T-2 oz. širokopasovna vojna v Sloveniji se začenja

Radioamaterski dogodki, prireditve, predavanja, izleti, kaj je novega, zanimivi linki in še in še...

Moderatorji: S57D, s55o

OdgovorNapisal/-a s56oa » 31 Dec 2005, 19:23

Bodi pohvaljen za svoje delo. :lol:
Pa da si ne bo kdo mislil, da delam za ali v T-2, ker ne. :)

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a s55m » 31 Dec 2005, 19:24

Sandi, biznis je pač biznis, je pa res, da nam ta PC odžira čas, ki smo ga prej uporabili "bolj kvalitetno".
Ognjen, da Sandi ne bo več pisal:

Imaš prav!
Krive so zaščite!
Telekom je dolžan odstraniti vse zaščite!
VDSL bo potem letel "k snet kladu"!
OK?
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a s56oa » 31 Dec 2005, 19:31

s55m napisal/-a:Sandi, biznis je pač biznis, je pa res, da nam ta PC odžira čas, ki smo ga prej uporabili "bolj kvalitetno".
Ognjen, da Sandi ne bo več pisal:

Imaš prav!
Krive so zaščite!
Telekom je dolžan odstraniti vse zaščite!
VDSL bo potem letel "k snet kladu"!
OK?


Fanta, vidva sta tole osebno vzela, kar ni OK. :roll:
Pogovor je namreč iz moje strani šel le iz smeri problemov z neadekvatnimi prenapetostnimi zaščitami, kar ne pomeni, da:
- ni drugih problemov, ki omejujejo delovanje VDSL,
- da bo VDSL vedno letel "k snet kladu",
- da T-2 ne bo kaj "zajebu" in bil sam kriv za probleme,
...

Jaz se odjavljam iz te debate. Grem raje debatirat kaj na temo radioamaterstva.

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a s55m » 31 Dec 2005, 19:35

Ognjen sploh ni osebno, ker ne jaz ne Sandi nisva več v službi pri TLK.
Hočeva le, da tudi ostali odprete oči in pogledate na problem v "barvah".
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a s56al » 31 Dec 2005, 23:08

Adi je že vse povedal, nič osebnega Ognjen. Imam pa svoje prepričanje, ki si ga zlahka ne pustim odvzeti, zato mi ne zameri, če ga skušam utemeljiti.

Lep pozdrav vsem,
Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56a » 01 Jan 2006, 20:10

s54s napisal/-a:Karakteristična impedanca bakrene parice je v avdio spektru kompleksna kapacitivna ca. 820 Ohm paralelno s 82nF + 150 Ohm (ali nekaj podobnega), v glavnem absolutno znese za avdio frekvence približno 600 Ohm, z višanjem frekvence pa limitira proti ca. 120 Ohm realno. Od nekje 100 kHz dalje je potem teh 120 Ohm oz. bolj točno med 110 in 135 Ohm, odvisno od premera vodnikov, vrste izolacije (papir, PE),...

V primerjavi s kapacitivnostjo bakrenega para sta C plinskega odvodnika in tudi surpresorske diode zanemarljiva. Problematične bi eventuelno bile prenapetostne zaščite, ki uporabljajo za serijski element dušilko namesto upora.

LP, Sandi


OK zdaj bolj zastopim 600 Ohms pri phone patch in 120 Ohms pri RS-422.

Menil sem, da postarji uporabljajo MOV_aristorje, ki imajo par nF.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s56al » 02 Jan 2006, 10:20

s56a napisal/-a:[OK zdaj bolj zastopim 600 Ohms pri phone patch in 120 Ohms pri RS-422.

Menil sem, da postarji uporabljajo MOV_aristorje, ki imajo par nF.


Samo zaradi doslednosti, pozabil sem navesti, da nanese onih 600 Ohm absolutne karakteristične impedance pri frekvenci okoli 1kHz.

Pri dovolj hitrih sodobnih plinskih odvodnikih je kot druga stopnja zaščite zadostna supresorska dioda. Nenazadnje je ta element sposoben prenesti za onih nekaj us do odpiranja odvodnika disipacijo moči 1,5kW oz. 0,5kW (dve tipični izvedbi, ki ju imajo v vsaki "mesnici", prva je v velikosti znane usmerniške diode 1N540x - oznaka 1,5kE, druga malo manjša - oznaka 0,5kE). Včasih pa se je kot druga stopnja prenapetostne zaščite za TK vode res uporaljal varistor, samo temu se že skoraj 10 let nekako izogiba. Za serijski element se je poskušalo z dušilkami, poliswitchi, upori, ta-zadnji je za hitre podatkovne prenose najustreznejši.

Na srečo pri nas v klasičnem kabelskem dostopovnem omrežju ni pupink. Te so se v preteklosti pri nas kolikor vem uporabljaje samo pri nizkofrekvenčnih povezavah med recimo tlf. centralami (t.i. zvezni vodi). Nekatere države, zlasti v USA pa tudi v EU so imele pri uvajanju ADSL s pupinkami kar veliko težav.

LP, S.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56a » 02 Jan 2006, 10:34

Plinski odvodniki so v vsaki radijski postaji takoj na antenskem prikljucku.
Pri udaru strele v antenu preprecijo vecjo skodo ampak nekaj elementov vseeno treba zamenjati. Toliko zaradi doslednosti :-)
s56a
 

Prejšnja

Vrni se na Novice in Dogodki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

cron