s56g napisal/-a:
kar pa ne pomeni, da smemo radioamaterji tam postavljati dostopne točke mimo pravil za uporabo "naših" frekvenc (mislim predvsem na kodiranje prometa in prenos "kakršnihkoli" vsebin).
Tudi če bi šlo le za tuneliranje prometa? No, bil bi sicer tuneliran zakriptiran promet ... Tako da verjetno ne. No, razlogi zakaj se nam zdi to pomembno, se najdejo tudi na strani pod
temeljnimi načeli in idejami in pod
pogostimi vprašanji. Ampak na kratko se nam pač zdi pomembno neomejevati (razen zaradi tehničnih vzrokov) in necenzurirati dostop do informacij in znanja, saj se nam zdi to ena izmed pomembnih lastnosti, ki so tudi iz Interneta naredila takšen medij inovacij, širjenja znanja in informacij ter sodelovanja. Celo še več, s takšnim omrežjem si želimo takšen medij tudi ohraniti v primeru morebitnih sprememb (
net neutrality recimo).
Kaj potem tudi ko se preko omrežja prijavljate na svoje naprave v omrežju, uporabljate le telnet in ne kriptirate prometa? Nam se že zaradi vzdrževanje opreme v omrežju zdi pomembno povezave do te opreme kriptirati.
s56g napisal/-a:
No, precej wifi povezav radioamaterji uporabljamo za dostop na internet (APRS, D-Star prehodi, EchoLink prehodi, ATV, dx cluster na tekmovalnih postojankah ...) a to so prvenstveno povezave točka-točka in ne storitev tipa WISP (wireless internet service provider) .
Pomembno pa se je zavedati, da delamo predvsem na zelo velikem ampak še vedno lokalnem brezžičnem računalniškem omrežju v prvi vrsti. Torej Internet je le ena izmed storitev, ki se v omrežju ponuja, in tudi ta, ki jo največ uporabnikov uporablja, ampak to večinoma zaradi tega, ker trenutno drugih vsebin še nimamo (nam samim se nam zdi pač (vsaj trenutno) bolj zanimivo ukvarjati z omrežjim samim, za vsebine pa upamo, da bomo pritegnili tudi druge) in verjetno tudi zaradi tega, ker ne poznajo razlike med računalniškim omrežjem in Internetom samim. No, delamo tudi na izobraževanju glede tega in drugih s tehnologijo povezanih stvari.
No, kar želim povedati je, da se omrežje prvo poveže med seboj, ali je to po brezžičnih povezavah ali preko VPN povezav, ki jih uporabljamo tam, kjer še nimamo dovolj točk in za redundanco omrežja samega. In dostop do Interneta se šele potem skozi za to namenske strežnike vrši naprej.
Tako da bi rekli, da sicer omogočamo dostop do Interneta, nam je pomembna sestavina našega omrežja, ampak vseeno pa nismo (uradno) Internetni ponudnik. Gre tudi za to, da če nas takšno omrežje postavi dovolj, nam povezave do Interneta, ki jih imamo doma in jih plačujemo, posredno omogočajo, da dostopamo do Interneta kjerkoli, kjer je omrežje. Torej zakaj bi se zaprl pri sebi doma, če lahko z odprtjem in povezavo v skupno omrežje omogočaš, da imamo dostop vsi povsod. Če vsi skupaj delimo to kar imamo, bomo imeli še več (neverjetno, kaj).
s56g napisal/-a:
ki je namenjeno *notranjemu* radioamaterskemu prometu in ne zastonjskemu internetu, katerega se pač ne oni ne mi smemo "špilat" ;) .
Hm, no, ampak posredovanje prometa preko tega? Recimo če bi v Mariboru vzpostavili podobno omrežje in bi želeli povezati Ljubljano in Maribor brezžično, bi se lahko promet tuneliral preko vašega omrežja? Hja, verjetno ne, ker bi vseboval tudi kriptirane stvari (HTTPS če že kaj drugega ne).
No, ampak kakšen peering s tem omrežjem pa bi lahko naredili? Torej da bi vi lahko dostopali preko njega do našega omrežja in obratno? Sicer je potem verjetno problem, če kdo iz vašega omrežja dostopa do kakšne kriptirane vsebine pri nas, ampak to je problem te konkretne osebe, se mi zdi. Pač naj tega ne počne. :-)
s56g napisal/-a:
Odlična ideja se mi zdi, da bi na prenovljeno S5 hrbtenico dodali tudi OLSR in naredili omrežje mnogo bolj redundančno. Tole sem nameraval pustiti za malo kasneje, a ker si omenil izkušnje na tem področju, so me *sama ušesa* :)
Z veseljem smo pripravljeni deliti znanja, ki jih glede tega imamo. In tudi tehnologije in sisteme, ki smo jih razvili za lažje delo. Obstajajo tudi drugi dinamični routing protokoli, s katerimi se tudi kaj spogledujemo. Rešujejo predvsem probleme, da mi uporabljamo male naprave, ki nimajo veliko CPU in pomnilnika in ko omrežje zraste na nekaj 1000 točk, je problem kako naj vsaka točka računa najboljše povezave dovolj hitro in na tako malo pomnilnika. Zato so začeli delati na novih protokolih. Ki omogočajo tudi druge zanimivosti, kot so recimo nesimetrične povezave (torej v eno smer preko ene antene in v drugo preko druge).
Sedaj ko razmišljam se mi zdi najboljša možnost peering in uporaba skupnega OLSR protokola. Tako bi se potem tudi topologiji omrežij skupaj združili,
bili vidni, lahko bi se dinamično omrežji prilagajali, lahko bi dostopali do vsebin in storitev enega in drugega omrežja (kjer bi se kriptiran promet in druge stvari še vedno zadrževale znotraj našega omrežja, dokler ne bi kdo iz vašega omrežja potegnil teh stvari k vam), hkrati pa bi vi lahko tudi uporabljali naš sistem za
načrtovanje, razvoj in vzdrževanje omrežja. Namreč nam se je kar hitro pokazal problem usklajevanja konfiguracij, IPjev, nadgrajevanja opreme ... namreč na koncu se vedno pojavi problem pomanjkanja ljudi, časa in energije in smo zato naredili sistem, kjer je vse skupaj zbrano na enem mestu in dela delo z omrežjem veliko lažje. Torej da tehnologija dela čimveč tega, kar zna delati sama. Vse skupaj je odprtokodno, tako da lahko ta sistem postavite pri sebi, ga prilagodite, lahko pa (nam celo ljubše) uporabite kar našega, kjer bi skupaj delali na razvoju in (verjetno potrebnih) prilagoditvah tudi za vaše potrebe. Recimo lahko bi dodali še vaše naprave in vaše parametre, tako da bi sistem recimo znal zgenerirati kar potrebne konfiguracijske datoteke za vaše naprave, ki bi jih lahko primerjali ali kar zamenjali. (Naše enostavne routerje lahko kar poflashas napravo z imageom, ki ti ga sistem naredi in ki že vsebuje vse nastavitve za to konkretno točko. Zelo pohitri vzpostavitev in nadgrajevanje opreme.) Sistem prav tako
riše lepe grafe o tem, kako točke delujejo, tako da so stvari vizualno enostavne za spremljanje.
V vsakem primeru pa vabljeni posamezniki (ali celo klubi), ki bi radi pri
wlan ljubljana omrežju sodelovali direktno.
Mitar, S56WMW