Kaos na radijskih frekvencah

Radioamaterski dogodki, prireditve, predavanja, izleti, kaj je novega, zanimivi linki in še in še...

Moderatorji: S57D, s55o

Kaos na radijskih frekvencah

OdgovorNapisal/-a VojkoT. » 13 Apr 2021, 08:54

Hi
Malce sem povečal aktivnost na KV frekvencah in opazil predvsem nešteto "priložnostnih, spcialnih, jubilejnih, več črkovnih, štiri številčnih . . ." in ne vem kakšnih znakov še, ter podobnih bedarij. Enostavno si niti ne znam predstavljati, čemu služijo, kdo jih podeljuje kot solato na tržnici in predvsem, kaj hočejo dotični z dotičnim znakom doseč? Za moj okus totalna zmešnjava, nesmisel in izguba pomembnosti radijske zveze v samo "še en nov znak" (prefix, sufix,....). In tile specialci nimajo niti časa oddati svojega znaka vsake toliko časa, kaj šele ime in ostale generalije. Kam se jim mudi, vedo samo oni - ali pa šteje samo število vzpostavljenih polovičnih zvez? Skratka sem razočaran nad obnašanjem operaterjev na radijskih frekvencah. Se pa najdejo še izjeme, ko si za zvezo vzamejo čas, si izmenjamo vse podatke in zanimivosti. Težki vati v etru, ki niti nočejo slišati šibkih signalov pa tako ali drugače onemogočajo normalno delo na bandu, predvsem težko je najti QRP okno - tisto, ki je priporočeno za določeno frekvenco, pa lahko kar pozabimo.
Ne vem, mogoče sem ostal nekje, v svojem radioamaterskem času, ampak tole je prešlo vse meje zdravega razuma in se izgublja v množici komunikacijskega kaosa, ki se dogaja zadnjih nekaj let. Imam občutek, da radioamaterizma ni več, pač pa je ostal samo še radio.
lp Vojko, S57SI
73 de Vojko, S57EN
VojkoT.
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 31 Avg 2019, 11:08
Kraj: JN76NI

Re: Kaos na radijskih frekvencah

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 13 Apr 2021, 13:58

To se dogaja ne samo na in v našem področju ampak na splošno v celem svetu. Ljudje vedno bolj opuščajo vrednote posameznih elementov in želijo na vsak način pristaviti kjerkoli je mogoče (in to je mogoče na vseh področjih, v vseh segmentih) svoja pravila, ki posameznika povzdigne nad ostalimi. Kako to rešiti, mislim, da smo že tako daleč, da je nemogoče narediti red, da vsi upoštevajo predpise in vrednote posameznih sklopov, zakonov, ...., ker se vedno najdejo ljudje, ki želijo biti nekaj več od ostalih. Poleg tega pa je že vsem dostopna raznovrstna tehnika, pa zna z njo upravljati ali pa si jo kupi le zato, da dela kaos in uživa v njem. Žal radioamaterstvo ni nobena izjema, človeška žlehtnoba pa že dolgo znana in uporabljena. Seveda tisti, ki se držijo načel in želijo le delati na svojem področju kot je treba, ker pustijo da v enakem delu, hobiju uživajo tudi ostali, trpijo in negodujejo, žal pa, ne pomaga nič. Edina želja je, ki se vedno zlomi, da ne bi bilo še slabše kot je. Nekako pa pomagajo pri vsem tem kaosu tudi odgovorne službe za posamezna področja, ker ne želijo ukrepati kajti potem imajo mir in se nikomur ne zamerijo.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: Kaos na radijskih frekvencah

OdgovorNapisal/-a s55m » 13 Apr 2021, 14:54

Najprej lahko zacnemo pri sebi. Le zakaj bi se ukvarjal z necim, kar me ne osrecuje?
Mene to sploh ne moti. Na frekvencah je zivo. Vzrok sploh ni pomemben.
Instant svet je svet v katerem zivimo. Najti vrednote, ki niso instant, pa je stvar vsakega posameznika.
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Kaos na radijskih frekvencah

OdgovorNapisal/-a s52d » 13 Apr 2021, 22:24

Hoj!

Nekdo je napisal pred letom 2017: Zakaj je tako malo aktivnosti na KV pasovih?
Odgovor: ker smo se vsi ze poklofali med seboj.

Ce S52D poklice CQ, bo obcasno kdo priltel. Ko bo S5230D poklical, bo pile-up.
Zbiralci WPX, zbiralci novih znakov itd.

Tako je bilo ze v moji mladosti: Ko sem 1975 iz YU3TEW postal YZ3TEW, sem imel pileup kak dan, dva.
Razlika je, da je danes veliko lazje dobiti unikatni prefiks: tako kot smo si S5 amaterji to omogocili, so tudi v drugih
drzavah spreminjali predpise in to poenostavili in omogocili sleherniku.

Torej, odgovor na vprasanje, zakaj toliko prefiksov je: ker lahko.
Pileup kaze, da je velko HAMov, ki imamo s tem veselje in se nam zdijo RA60YG do RZ60YG popestritev in jih bomo
probali vse poklofati, pa se kak RN61YG zraven.

73
Iztok, S5302D.

p.s. razmisljam, da bi si omislil S5552D za kak teden.
S tem bi proslavil edini petek v onem tednu in spotoma se opomnil obcinstvo na LM555 integrirano vezje.
s52d
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: yes

Re: Kaos na radijskih frekvencah

OdgovorNapisal/-a S51B » 14 Apr 2021, 18:48

Se popolnoma strinjam z Vojkotom. Kaos brez primere! Po nekaterih državah očitno podeljujejo licence
na podlagi enega samega vprašanja, ki se glasi: SI KDAJ DELAL NA CB POSTAJI? SEM. TU IMAŠ. Potem pa za šank
in se hvalit kako skrbi za hamovšno, da ne propade. In tudi se strinjam da to velja že za skoraj vsa področja.
Dobro vemo kam vse to pelje. Žal.

73 de S51B Brane
S51B
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 18 Jun 2018, 22:18

Re: Kaos na radijskih frekvencah

OdgovorNapisal/-a S58Y » 15 Apr 2021, 16:35

S51B napisal/-a:Kaos brez primere! Po nekaterih državah očitno podeljujejo licence
na podlagi enega samega vprašanja, ki se glasi: SI KDAJ DELAL NA CB POSTAJI? SEM. TU IMAŠ. Potem pa za šank
in se hvalit kako skrbi za hamovšno, da ne propade.


Hoj!

Brane, v katerih državah se to dogaja? Kakšni trdni dokazi? Ravno spremljam promet na 40m in na CW ne slišim nobenega kaosa. Možno je, da se kaj dogaja med Rusi in Ukrajinci, pa še to več ali manj na foniji, ampak to bolj spada pod PSY OPS in INFO OPS, ki so v domeni vojska. Kakorkoli, poizkušaj gledati s pozitivne strani na vse skupaj in bo hamovščina mnogo lažja, tako kot sta dejala že pred menoj S55M in S52D.

73 DE Robi, I0/S58Y
73 ES GL DE Robi, S58Y.
Ex. YT3DK, S52DK.
Član radiokluba "Študent" S59DXX
Uporabniški avatar
S58Y
 
Prispevkov: 323
Pridružen: 20 Apr 2016, 20:49
Kraj: Ljubično, JN76SH

Re: Kaos na radijskih frekvencah

OdgovorNapisal/-a S51B » 17 Apr 2021, 19:55

Robi nič bat da bi me kaos na bandu odvrnil od tega odličnega hobija.
Sem že davno "padu not" in ratal "odvisen" hi. Če začnem snemat dogajanje po bandih
pa se bo zanesljivo nabralo ogromno materjala v enem samem tednu. Ampak pustimo stat.
Je kot je.

73 Brane
S51B
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 18 Jun 2018, 22:18


Vrni se na Novice in Dogodki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov