DMR Dekoder

Načrti...

Moderator: s57uud

DMR Dekoder

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 11 Nov 2021, 09:16

Na mojem SDR bi rad dodal dekoder za DMR. Od verzije 1.0 dalje OpenWEB SDR ne podpira MBELIB (patenti pa take fore, ki se v osnovi nebi smele zgoditi radioamaterjem).

Zanima me, ali ima kdo kaj izkušenj z AMBE dekoderjem v obliki USB ključka, ki preverjeno deluje v linux (ubuntu) ?
Kakšne so kaj cene tega ?
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: DMR Dekoder

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 11 Nov 2021, 17:08

Pa še podvprašanje: ali je DMR repetitor / dostopna točka ali kakorkoli se že temu reče izveden izključno z uporabo DMR postaje na nivoju avdio signala, ali gre tudi s pomočjo SDR (npr. Pluto SDR ali RedPitaya) - na nivoju RF in dekodiranja s pomočjo MBELIB?
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: DMR Dekoder

OdgovorNapisal/-a s56al » 12 Nov 2021, 08:25

DMR, D-STAR, YSF so (omejeno) odprti omrežni protokoli, namenjeni (prvi) profesionalnim sistemom fukcionalnih zvez ter (ta druga dva) radioamaterski, pretežno govorni komunikaciji. DMR je standardiziran v ETSI, D-STAR in YSF pa sta si namislila proizvajalca Icom ter Yaesu.

Govor se v teh omrežjih prenaša prek "govorne vtičnice". Pri vseh se uporablja kodiranje / protokol prenosa z VoCoderjem "AMBE", ki je last podjetja DVSI, patentno zaščiten (če ni patent že potekel?) ter načeloma ni javno dostopen.

DMR (pa tudi D-star, ne pa YSF) repetitorji se praviloma obnašajo kot omrežno stikalo, ki se z vsebino podatkovnega paketa, v katerem se kodira govor, ne ukvarja. Torej, kodiranja / dekodiranja samega pogovora, ki je vsebina prenosa, na DMR repetitorju praviloma ni. Pri YSF je zadeva malce bolj zapletena, saj sam repetitor ponuja tudi prehod med govorom kodiranim znotraj YSF ter FM.

Kar je pri DMR po mojem vedenju in razumevanju problematično, je, da sam protokol ne omogoča identifikacije z amaterskim klicnim znakom. V RA praksi se zato uporabljajo ID številke, ki so del standarda DMR, skupaj z registrom, ki se hrani v podatkovni bazi, ter ki vsaki ID številki priredi klicni znak radioamaterja. Torej, če dekoderja AMBE, s katerim bi "poslušal" v DMR kodirani govor, nimaš, iz RF oddaje ne moreš izvedeti klicnega znaka radijske postaje. Razen, če greš na osnovi DMR ID gledat v omenjeni register, kateri klicni znak temu DMR ID pripada. Ta povezava med DMR ID in registrom amaterskih klicnih znakov v predpisih, ki urejajo radioamatersko dejavnost, kolikor vem, ni urejena. Vsaj pri nas predpis še vedno zahteva, da se radioamaterska postaja s svojo RF oddajo tudi identificira z amaterskim klicnim znakom. Pri DMR pa je ta klicni znak kodiran s "proprietary" (kar v praksi pomeni kriptiran) AMBE VoCoderjem v samem govoru, ki se po DMR prenaša. Predpisi, ki urejajo radioamatersko dejavnost, kriptiranja v radioamaterski komunikaciji ne dovoljujejo.

Pri D-STAR in YSF je kodiranje radioamaterskega klicnega znaka predvideno že v samem omrežnem protokolu, ki pa je odprtega tipa. Tu za identifikacijo klicnega znaka radioamaterske postaje na osnovi "poslušanja" njene RF oddaje AMBE ni potreben, tako da je "pravni" vidik bistveno manj (če sploh) problematičen. Govor je sicer na nek način še vedno "kriptiran", saj je AMBE "proprietary" protokol. Res pa ga za ustrezno količnio US$ vsak lahko kupi.
Zadnjič spremenil s56al, dne 12 Nov 2021, 08:38, skupaj popravljeno 1 krat.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: DMR Dekoder

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 12 Nov 2021, 08:37

Če povzamem: DMR se po trenutno veljavnih predpisih sploh ne sme uporabljati na radioamaterskih frekvencah. ???

Vpogled v bazo na spletnem SDR sprejemniku ni problematičen, saj je v osnovi to naprava, ki ji je smisel povezanost v internet.
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: DMR Dekoder

OdgovorNapisal/-a s56al » 12 Nov 2021, 08:40

s54mtb napisal/-a:Če povzamem: DMR se po trenutno veljavnih predpisih sploh ne sme uporabljati na radioamaterskih frekvencah. ???
.

Ker nisem strokovnjak za pravo, tega ne morem trditi, menim pa, da bi povezavo med amaterskim klicnim znakom in DMR ID (register, njegovo urejanje ter hranjenje) bilo potrebno urediti v predpisih, ki "regulirajo" radioamatersko dejavnost.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: DMR Dekoder

OdgovorNapisal/-a s56al » 12 Nov 2021, 08:44

s54mtb napisal/-a:Vpogled v bazo na spletnem SDR sprejemniku ni problematičen, saj je v osnovi to naprava, ki ji je smisel povezanost v internet.

WEB sprejemnik je samo sprejemnik. Samo s poslušanjem RF spektra ne kršiš nobenega predpisa. Predpis / zakonodaja določa le (ali pa vsaj nekoč je določal), da v kolikor pri poslušanju naletiš na takšno ali drugačno komunikacijo "tajne" narave, vsebine ne smeš beležiti, hraniti ali posredovati tretji osebi. Predvidevam pa, da še vedno velja, saj je na tej osnovi pred leti bil kazensko ovaden oni Mariborčan, ki je novinarjem razkril, da policija v sistemu funkcionalnih zvez TETRA ne izvaja kriptiranja govora, kar TETRA sicer omogoča.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI


Vrni se na Samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

cron