Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

RTTY, Amtor, Pactor, PSK, WSJT, ...

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 30 Jun 2011, 21:50

S56MC napisal/-a:Po standardu en301893 je to 30dBm oz 1W EIRP maksimalne povprečne moči.


Koliko EiRP moči pa se bo uporabljalo to soboto?

73 Zvone
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S56MC » 30 Jun 2011, 22:14

Tehnična maksimalna moč je odvisna od linka ki ga vzpostavimo, saj je vse skupaj pogojeno z hitrostjo povezave. Cilj pa je seveda uporabiti čimmanj. V radioamaterski domeni testiranja pa lahko pridemo do približno 50dBm.

Zvone, se nam pridružiš?
Uporabniški avatar
S56MC
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 28 Jun 2011, 18:44
Kraj: Rače

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 01 Jul 2011, 07:38

S56MC napisal/-a:Zvone, se nam pridružiš?


Dokler gre za radioamatersko testiranje je verjetno še vse v redu, ko pa se takšne točke vključijo v Omrežje za splošno uporabo, gre za eklatantno kršenje Pogojev za uporabo amaterskih radijskih postaj. Tu pa mene ni zraven.

73 Zvone
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S56WMW » 01 Jul 2011, 07:44

Kaj pomeni vkljucijo v splosno omrezje? Saj tudi obstojeca HAM omrezja so "vkljucena" v Internet.

No, ampak kot zelis. Lepo soboto tudi tebi.
S56WMW
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 28 Dec 2009, 19:28

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a s55m » 01 Jul 2011, 08:16

S56WMW napisal/-a:Kaj pomeni vkljucijo v splosno omrezje? Saj tudi obstojeca HAM omrezja so "vkljucena" v Internet.



So, a niso odprtega tipa, saj jih kot dostopno omrežje uporabljajo le radioamaterji. Tako naj bi bilo pa črki zakona. Ti pa govoriš o javno dostopnem omrežju, ki ga lahko uporablja vsak državljan.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S56WMW » 01 Jul 2011, 08:21

Ne razumes mojega vprasanja. Moje vprasanje je, kaj pomeni, da sta dve omrezji vkljuceni med seboj? Torej HAM omrezje je vkljuceno v Internet, zakaj ne bi bilo vkljuceno se v nase omrezje?
S56WMW
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 28 Dec 2009, 19:28

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a s55m » 01 Jul 2011, 10:04

Pravzaprav ti ne razumeš, kaj ti skušamo dopovedati. In počasi sem tudi sam doumel, da je prepričevanje prepričanega nesmiselno.
Vsekakor, uživaj v temu kar počneš.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 01 Jul 2011, 10:54

S56WMW napisal/-a:... Torej HAM omrezje je vkljuceno v Internet ...


Nič ni narobe, dokler HAM frekvence uporabljajo radioamaterji, pa četudi so naprave vključene v javna omrežja (enosmerno ali kot tunel za povezavo z drugimi HAM omrežji), narobe pa je, ko drugi uporabniki brez licenc uporabljajo HAM frekvence (omrežje). In za to gre pri tem, radioamaterske frekvence (kjer so dovoljene večje moči kot za javno uporabo) se dajejo v uporabo za druge namene.

73 Zvone
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S56WMW » 01 Jul 2011, 11:19

S59ZB napisal/-a:In za to gre pri tem, radioamaterske frekvence (kjer so dovoljene večje moči kot za javno uporabo) se dajejo v uporabo za druge namene.


Kje tocno gre za to? Se enkrat, sem zgoraj prej opisal, kaj tocno je ideja. Bo potrebno prebrati se enkrat. Torej uporaba frekvence pomeni uporaba, ne pa, da so antene usmerjene ena proti drugi. Torej to, da na dolgi razdalji obstaja moznost posiljanja podatkov, ne pomeni, da se bodo podatki tudi posiljali in frekvence uporabljale. Kot sem ze napisal, to niti ni smiselno, ker obstajajo in uporabljamo za ta namen optiko in druge obstojece vode. Po drugi strani pa je zanimivo in poucno, da se taksne povezave (torej moznosti povezav) tvorijo. Hkrati pa lahko pridejo prav v primerih nesrec. Se vec, omogocajo lahko radioamaterjem povezovanje preko nasega omrezja, ce se odlocijo usmerjati svoj promet vanj, oziroma ce druge moznosti ni (ker nas ne moti, da omrezje uporabljajo tudi radioamaterji).

Predvsem pa nismo toliko govorili sploh o uporabi radioamaterskih frekvenc, kot o tem, da bi omrezji skupaj povezali. Ne zato, da bi mi posiljali podatke preko radioamaterskega omrezja, ampak zato, da bi sodelovali in imeli skupno omrezje.
S56WMW
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 28 Dec 2009, 19:28

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 01 Jul 2011, 12:58

S56WMW napisal/-a:...Torej uporaba frekvence pomeni uporaba, ne pa, da so antene usmerjene ena proti drugi...

Mitar, torej trdiš, da se nikjer v Sloveniji v vašem omrežju ne uporabljajo frekvence na 5 GHz bandu moči velje kot 1000 mW EiRP pod krinko radioamaterske uporabe ?

73 Zvone
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S56WMW » 01 Jul 2011, 13:43

S59ZB napisal/-a:Mitar, torej trdiš, da se nikjer v Sloveniji v vašem omrežju ne uporabljajo frekvence na 5 GHz bandu moči velje kot 1000 mW EiRP pod krinko radioamaterske uporabe ?


Mi ne delujemo pod krinko nikogar.

Sodelovanje pa se, upam, ne steje kot krinka?
S56WMW
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 28 Dec 2009, 19:28

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 01 Jul 2011, 15:16

S56WMW napisal/-a:Sodelovanje pa se, upam, ne steje kot krinka?

Kakšno sodelovanje neki, dovoljenja za uporabo frekvenc daje država (APEK).
In še enkret, ker nisi odgovoril na moje vprašanje:
"Mitar, torej trdiš, da se nikjer v Sloveniji v vašem omrežju ne uporabljajo frekvence na 5 GHz bandu moči velje kot 1000 mW EiRP za javno uporabo?"

73 Zvone
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S56WMW » 01 Jul 2011, 15:25

Govorim o sodelovanju med ljudmi. Saj ne sodelujes s frekvencami, ampak z ljudmi.

In cesa taksnega seveda ne morem trditi, ker nisem policaj, ki bi nadziral vsakega, ki se deklarira, da deluje v nasem omrezju. Nase omrezje je predvsem ideja in pobuda, vsakdo se lahko deklarira, da sodeluje v njem. In za svoje ustrezno uporabo spektra mora skrbeti sam.

Trdim pa, da vidim moznosti povezovanja in sodelovanja med radioamaterskim in tem odprtim omrezjem (ki, mimogrede, ni nase, ampak je od vseh).
S56WMW
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 28 Dec 2009, 19:28

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 01 Jul 2011, 16:48

S56WMW napisal/-a:...Trdim pa, da vidim moznosti povezovanja in sodelovanja med radioamaterskim in tem odprtim omrezjem ...

Jaz pa te možnosti ne vidim. Radioamaterji smo uporabniki frekvenc in nimamo pravice nam dodeljenih frekvenc dajati v uporabo drugim uporabnikom. Kršitev predpisov s tega področja ima lahko katastrofalne in dolgoročne posledice za vse radioamaterje (izguba pravice brezplačne uporabe frekvenc). Seveda pa za druge uporabnike odprtega omrežja ni nobenega rizika in lahko je s tujim k. mlatiti po koprivah.

73 Zvone
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: Odprto wifi omrežje po Ljubljani (in mogoče tudi Sloveniji)

OdgovorNapisal/-a S56WMW » 01 Jul 2011, 18:51

Ma ti res ne zelis prebrati, kaj jaz pisem. Torej ali s tem, ko se HAM omrezje poveze v Internet, postanejo vsi uporabniki Interneta uporabniki tega HAM omrezja? Ne. Ekola, super. In zakaj bi bilo pri nas karkoli drugace, ko se HAM omrezje poveze z nasim? Res je, malo je zmede, ker delujemo lahko nekateri v obeh omrezjih, ampak to je potem na nas samih, da pazimo, da so stvari ustrezno urejene. A ne?

Ampak mislim, da je debata ze davno tega zasla iz konstruktivnega predstavljanja razlicnih pogledov v cikljanje, ker je vsakdo preprican v svoj prav (priznam, da tudi jaz) in nekako niti ne dopusca drugemu, da bi sploh naceloma imel moznosti, da ima prav. Zato jaz tu izstopam iz nje, vse zainteresirane za sodelovanje pa vabim, da se nam kaj pridruzijo, pa da v praksi vidimo, kaj deluje, kaj ne deluje, kaj je mozno, kaj ni, kaj se sme in cesa se ne sme.
S56WMW
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 28 Dec 2009, 19:28

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Digitalne komunikacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov