisal DL2SBA in ga dobite na TEJ strani.
Kako začeti z izdelavo pa si lahko ogledate na TEJ strani.

Notranjost izdelanega merilnika:

Slika

Ko uspešno naložimo program v Arduino potem je potrebno naložiti preko SD kartice še začetno datoteko na TFT prikazovalnik.
Za to potrebuje brezplačni program, ki se imenuje Nexion editor. Postopek je razložen na TEJ povezavi.

Preko SETUP strani nastavimo osnovne nastavitve, prav tako nastavimo stopnjo ATT.

Slika

Seveda pa na koncu sledi najpomebnejši del - kalibracija. Od tega je odvisno koliko natančen merilni instrument smo izdelali, vse
skupaj pa je tudi odvisno od uporabljene merilne opreme katero imamo v tem primeru na razpolago.
Sam postopek je OPISAN na strani DL2SBA.
Izračunane podatke vnesemo pri programiranju Ardoinota.Je pa potrebno postopek večkrat ponoviti ....

Kmalu nam merilni instrument kaže pravilne podatke in lahko izmerimo prve vrednosti. Prikazovalnik prikazuje vrednosti v dB ali W in na malem okencu levo zgoraj opazujemo grafično dogajanje pri meritvi.

Slika

Z ustreznimi ATT ( stopnjo nastavimo v SETUP meniju ) pa lahko izmerimo moči tudi nekaj KW.



73 de Zvone S52O
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Re: RF power meter od 1 MHz do 6 GHz

OdgovorNapisal/-a s52o » 10 Maj 2018, 15:40

DL3SBA je pripravil nov firmware 1.9.0 katerega dobite na spodnjem linku:
https://dl2sba.com/index.php/elektronik ... ware-1-9-0

Z uporabo njegovega postopka kalibracije pa dobimo za HAM potrebe že soliden merilni instrument:
https://dl2sba.com/index.php/elektronik ... recision-2


Če ga je še kdo izdelal pripročam nadgradnjo.

Zvone
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Re: RF power meter od 1 MHz do 6 GHz

OdgovorNapisal/-a s53dz » 04 Jun 2018, 22:22

Tudi meni dobro deluje. Ver.1.9.0.
Dodal sem linearni regulator iz vhodne napetosti +12V na +7,5V, s tem nato napajam Arduino nano in AD RF sondo.
Poleg tega sem zase spremenil prikaz SLOW / FAST, da sedaj kaže kaj je vključeno in ne kaj se vključi.
Na NXT displayu sem zamenjal enote iz dB v bolj pravilne dBm.

Dober instrument.

73 Bojan

PWR_meter_6G.jpg
(111.75 KiB) Še ni prenešeno
s53dz
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 09 Okt 2008, 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: RF power meter od 1 MHz do 6 GHz

OdgovorNapisal/-a s53dz » 12 Jun 2018, 21:58

Naredil sem dodatne meritve moči s primerjavo dveh pwr metrov.
AD8318 ima na vhodu "peak" detektor in logaritmiranje. Zato pride do večjega odstopanja kazanja moči, kadar signal ni čisti sinus. Na primer, ko so prisotne višje harmonske komponente signala.
Rezultate sem primerjal s svojim starejšim pwr metrom, ki ima na vhodu AD8362, ki pa ima kvadriranje signala, torej kaže pravi RMS.
Zato previdno pri interpretaciji rezultatov meritev tega merilnika moči. Sicer pa vsake meritve zahtevajo premislek, če želimo veljaven rezultat.
V priponki je rezultat meritev. Prilagam tudi izmerjeno karakteristiko LP filtra, ki sem ga uporabil pri primerjavi kazanja dBm.

Poleg tega priporočam uporabo zunanjega atenuatorja za izboljšanje prilagoditve (ki je pri MV frekvencah slaba) in s tem za boljše merilne rezultate.

73 Bojan
Priponke
LPF60Mzoom.jpg
(41.55 KiB) Še ni prenešeno
RMS_comp60.pdf
(54.71 KiB) Prenešeno 548 krat
s53dz
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 09 Okt 2008, 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: RF power meter od 1 MHz do 6 GHz

OdgovorNapisal/-a s53dz » 29 Jun 2018, 20:42

Preračunal sem še te rezultate meritev moči sinusnega in pravokotnega signala v napako kazanja instrumentov.
V spodnjih tabelah na sliki je vidno odstopanje.

Videti je, da je meritev sinusne moči, torej samo 1. harmonske komponente, dokaj podobna. Razlika kazanja je majhna.

Meritev pravokotnega signala, torej dodane lihe harmonske komponente, pa pokaže na razliko.
Uporaba AD8362 (OZ): napaka meritve je nekje med -0,4 in -0,2 dB.
Uporaba AD8318 (DL): napaka meritve je nekje med +2,7 in +1,9 dB.
Priponke
PWR_meter_Eps7_1.pdf
(67.46 KiB) Prenešeno 541 krat
s53dz
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 09 Okt 2008, 20:03
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron