EME S59DCD 2010

Radioamaterski dogodki, prireditve, predavanja, izleti, kaj je novega, zanimivi linki in še in še...

Moderatorji: S57D, s55o

EME S59DCD 2010

OdgovorNapisal/-a S54X » 28 Dec 2010, 08:44

(Objavljam zanimivo zgodbo o letošnji EME dejavnosti v našem klubu, ki jo je spisal glavni EME akter Silvo, S50X.)

Po prvih uspešnih S5 EME QSO-jih na 3400 MHz 20.03. 2010, (v sodelovanju z RK Laško S59GCD, Andrej S52LO in S57NML tudi Andrej, ki sta prispevala TRX in horn katerega je bilo potrebno s strokovno pomočjo S57UUU Marka predelati), smo se v S59DCD-ju resno lotili »come backa« po 6 letih na Luno.
Že nekaj mesecev pred tem me je Boštjan S52FT nagovoril in predlagal zanimivo rešitev za AZ/EL sledenje Lune. Kar precej časa sva tiščala glave skupaj in eksperimentirala na ideji, ki jo je imel zamišljeno. Trma obeh, predvsem pa Boštjanove izkušnje in dobro poznavanje in delovanje raznih števcev, absolutnih in inkrementalnih dajalnikov je botrovalo k novi pridobitvi. To je Lunin AZ/EL sledilec, zanesljiv, natančen predvsem pa cenovno ugoden.
Nekako sem si zadal plan, da najprej aktiviram 23cm , potem 13cm ter mogoče še kaj… Kot je že v navadi je bil tudi tokrat prisoten ne preveč cenjen g. Murphy. Pri 23 cm je odpovedala turbina za hlajenje 2c39ba, na 13cm pa so izdihnili elkoti v HV PS-ju.
Kljub temu sem 29/08 letos uspel aktivirati 23cm. Prvi TATITTA v smeri Lune …prisluhem in po cca 2,4 sekunde prileti nazaj čitljiv EHO…! Adrenalin naraste..hi..hi, OK random pokličem CQ 2,5 min periodo in počakam nekaj trenutkov… Zgodi se pravi pileup…N2UO, N4PZ, SM2CEW, VE6TA, IK3COJ, G4CCH, G3LTF, DF3RU, SV3BTR , sami stari OC-ji izpred petnajstih let, ko smo v klubu začeli zganjati EME norčije na 23cm.
25/9. naredim 20 QSOjev in tri nove DXCCje LZ, RA, in UT.
V ARRL EME contestu narediva z Rajkotom, S54X 80 QSOjev; zopet tri nove DXCC-je YO, ES in VK. Skupno sva naredila 27 DXCCjev in 8 USA statov. Posebno vesel sem bil, da sem slišal tudi S50C, ko je delal z nekaj BIG GUN postajami vendar me žal ni slišal.. mogoče drugič…?
Glede na to , da prijatelja S52LO in S57NML še nista uspela aktivirati EME 9cm, smo se v klubu odločili nadaljevati aktivnosti na tem bandu. V drugi polovici leta sem se lotil izdelave horna in vse ostale ropotije, ki je pač potrebna za ponovno aktiviranje S59DCD znaka na 9cm EME.
Oblačno dopoldne 9/11. zmontiram opremo na parabolo in poženem sledilca Lune, da mi anteno postavi v pravo smer. Glede na to, da sem imel moči komaj 15 W, sem imel malo upanja, da bom slišal svoj EHO…! Kot ponavadi odtipkam TATITTA, počakam in z velikim ušesom prisluhnem…, tiste cca 2,5 sekunde zakasnitve so bile izredno dolge…vendar EHO je prišel nežen in vesel nazaj….UFB, ponoven dvig adrenalina….hi. Med tem je začelo deževati, snamem Horn in TRX s parabole, ves moker odidem v svoj PPS na toplo, si en šilček ta pravega za uspeh in zdravje privoščim in seveda hitim obveščati EME OC-je. Med prvimi seveda S57UUU (zopet priskočil na pomoč pri uglaševanju in meritvah ) V naslednjih dneh naredim nekaj QSOjev: DF9QX, OH2DG, OZ6OL, VE6TA, W5LUA in LZ1DX .
Glede na uspešno aktiviranje 9cm banda sem se lotil še finiširanja13cm. Lepega sončnega 20. Decembra namestim 13cm opremo na parabolo, pomerim šum Sonca in Zemlje…ufb zašumi, kar pomeni, da RX deluje. Saj tudi TX deluje, vendar samo cca slabih 30 W…! No ja za BIG GUN-a na drugi strani je dovolj….se glasno tolažim, bo že nekako, si rečem in obrnem anteno proti Luni. Vklopim TX odtipkam že znani TATITTA in zopet čakam dolge cca 2.5 sekundi…. Nič razen šuma, odtipkam še enkrat TATITTA TATITTA za vsak slučaj dvakrat…čakam, vendar samo šum…poizkusim še nekajkrat, žal tako željnega čudeža imenovanega EHO ni in ni bilo…! Povedano po pravici, sem bil kar malce razočaran. Kaj čem, pač mora biti več moči ( W ). Se malo oddahnem , okrepčam in gledam v PC-ja ki kaže parametre Lune in antene…Že sem hotel vso opremo izklopiti, ko se mi posveti, kje sem ga zamočil. Doppler zamik med TX in RX sem imel nastavljen še vedno za 9 cm band ( 3400 MHz ) kar pomeni, da sem svoj morebitni EHO poslušal za cca 1/3 previsoko. Takoj nastavim Doppler zamik za 13 cm band ( 2304 MHz ) ki je takrat bil cca 2550 Hz , odtipkam TATITTA , počakam 2,5 sekunde…in zaslišal sem svoj EHO šibek vendar popolnoma razumljiv…UFB »30 W« vzrok za veselje in še kaj..hi..hi ! Obvestim prijatelje EME-jaše, da bom naslednji dan QRV 13 cm. Naredil sem ES5PC, OK1KIR, OH2DG, LZ1DX, CT1DMK in LA9NEA. RSTji med 549 in 559….! UFB sem zadovoljen in prazniki bodo še lepši.
Tehnični podatki o EME opremi in narejenih meritvah bodo nekega pomladanskega dne 2011, kakor tudi LOG za vse tri bande objavljeni na spletni strani http://www.s50x.si in http://www.s59dcd.si
Srečno 2011 radioamaterjem dobre volje želim !

Za S59DCD EME team,
Silvo, S50X
Rajko, S54X
S54X
 
Prispevkov: 217
Pridružen: 06 Okt 2005, 07:28
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: EME S59DCD 2010

OdgovorNapisal/-a s52ab » 28 Dec 2010, 11:39

Lepo Silvo ! Čestitam !

Torej, končno sem (smo) dočakali tudi tvojo spletno stran. Lepo urejeno.
Upam, da boš sproti naložil tudi posnetke zvez oz. posodabljal stran z novostmi. Bo še zanimivo !
Uspešno še naprej !

73, Jože
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: EME S59DCD 2010

OdgovorNapisal/-a s57uud » 28 Dec 2010, 18:39

Pa dobro, Rajko. Daj to spesni še malo lepše in dodaj kako sliko in tehnično podrobnost ter pripravi članek za glasilo. Stvar je prav gotovo zanimiva za širši krog radioamaterjev.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača


Vrni se na Novice in Dogodki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 57 gostov