M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

Načrti...

Moderator: s57uud

M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a S54AM » 22 Mar 2015, 22:36

Predstavljam novo pridobitev v mojem shacku. Stand alone, open source, HF SDR multiband QRP postajo.
To ni kit, čeprav mogoče nekoč bo. Dobi pa se obe ploščici (RF in UI) in LCD. Na Yahoo forumu (m0nka), je na voljo več spiskov materiala (BOM) z navedbo številk artiklov treh znanih trgovin. Pri zbiranju materiala pa prav pride tudi Ebay. Ohišje sem dobil iz SP z vsemi CNC izrezi, laserske napise pa mi je zrihtal Miro, S51SK.
Gre za razvojni projekt, firmware za STM32 s spremembami in izboljšavami, objavlja Clint, K7OEI, na osnovi predlogov in pripomb članov foruma.
Mene je material prišel cca. 350€ in ker sem ga nabavljal postopoma, ni hude obremenitve proračuna, HI.
Na strehi imam skromno anteno (FD-4), pa ni težav poklofati tudi kakšen DX. Zelo lepo dela na CW, SSB in tudi PSK31.
Toplo priporočam.

Več informacij na: http://www.m0nka.co.uk/, za kakšno fotko več, pa obiščite mojo stran na qrz.com.

73, Marko, S54AM
Priponke
mcHF.jpg
(225.35 KiB) Še ni prenešeno
S54AM
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 17 Jul 2011, 17:03

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 22 Mar 2015, 23:00

Zelo lepo Marko! Upam, da tudi meni enkrat letos zaigra M0NKA TRX.

73 de Jure
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a S54AM » 26 Avg 2015, 21:10

Pozdravljeni,

Za tiste, ki še razmišljate o projektu za bližajoče dolge zimske večere. Od včeraj je postajo možno nabaviti v KIT kompletu (razen ohišja, končnih tranzistorjev in zvočnika). Cena 220 funtov. http://www.m0nka.co.uk/?page_id=740

Svetujem alu ohišje od SP3OSJ vključno s tipkami, stekelcem za LCD in gumbi (cena s poštnino 47€), zvočnik se dobi pri Farnellu oz. uporabite primernega, ki vam je pri roki, končne MOSFETe pa najdete na Ebayu.
A ja, pa prijava na yahoo forum je skoraj nujna v primeru, da se za gradnjo odločite.


73, Marko, S54AM
S54AM
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 17 Jul 2011, 17:03

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 27 Avg 2015, 07:33

Hoj,

moj M0NKA RTX ima večino drobnih SMD komponent že zaspajkanih, zdaj pridejo na vrsto še filtri in programiranje.

Jaz sem nabavljal preko Farnell-a, na M0NKA strani se dobi BOM datoteka, vendar je v tej datoteki nekaj napak. Poleg tega je Farnell v obilici komponent nekatere komponente dobavil "po svoje" in sem potem moral dodatno naročati manjkajoče komponente. Ko nabavljate preko Farnella je pri določenih komponentah določena minimalna količina nabave, ki je običajno višja od tiste, ki sem jo potreboval za M0NKA RTX. Če vse to vzamem v obzir je morda res bolje naročiti celoten KIT komplet, v katerem so prave količine ustreznih komponent.

73 de Jure, S52CQ
Priponke
M0NKA.jpg
(240.68 KiB) Še ni prenešeno
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a S54AM » 28 Avg 2015, 22:42

Živjo Jure,

Lepo da si tudi ti s projektom pri koncu. Ko sem nabavljal material sem poslal BOM vključno z materialom za predvidene modifikacije v našo znano trgovino iz Ljubljane. Dobavili so mi vse potrebno iz Farnella, Digikeya in Burklina. Ostalo sem dobil na Ebayu. Je pa res, kot praviš, da je za marsikateri element minimalno naročilo vsaj pet kosov in zaradi tega je KIT ali pa skupinsko naročilo zanesljivo ugodnejše.

73, Marko
S54AM
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 17 Jul 2011, 17:03

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 07 Okt 2015, 21:35

Lep pozdrav vsem,

tudi moj mcHF SDR transiver dela! Z veliko pomoči Markota, ki mi je zelo pomagal pri oživljanju postaje, pa tudi Vojko je pomagal s svojimi nasveti. Danes sem že naredil prvi lokalni QSO.

mcHF SDR mi je poleti vzel nekaj popoldnevov za spajkanje platic, končno oživljanje pa je Markotu vzelo kar nekaj ur. Projekt gotovo ni za začetnika, je pa pravi izziv za izkupene samograditelje.

Prve primerjave "na uho" s Kenwood TS820S so pokazale boljši CW in SSB filter, postaja ima tudi simpatično funkcijo avtomatičnega Notch filtra, ki zelo uspešno izfiltrira moteči nosilec.

Če bo še kdo gradil ta zanimiv projekt imam veliko komponent, ki so mi ostale, ker jih pri Farnellu niso prodajali na kos ampak neko minimalno količino. In potem pač vzameš 10 uporov (in podobno), čeprav potrebuješ samo 2 ali 3.

Jaz sem se odločil, da uporabim enkoderje s stikalom (zato žičke od enkoderjev povezane na tipke), saj mi ustreza, da s stikalom na enkoderju izbiram menije. Tipke so sicer še vedno funkcionalne.

73 de Jure
Priponke
mcHF SDR.jpg
(236.58 KiB) Še ni prenešeno
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 13 Nov 2015, 09:41

Lep pozdrav vsem,

no pa je SDR v ohišju. Preživel je že prvi kontestni krst, na cq ww ssb kontestu sem sodeloval v 40m, QRP kategoriji. V kontestu se je odlično izkazal displej, saj sem po njemu videl, kje so močne postaje in se na njih koncentriral - s QRP sem lahko doklical samo te postaje, ostale me niso slišale :cry:

Nekaj malenkosti bo še potrebno urediti, ampak na 80 in 40m, (za kar imam tudi potegnjeni anteni), dela odlično.

73 de Jure, S52CQ
Priponke
M0NKA_TRX.jpg
(248.81 KiB) Še ni prenešeno
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 25 Nov 2015, 12:56

Lep pozdrav vsem,

z M0NKA SDR TRX se da sodelovati v CQ WW SSB kontestu, rezultat *klik na link*je primeren anteni (dipol na 5m) in izkušnjam operaterja.

Naslednje leto pričakujem boljši rezultat v isti katergoriji, saj na Fuchsovi anteni (14m višine) na 40/80m DX postaje sprejemam za 2 S enoti bolje, kot na dipolu.

73 de Jure, S52CQ
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a s52o » 18 Mar 2017, 20:46

Ojla,
tudi moj mcHF je že nekaj časa končan, po novem letu pa sem dodal še RTC in nekaj predelav. Te dni pa sem zamenjal še ohišje od poljaka
za novega kupljenega pri kitajcih.
Spremenjena izhodnja stopnja in povezave za prikazovalnik na dotik, ki sedaj deluje v SPI mode.
Prevezava prikazovalnika je potrebna zaradi RTC - ure:

Slika Slika

Prikazovalnik z uro:

Slika

Novo ohišje, kupljeno pri kitajcih:

Slika

Slika

Še kratek video posnetek: https://youtu.be/yGtmTzVTP28

Precej zahtevna samogradnja ( potrebno cel kup predelav in izboljšav ), ki pa nudi veliko veselja tako pri izdelavi in uporabi...

Zvone - S52O
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a s52o » 26 Sep 2017, 16:05

Razvoj M0NKE gre naprej, novi FW omogoča tudi odkodiranje CW signala:

https://youtu.be/1N0rXZctvYg

Zvone
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a s52o » 03 Dec 2017, 10:12

Nove posodobitve na LCDju - " new scope "
Sedaj je pa vse skupaj že tako dobro kot na IC-7300 :D

https://youtu.be/wQvaXSTGMHE


Zvone
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a S53RI » 03 Dec 2017, 12:39

Juh!

Veliko obeta tale projekt: https://www.amateurfunk-sulingen.de/projects/ovi40-sdr
DF8OE, ki je zelo zaslužen za izboljšanje delovanja M0NKA, se je s skupino že pred časom lotil gradnje nove variante sdr-a.
Nova UI plošča bo bin kompatibilna z analognim delom M0NKA...V kratkem se menda že prične distribucija novih pcb-jev v različnih variantah...
Več informacij si poiščite in preberite na zgornjem linku, uspešno lotanje....

73, gl
S53RI Andrej
S53RI
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 22 Maj 2001, 01:00
Kraj: Domžale JN76HD

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a S54AM » 03 Dec 2017, 13:43

Pozdravljeni,

Kot dokazuje Zvonetov prispevek se mcHF bliža vrhuncu, kar se tiče razvoja, po zaslugi Nemcev smo s tem dobili odlično postajo. Ker projekt spremljam skoraj od začetka je moja postaja po vseh modifikacijah do sedaj, postala popolnoma drug radio. Bojana, (S53DZ), ki je zelo aktiven pri projektu so Nemci vpisali v Hall of fame njihovega softvera. Čestitke!
Artur, SP3OSJ je izdelal nekakšno miniaturo mcHF, vendar nisem zasledi uradne ponudbe PCBjev. O kitajskih ponaredkih pa ne bom zgubljal besed, jih odločno odsvetujem, če ne drugega zaradi etičnih razlogov (pa da kvalitete materiala sploh ne omenjam). Chris, MoNKA je pripravil PCB verzije 7, s katero postaja mcHF prehaja v večje ohišje in drugo postavitev, verjetno z namenom izboljšanja medsebojnih EM vplivov med sklopi in elementi.
OVI40 je naslednji projekt katerega čakam. Novi koncept sprejemnika, boljši procesor, ... Tudi na RF delu bo skupina okrog Andreasa, DF8OE zanesljivo kaj izboljšala. Andrej, mogoče bi bila to dobra družba tvojemu Tulipanu, a ne? Sicer pa je mcHF projekt in ne produkt in to je pravi motiv.

73, Marko, S54AM
S54AM
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 17 Jul 2011, 17:03

Re: M0NKA HF multiband SDR - samogradnja

OdgovorNapisal/-a s52o » 09 Jan 2018, 12:48

Takole pa izgleda zadnja verzija M0MKE:

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... uCEDr4nG4A
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC


Vrni se na Samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov