Izdaja enočrkovnega znaka oziroma izdaja potečenega znaka

Radioamaterski dogodki, prireditve, predavanja, izleti, kaj je novega, zanimivi linki in še in še...

Moderatorji: S57D, s55o

Re: APEK se je primenoval v AKOS

OdgovorNapisal/-a s55o » 01 Apr 2015, 20:05

Ob sprejemu novega splošnega akta smo uspeli s tem, da smo z AKOS-om se dogovorili, da obdobje "mirovanja" znaka traja 10 let. Vendar to velja le od sprejema splošnega akta, za stare pa velja še 5 let. Žal za bivšega s56w, naj mu pa vseeno nekdo sporoči, da nima več veljavne licence in da si mora priskrbeti drug znak, da ne bo zabredel v težave na bandu in izven.

lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: APEK se je primenoval v AKOS

OdgovorNapisal/-a s55z » 02 Apr 2015, 07:54

S54G napisal/-a:

O poteku registracije za avto dobiš pa tik tak opozorilo, pa ni nič težko in nemogoče...



Le da registracijo za avto plačaš, licence pa ne.

Pri nas v klubu je bila včasih navada, da je imel klub
podatek za člane, kdaj jim poteče licenca.

73

Miloš

Ja in, a bi bilo težko plačat vskih 25 let kakih 20€ pristojbine?
Če pa nekateri ne bi bili tako izjemno pametni, bi lahko imela za to koncesijo ZRS, kot jo je nekoč že imela... in bi program iz baze vsak mesec zmetal obvestila, Mojca bi zalimala kuverte in naslednjih 20€ bi kanilo za pokrivanje stroškov itd... FULL NEMOGOČA operacija!
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: APEK se je primenoval v AKOS

OdgovorNapisal/-a S57XX » 02 Apr 2015, 08:01

Zdravo!

Prvo menim, da tale tema nima nič skupnega s preimenovanjem APEK-a v AKOS.

Drugo, kolikor jaz poznam zadeve ni res, da v YU ne izdajajo znakov, ki so bili aktivni v Sloveniji v času skupne države. Je pa vprašanje, kako "zanimiv" je kak od nekdanjih znakov.

Tretje. Licenco dobimo brezplačno, kar je fino. Če nekdo ne more poskrbeti za njeno veljavnost, si je kriv sam. Naj ne išče okoli, kdo bo sedaj kriv, ker je ostal brez znaka. Postajamo vse bolj razvajeni in iščemo rešitve v smislu "Brigo moja, pređi na tuđa ramena!".

Vsak lahko pozabi in zamudi kak dan s podaljšanjem. Če pa to ne ugotovi več let, je to povsem njegova krivda. "Ga je izgubil." Kako pa je potem sploh lahko delal, če nima pri sebi (ali lepo doma v predalu) veljavnega dovoljenja? Čim manj okrog govorit, bo kdo videl in bo priletela še kako globa.

Četrtič: Luna bo ... :wink:
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: APEK se je primenoval v AKOS

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 02 Apr 2015, 10:29

Pozdravljeni
Pri nas sem kot tajnik društva, preveril na spletni strani AKOS-a že kar nekaj časa nazaj vse naše
člane, imetnike pozivnih znakov.
Vsem, katerim je pozivni znak že prenehal veljati, ali je bil v karanteni, oziroma jim je že
pretekla tudi karantena (takrat pozivnega znaka ni več vpisanega v seznam v AKOS-u) in so
nam zaupali e-poštni naslov sem obvestil, da se bliža kriza z uporabo njegovega klicnega znaka.
Kar nekaj jih je bilo, ki na to, da radijskemu pozivnemu znaku lahko poteče vejavnost uporabe,
niso pomislili oziroma so pozabili, so nato uredili podaljšanje licence. Nekaj jih pa ni zainteresiranih.
Imeli smo pa člana, ki je želel podaljšati pozivni znak, pa ni našel potrdila o opravljenem izpitu,
tisti, ki jim je že potekla tudi karantena, naj bi na AKOS poslali tudi potrdilo o opravljenem izpitu,
pa smo zadevo lepo rešili z AKOS-om, brez kakšnih komplikacij. Res smo si nekajkrat pisali,
ampak zadeva se je hitro uredila.
Da bi pa pričakovali, da bo AKOS obveščal o preteku pozivnega znaka posameznikom, je pa po
moje iluzija posameznika. Le kdo se bo še dodatno obremenjeval s tem, če tega ne znajo ali
nočejo narediti v klubih?
Tudi pri nas je en član izgubil ravno zaradi nepodaljšanja veljavnosti pozivni znak. S tem, da smo
pozivni znak še vedno vodili tako v evidenci, kot na spletni strani, kar je opazil tudi novi imetnik
pozivnega znaka. 2 maila med našim in njihovim društvom in zadeva je bila rešena, fant, novi
ham, pa zdaj uporablja pozivni znak brez strahu, da je AKOS naredil napako in znak dodelil dvema
hamoma in bo naredil z uporabo tega znaka špetir z drugim imetnikom. Kajti novi ham je izbral
pozivni znak iz seznama prostih pozivnih znakov na spletni strani AKOS. Naš član pa bo pač
zaprosil za novi še prosti pozivni znak.

Sam sem prepričan, da pa radioklub lahko tudi sam nekaj naredi za svoje člane, ne samo prelagati
dela na druge službe. V seznam članov se vpiše, pobrano iz AKOS-a, datum veljavnosti in datum
zapadlosti pozivnega znaka za posameznega člana. Pri pregledu plačila članarine, pa ti v uč padeta
tudi ta dva datuma in, če ima tisti, ki ureja te podatke malce volje, lahko člana obvesti o potrebi
za podaljšanje licence. Prepričan sem, da to ni tako strašno hudo breme, da tega nekdo v društvu
ne bi zmogel. Smo pač ljudje, ki moramo sodelovati in si med seboj pomagati, ne pa razmišljati o
tem, da nam je naše delo v breme in nekaj narediti za našega člana, odvečno delo.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: Izdaja enočrkovnega znaka oziroma izdaja potečenega znak

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 02 Apr 2015, 12:27

Če kdo rabi, sem potegnil dol vse klicne znake, ki so na akosovi strani. Je enostavneje za pregled:
https://s5tech.net/viewtopic.php?f=85&t=1320
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: APEK se je primenoval v AKOS

OdgovorNapisal/-a S57BBA » 02 Apr 2015, 13:37

S57NAZ napisal/-a:Sam sem prepričan, da pa radioklub lahko tudi sam nekaj naredi za svoje člane, ne samo prelagati
dela na druge službe.


Tudi pri nas že tretje leto člane pisno (starokopitno, po papirnati pošti) obveščamo o stanju licence z eno od štirih informacij:
1.) Tvoj znak je veljaven in letos še ne bo potekel.
2.) Tvoj znak je veljaven in bo potekel letos dne xx.yy.zzzz.
3.) Tvoj znak je potekel dne xx.yy.zzzz. Prosimo, uredi podaljšanje znaka na AKOS.
4.) Tvoj znak je potekel že pred več kot pet leti in ga ni niti v bazi na AKOS. Prosim, uredi si dokumente na AKOS.

Menim, da več kot to pa res ni pričakovati od kluba. Vsak pa se mora še vedno sam potruditi, da uredi svoje dokumente.

LPB.
S57BBA
Moderator
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 08 Mar 2002, 01:00
Kraj: JN76FC

Re: Izdaja enočrkovnega znaka oziroma izdaja potečenega znak

OdgovorNapisal/-a s55z » 02 Apr 2015, 16:06

Vsa čast, tudi novinci poznajo hamspirit!

Darko je javil, da je na AKOSu zahteval spremembo znaka in da se s56w vrne staremu lastniku... Tomo je že obveščen v upanju, da ne bo prepozen...

Darko, res si faca! Bravo!
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: APEK se je primenoval v AKOS

OdgovorNapisal/-a s55z » 02 Apr 2015, 16:17

S57NAZ napisal/-a:Pozdravljeni
...
Da bi pa pričakovali, da bo AKOS obveščal o preteku pozivnega znaka posameznikom, je pa po
moje iluzija posameznika. Le kdo se bo še dodatno obremenjeval s tem, če tega ne znajo ali
nočejo narediti v klubih?
...

Saj ne gre zato... Plačujemo davke, dohodnine, DDV in kaj jaz vem kakšne dajatve za dobro delovanje naše ljube države, tehnologija je vsemogoča in ne vidim nobene ovire, da me AKOS pred iztekom licence o tem obvesti. Državni organ je le državni organ in ne Bajko al pa Marko (vsa čast obema)... Ne razumem, zakaj tako branite državni organ, da bi izboljšal kakovost storitve in že vnaprej določate, da zame pa to tega že ne bo naredil...


P.S.: A veste koliko hamov v sloveniji niti nima stika s klubom, niso člani niti zveze in jih pač nima kdo obvestiti... Uraden dopis državnega organa bi zelo pomagal (sploh z opozorilom o možnih kaznih v primeru dela brez licence)...


. .
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Izdaja enočrkovnega znaka oziroma izdaja potečenega znak

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 02 Apr 2015, 17:16

Res da za veljavnost licence mora poskrbeti vsak sam, bi pa z javnim registrom lastnikov pozivnih znakov (tako kot imajo npr Nemci), vse bilo pregledno in s tem tudi možno opozorilo tistemu, ki mu je licenca tik pred pretekom, ali pa je celo pretekla.

To sem že enkrat predlagal, S52DK pa je celo pisal AKOSu (brez odgovora).

Verjetno bodo kaki izgovori o varovanju osebnih podatkov .......
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Izdaja enočrkovnega znaka oziroma izdaja potečenega znak

OdgovorNapisal/-a s55o » 02 Apr 2015, 18:36

Glede na to, da nam država nudi klicne znake zastojn, brez plačila licence, brez licenčnine, sem jaz zelo vesel s tem servisom.
Vsak dodaten servis bi lahko pomenil plačljivost licence, kar pa mislim, da nobenemu od nas/vas ni v interesu.

Darko je zadeve uredil zelo prijazno in v skladu s hamspiritom, Darko kapa dol. Nov znak pa le sporoči, da bom vedel, da imamo opravka s pravim "dedcem", ko te slišim na bandu.

lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Izdaja enočrkovnega znaka oziroma izdaja potečenega znak

OdgovorNapisal/-a S52DK » 02 Apr 2015, 19:04

s55o napisal/-a:Glede na to, da nam država nudi klicne znake zastojn, brez plačila licence, brez licenčnine, sem jaz zelo vesel s tem servisom.
Vsak dodaten servis bi lahko pomenil plačljivost licence, kar pa mislim, da nobenemu od nas/vas ni v interesu.


Zanima me ali ima kdo bolj natančne podatke v zvezi pristojbin, ki jih plačujejo radioamaterji v evropskih državah oz. članicah EU. Sicer se glede tega, da je to pri nas še zastonj, z Boštjanom strinjam, me pa moti, da v informacijski družbi ne premoremo toliko volje, da to uredimo na način, kot je to v nam večno opevani DL.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Izdaja enočrkovnega znaka oziroma izdaja potečenega znak

OdgovorNapisal/-a S57DX » 02 Apr 2015, 20:21

Fino je, da dobivamo licence brez dajatev. So pa pred časom bile, saj je bilo potrebno nalimati koleke!
Jaz sem v našem klubu pred časom obvestil vse člane o stanju njihovih licenc oziroma sem obvestil tiste, katerim je potekla. Kljub vsemu se nekateri vseeno niso potrudili niti oddat vloge (ki sem jim jo dostavil).
Odkar z izdajo licenc nima nič niti klub niti ZRS, mora pač vsak zase poskrbeti, da mu ne poteče. To nikakor ni dolžnost kluba ali zveze. To je precej primerljivo z veljavnostjo naprimer osebne izkaznice, potnega lista ali pa vozniškega dovoljenja. O tem mora pač vsak posameznik imeti pregled, kdaj mu kaj poteče. Saj mu za naprimer potni list tudi nihče ne pošilja obvestila, da mu bo potekel. Ker pa so ljudje "šlampasti", pa pač pride do tega, da ostanejo brez dovoljenja, v tem primeru klicnega znaka. Zvračati krivdo na nekoga drugega je milo rečeno neumno. S tem vsak posameznik samo pove, koliko ima soli v glavi. Žal je nekaterim očitno tudi vseeno. Torej, ne iščite krivca, kriv je izključno samo vsak sam.
Pa lepo se imejte!
73 de S57DX
S57DX
 
Prispevkov: 263
Pridružen: 19 Jan 2005, 21:25
Kraj: VRHNIKA

Re: Izdaja enočrkovnega znaka oziroma izdaja potečenega znak

OdgovorNapisal/-a s55o » 02 Apr 2015, 21:10

Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: APEK se je primenoval v AKOS

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 02 Apr 2015, 21:19

s55z napisal/-a:Saj ne gre zato... Plačujemo davke, dohodnine, DDV in kaj jaz vem kakšne dajatve za dobro delovanje naše ljube države, tehnologija je vsemogoča in ne vidim nobene ovire, da me AKOS pred iztekom licence o tem obvesti. Državni organ je le državni organ in ne Bajko al pa Marko (vsa čast obema)... Ne razumem, zakaj tako branite državni organ, da bi izboljšal kakovost storitve in že vnaprej določate, da zame pa to tega že ne bo naredil...


Sem mislil, da je financiranje akosa večinoma od komercialnih izvajalcev (mob. operatrjev, radijskih postaj itd)... pa sem se motil:
http://supervizor.kpk-rs.si/podj/10482369/
http://www.akos-rs.si/files/O_agenciji/ ... s-2013.pdf

Tako da gre res večinoma za davkoplačevalski denar. Torej: aufbix!
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: Izdaja enočrkovnega znaka oziroma izdaja potečenega znak

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 03 Apr 2015, 05:43

Plačevanje radijskega dovoljenja je samo še vprašanje časa (beri: dokler ne bo nekomu kapnilo, da se splača ta denar pobrati).
In ko bodo ta denar pobrali, bo popolnoma vseeno, če bo AKOS vzdrževal javno bazo podatkov lastnikov pozivnih znakov, ali ne.
Da bi pa javna baza, ki bi v bistvu povzemala podatke, ki jih itak imajo, predstavljala nek dodaten strošek, ki bi ga bilo potrebno še dodatno zaračunavati pa je precej iz trte zvito.

Pravzaprav bi po mojem to javno bazo AKOS moral imeti, saj gre za "informacije javnega značaja" in bi morali upoštevati ZDIJZ
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Novice in Dogodki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov