PIXIE QRPp transceiver

Načrti...

Moderator: s57uud

PIXIE QRPp transceiver

OdgovorNapisal/-a S57D » 12 Feb 2017, 16:31

Svetovni splet so Kitajci preplavili s poceni ponudbami v QRPp krogih legendarnih in priljubljenih sprejemno oddajnih postaj, ki nosijo prav ljubko ime "PIXIE". Tudi sam se nisem mogel upreti kit kompletu za nekaj Evrov in iz radovednosti sem na ebay-u naročil en komplet, ki je vseboval tudi lično ohišje iz pleksi stekla. Kit komplet je iz Kitajske prispel v rekordnih štirinajstih dnevih.

Slika

Sestavljanje je potekalo brez zapletov, saj so Kitajci v komplet dali vse potrebne elemente, nekaj elektronskih elementov pa je bilo celo dodanih "za rezervo" :-)

Slika

Priložena ploščica tiskanega vezja je dvostranska. Izdelava je profesionalna, z metaliziranimi luknjicami in tiskanimi oznakami razporeditve elementov.

Slika

Razporeditev elementov na ploščici tiskanega vezja:

Slika

Načrt sprejemno oddajne postaje PIXIE:

Slika

Pixie sprejemno oddajna postaja deluje v območju 7MHz. Oddajnik je kontroliran s kristalom 7.023MHz, vgrajen VXO pa omogoča območje od 7.023 do 7.026MHz. Kitajci reklamirajo oddajniško izhodno moč 1,2W. To je daleč od dejanske izmerjene izhodne moči, ki je pri mojem Pixiju znašala 300mW. Izhodni tranzistor je namreč plastični S8050. Za zadostni NF izhodni nivo poskrbi priljubljeni LM386. Občutljivost sprejemnika je zaradi enostavnosti naravnost "čudovita", saj je pri meni doma pixijev sprejemnik zaradi neposredne bližine domžalskega oddajnika neuporaben. Verjetno pa bi kje drugje daleč od domžalskega oddajnika dokaj normalno deloval, saj je dovolj občutljiv in vsaj na merilnih napravah lepo "sliši".

Na internetu se prodaja kar nekaj različnih variant PIXIE radijskih postaj. Nekatere variante so brez ohišja, BNC konektorja, 3.5mm vtičnic, piskača, greatzovega mostička, LED diode. Komplet, ki sem ga kupil jaz vse to vsebuje. Piskač, ki služi za kontrolo tipkanja se lahko z odstranitvijo kratkospojnika izključi. Vgrajena LED dioda se prižiga v ritmu delovanja morzejevega tipkala oziroma oddajnika. Seveda je "srce" naprave pri vseh različicah enako, dobro ali slabo ... kakor se vzame. PIXIE komplet je lahko lepa platforma za eksperimentiranje in izboljšave. Internet je poln predlogov in idej. Na internetu sem naletel celo na ideje ljudi, tako imenovanih "prepersov",ki se pripravljajo na apokalipso in bi v primeru le te uporabljali PIXIE postaje za komuniciranje med sabo oziroma z družino, torej s starši, otroci, .... Verjetno so v vsej svoji vnemi pozabili na pomembno dejstvo, da je za uporabo take postaje obvezno znanje telegrafije. Tudi selektivnost in občutljivost sprejemnika na motnje ne govori v prid taki ideji. V primeru apokalipse bi se verjetno veliko bolje odrezala kakšna poceni kitajska FM VHF/UHF postaja. Ampak, pustimo jim veselje, ali kot oni pravijo:"9V baterijo in PIXIja v žep, zraven pa še malo žice za anteno in smo pripravljeni na vse." :-)

S PIXIE postajo do sedaj še nisem uspel narediti nobene zveze, saj mi domžalski oddajnik z motnjami preobremeni sprejemnik. Za uspešno delo bom moral odnesti postajo na kakšno drugo lokacijo, kjer ne bom imel neposrednih lokalnih motenj. Na internetu sem zasledil poročila o uspešnih komunikacijah s PIXIE postajo tudi s QRB 1000km in več.

In na koncu še nekaj slik narejene postaje:

Slika

Slika

Slika

Slika

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Vrni se na Samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov