Izpit, testi in roki

Radioamaterski dogodki, prireditve, predavanja, izleti, kaj je novega, zanimivi linki in še in še...

Moderatorji: S57D, s55o

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a s57l » 22 Feb 2021, 22:04

Večina nas je izpit naredila v osnovni šoli, to pomeni, da verjetno nismo računali parcialnih diferencialnih enačb ali integralov po zaključeni krivulji... jaz ca. 30 let nazaj... od takrat sem kot mentor sodeloval pri veliko tečajih in nikoli nisem imel tečajnikov s posebnimi problemi... hobi je star, večina hamov ni več prav mladih (jaz sem med mlajšimi...). Na tečaju povemo tudi kaj, kar ni v zapiskih, prav tako pa izpostavimo stvari, ki jih je treba znati. In nekatere stvari se samo omeni, ker pač detajlno poznavanje ni potrebno. Kot je izpit zastavljen, ga z lahkoto opravi povprečen osnovnošolec tretje triletke in praktično vsak srednješolec, ki ga to zanima in je pripravljen malo časa temu posvetiti.
O osebnih problemih in averzijah posameznikov ne bom sodil, literatura je taka kot je in to pač imamo. Vrhunsko ni, prav katastrofa pa tudi ne. Seveda so novi hami vedno zaželjeni, ampak za vsako ceno pač ne. Če komu kaj ne paše, je filatelija, numizmatika, lokostrelvo, planinarjenje.., in podobnih aktivnosti ogromno.
Vabim pa vse, ki jih zanima, na tečaj, ki ga letos spet organiziramo v radioklubu v Ljubljani. Noben bavbav, pa ne spomnem se, kdaj je kdo padel na izpitu...
73 gl
Janko s57l
s57l
 
Prispevkov: 132
Pridružen: 16 Dec 2004, 18:06

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a damjanherner » 23 Feb 2021, 09:16

s56zvd napisal/-a:Primerjaš izpit pri sosedih.
Obvezni_dio_ispitnog_programa.pdf

To so glavne teme.
V našem priročniku je skoraj enako.
Sploh pa ni problem, izpit pri katerem koli našem sosedu velja tudi pri nas.
Z 40 leti je pa tako, fizika se od takrat ni spremenila.
Ohmov zakon je še vedno enak kot je bil takrat.
Samo takrat je bila telegrafija, ki je zahtevala kar nekaj dela in časa.
Če pa že imaš izpit in znak pa kar na band in veselo delaj zveze in tekmuj.

LP
Matjaz


Ne v bistvu neke osnove fizike in elektronike morajo biti s tem se strinjam, ampak OSNOVE, ne pa da so vprašanja na nivoju fakultete, kar je totalno narobe.
Sicer pa kot sem rekel, če vam je tole 40 let staro pač ok, potem pač naj bo.
damjanherner
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 21 Jun 2018, 10:04

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a damjanherner » 23 Feb 2021, 09:17

s57l napisal/-a:Večina nas je izpit naredila v osnovni šoli, to pomeni, da verjetno nismo računali parcialnih diferencialnih enačb ali integralov po zaključeni krivulji... jaz ca. 30 let nazaj... od takrat sem kot mentor sodeloval pri veliko tečajih in nikoli nisem imel tečajnikov s posebnimi problemi... hobi je star, večina hamov ni več prav mladih (jaz sem med mlajšimi...). Na tečaju povemo tudi kaj, kar ni v zapiskih, prav tako pa izpostavimo stvari, ki jih je treba znati. In nekatere stvari se samo omeni, ker pač detajlno poznavanje ni potrebno. Kot je izpit zastavljen, ga z lahkoto opravi povprečen osnovnošolec tretje triletke in praktično vsak srednješolec, ki ga to zanima in je pripravljen malo časa temu posvetiti.
O osebnih problemih in averzijah posameznikov ne bom sodil, literatura je taka kot je in to pač imamo. Vrhunsko ni, prav katastrofa pa tudi ne. Seveda so novi hami vedno zaželjeni, ampak za vsako ceno pač ne. Če komu kaj ne paše, je filatelija, numizmatika, lokostrelvo, planinarjenje.., in podobnih aktivnosti ogromno.
Vabim pa vse, ki jih zanima, na tečaj, ki ga letos spet organiziramo v radioklubu v Ljubljani. Noben bavbav, pa ne spomnem se, kdaj je kdo padel na izpitu...
73 gl
Janko s57l


Zato pa sem rekel, da naj ljudje grejo na tečaj, če tega nisi videl zgoraj.
Ravno zato, ker je literatura in vprašanja taka kot je.
damjanherner
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 21 Jun 2018, 10:04

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a damjanherner » 23 Feb 2021, 09:19

s56zvd napisal/-a:Primerjaš izpit pri sosedih.
Obvezni_dio_ispitnog_programa.pdf

To so glavne teme.
V našem priročniku je skoraj enako.
Sploh pa ni problem, izpit pri katerem koli našem sosedu velja tudi pri nas.
Z 40 leti je pa tako, fizika se od takrat ni spremenila.
Ohmov zakon je še vedno enak kot je bil takrat.
Samo takrat je bila telegrafija, ki je zahtevala kar nekaj dela in časa.
Če pa že imaš izpit in znak pa kar na band in veselo delaj zveze in tekmuj.

LP
Matjaz


Poglej si njihova vprašanja, prav tako preberi priročnik, pa boš videl razliko.
damjanherner
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 21 Jun 2018, 10:04

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a damjanherner » 23 Feb 2021, 09:29

Totalno nepomemba vprašanja na izpitu
IZPITNA VPRAŠANJA ZA RADIOAMATERJE OPERATERJE »A« RAZREDA – ZRS, JUNIJ 2007 51. Katerega leta so bila prenesena prva sporoila preko radijskih valov? BA. 1903. B. 1895. C. 1907. D. 1899. 2. Katerega leta je bilo poslano prvo sporoilo preko radijskih valov iz Evrope v Severno Ameriko? CA. 1923. B. 1899. C. 1903. D. 1934. 3. Kdaj je bila vzpostavljena prva radioamaterska zveza z odbojem od meteorskih sledi (MS)? CA. 1923. B. 1939. C. 1955. D. 1966. 4. Kdaj je bila vzpostavljena prva radioamaterska zveza z odbojem od lune (EME)? BA. 1945. B. 1960. C. 1968. D. 1950. 5. Katerega leta je zael delovati prvi radioamaterski satelit OSCAR? BA. 1972. B. 1961. C. 1984. D. 1952.

Slovenščina??
Na koliko regionov je organizacijsko razdeljena IARU?
Na koliko regij?

vprašanja samo zato, da je vprašanj čim več in dejansko nima neke realne veze z znanjem radioamaterstva
12. Kdaj je bila Zveza radioamaterjev Slovenije sprejeta v IARU? DA. 1946. B. 1990. C. ZRS ni lanica IARU. D. 1992.
14. Katera mednarodna organizacija, ki deluje v okviru OZN, se ukvarja s tehninim napredkom in razvojem telekomunikacij, mednarodnim sodelovanjem z namenom koordinacije, izboljšanja in racionalne uporabe vseh vrst telekomunikacij? BA. IARU. B. ITU. C. ARRL. D. CEPT.
15. Kje je sedež ITU? CA. V New Yorku, ZDA. B. V Parizu, Francija. C. V Ženevi, Švica. D. V Buenos Airesu, Argentina. 16. Kdaj je bila ustanovljena ITU? AA. 1865. B. 1899. C. 1925. D. 1946. 17. Od kdaj je Republika Slovenija lanica ITU? BA. 1990. B. 1992. C. 1996. D. Republika Slovenija še ni lanica ITU.

Ko delaš izpit za A je totalno pomembno tole vprašanje, zakaj???
44. S kakšno najvejo mojo je radioamaterjem N razreda v Sloveniji dovoljeno oddajati na frekvenci 1842 kHz? DA. 50 W. B. 75 W. C. 300 W. D. Radioamaterjem N razreda ni dovoljeno delo na 160m podroju.

Slovenščina nam je spet tuja??
290. V katerem RS raportu ima signal najvejo jakost? CA. 37. B. 58. C. 49. D. 41.

Itd, to je samo nekaj zadev na hitro ali da se izrazim po tem sistemu na brzino.
Pa dokler mi ne najdete radioamaterja, ki bo odgovoril 100% pravilno na vsa vprašanja se o tem ne bom več pogovarjal. do takrat pa
želim vam veliko dobrih povezav in 73
damjanherner
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 21 Jun 2018, 10:04

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a S57BBA » 23 Feb 2021, 09:45

Damjan,

prav imaš, bolje, da se ne pogovarjaš več. S svojim zgornjim prispevkom si namreč pokazal, da si tipičen predstavnik turbo generacije, ki ni pripravljena vložiti niti kančka energije v učenje in pričakuje, da ji mora radioamaterski izpit kar pripadati, v kolikor se zanj zanima...

Tudi sam ti ne nameravam odgovoriti na vse nebuloze, ki si jih tukaj navedel (sem pa končno prepričan, da dejansko nisi ne razgledan, ne pripravljen malce "poklikati" po spletu za dejstvi, preden kaj napišeš), a ti bom kljub temu odgovoril na eno "ugotovitev", ki si jo podal - to, da je bil priročnik (in posledično vprašanja) prevajan iz tujega jezika (in iz tvojih konkretnih primerov izhaja, da predvidevaš vir med jeziki bivše skupne države).

región -a m (ọ̑) knjiž., navadno s prilastkom področje, območje: arhitekturne značilnosti določenega regiona / vloga Ljubljane in ljubljanskega regiona

(vir: Slovar slovenskega knjižnega jezika, http://www.fran.si)

LPB.
S57BBA
Moderator
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 08 Mar 2002, 01:00
Kraj: JN76FC

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a s57l » 23 Feb 2021, 13:28

damjanherner napisal/-a:Totalno nepomemba vprašanja na izpitu
IZPITNA VPRAŠANJA ZA RADIOAMATERJE OPERATERJE »A« RAZREDA – ZRS, JUNIJ 2007 51. Katerega leta so bila prenesena prva sporoila preko radijskih valov? BA. 1903. B. 1895. C. 1907. D. 1899. 2. Katerega leta je bilo poslano prvo sporoilo preko radijskih valov iz Evrope v Severno Ameriko? CA.
.
.
.
Itd, to je samo nekaj zadev na hitro ali da se izrazim po tem sistemu na brzino.
Pa dokler mi ne najdete radioamaterja, ki bo odgovoril 100% pravilno na vsa vprašanja se o tem ne bom več pogovarjal. do takrat pa
želim vam veliko dobrih povezav in 73


Ok, zdej razumem, v čem je problem.
Brez veze sem se oglasil.
s57l
 
Prispevkov: 132
Pridružen: 16 Dec 2004, 18:06

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a s55m » 23 Feb 2021, 14:46

Ce prihajajo za nami taksne generacije (sicer sem preprican, da je zgornje produkt napacne vzgoje), pa naj kar umre ta cudovit hobi z nami.


PS
Sem v Bolgariji in nimam sumnikov.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 23 Feb 2021, 16:11

Damjan, ne vem zakaj me občutek ne vara, da boš nekaj takega pisal tudi ministru za šolstvo,
da je vse zanič, osnove se sploh ne potrebuje, ampak, da se morajo učenci učiti izključno in le tisto, kar
bodo v življenju potrebovali. Kakršna koli razgledanost človeka, širše znanje ni potrebno nikomur.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a s53v » 23 Feb 2021, 17:01

damjanherner napisal/-a:Totalno nepomemba vprašanja na izpitu.

Itd, to je samo nekaj zadev na hitro ali da se izrazim po tem sistemu na brzino.
Pa dokler mi ne najdete radioamaterja, ki bo odgovoril 100% pravilno na vsa vprašanja se o tem ne bom več pogovarjal. do takrat pa
želim vam veliko dobrih povezav in 73


Pa dobro damjanherner kaj bi sploh rad ??? Tehnike ne maraš nekaj vprašanj, ki so bolj za splošno izobrazbo ti pa tudi ni po godu. Zanimivo je, da bi rad postal radioamater ampak ne pod pogoji Zveze radioamaterjev Slovenije.Malo je skregano z logiko, da nekdo ki še niti ni član postavlja pogoje kaj je prav in kaj ni prav.Pri tem nam pa še deliš lekcije iz slovenskega jezika. Opa, poglej si preje svoje poste ,kjer med drugim navajaš cvetko "če si nekaj greste si pejte " !! :-? Bistveno težje izpite smo nekoč za pridobitev statusa radioamaterja morali nekoč opravljati 13, 14 letni mulci in niti na kraj pameti nam ni prišlo,da bi karkoli kritizirali.Bili smo srečni, da smo sploh opravili tečaj,ki je s telegrafijo vred trajal od oktobra do maja. Priročnik Đure Borošiča YU1AG pa je bil celo srbohrvaščini, pa se ni nihče pritoževal še več , še danes sem hvaležen, da obvladam še nek drug jezik kot samo angleščino ali nemščino. Iz te organizacije je potem izšlo ogromno razvojnih inženirjerjev in programerjev. Sicer pa damjanherner " Široka so pota Gospodova " ali pa kar današnja generacija bolj razume "Take It or Leave It"

Lep dan še naprej in radioamaterski pozdrav 73
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a S55P » 23 Feb 2021, 18:57

Tole prepucavanje za vsako ceno, mi ni prav nič všeč. Kot da sem že nekje videl in slišal. Hitro se prijemlje.

Pa lep, vesel večer. Vojko
Zadnjič spremenil S55P, dne 23 Feb 2021, 19:00, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
S55P
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 28 Dec 2003, 22:59

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a S54X » 23 Feb 2021, 18:58

"100% prepričan. Vprašanja so skropucalo in bi jih morali že dolgo nazaj popraviti, ampak je to kar precej dela in "ni časa".
Prepričan sem, ker sem tudi jaz delal ta izpit kake 3 leta nazaj."

Dragi damjanherner oz.kdorkoli se že za tem psevdonimom skriva, zdaj nam pa še vsem skupaj razkrij kje si delal izpit, ali si ga sploh naredil in če si ga, kakšen imaš znak?
Radioamaterji se na tem forumu predstavljamo s klicnim znakom, razen kdor ga nima.
Rajko, S54X
S54X
 
Prispevkov: 217
Pridružen: 06 Okt 2005, 07:28
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Izpit, testi in roki

OdgovorNapisal/-a S58Y » 23 Feb 2021, 22:41

damjanherner, pozdravljen.

Tvoje kritizerstvo ni ravno posrečen način komunikacije. Verjetno bi zaradi tega imel kar velike težave pri vzpostavljanju zvez, še posebej v kakšnem pileupu, kjer kar mrgoli postaj. Očitno si še mlad in zato malo zaletav, kar sicer ni nič narobe, vendar vseeno prej preštej vsaj do 10 in nato reci, napiši svoje mnenje. Velikokrat je dobro, da ko nekaj pišeš ali želiš povedati, da dobro premisliš, kaj želiš drugim sporočiti. Pri govorjenju je to velika umetnost, saj ko izgovoriš misel, stavek, včasih besedo, je že prepozno. Pri pisanju imaš več prostora. Lahko v miru prebereš svoje pisanje in ga spremeniš, lahko pa si preprosto tiho. In v tvojem primeru bi bilo slednje najboljše.

73 ES GL DE I0/S58Y.
73 ES GL DE Robi, S58Y.
Ex. YT3DK, S52DK.
Član radiokluba "Študent" S59DXX
Uporabniški avatar
S58Y
 
Prispevkov: 327
Pridružen: 20 Apr 2016, 20:49
Kraj: Ljubično, JN76SH

Prejšnja

Vrni se na Novice in Dogodki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov