brezzicni RS232 ?

RTTY, Amtor, Pactor, PSK, WSJT, ...

brezzicni RS232 ?

OdgovorNapisal/-a VladoBrajer » 01 Jul 2005, 09:44

Lep pozdrav vsem na forumu!
Sem nov in nimam neki radioamaterskih izkusenj zato niti ne vem tocno, ce tale tema sodi sem.

Zanima me sledece. Za brezzicni prenos podatkov preko RS232 bi potreboval neko "skatlico", ki bi to omogocala na razdalji recimo vsaj 1km ali vec.
Nekaj sem gledal par tem nizje tisti soundmodem v povezavi z zvocno kartico. Hitrost ni pomembna....dovolj bi bilo 2400bps.
Rabim pa cimbolj enostavno in poceni varjanto. Kaksen namig?

hvala in LP
I didn't know it was impossible when I did it!
VladoBrajer
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 Jun 2005, 10:14

OdgovorNapisal/-a VladoBrajer » 01 Jul 2005, 10:20

Malo nerodno sem napisal. Stvar ni nujno da deluje preko RS232. Rabim pac za prenos teksta iz enega racunalnika na drugega. Kot simulacija terminala. Kar pises/posljes na enem racunalniku se prenese na drugega in obratno.
I didn't know it was impossible when I did it!
VladoBrajer
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 Jun 2005, 10:14

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 01 Jul 2005, 11:31

Bi se pridružil vprašanju.
Bi potreboval podobno oziroma isto zadevo:
Prenos RS232 ene 20-30m skozi 3-4stene. problem je to ker potrebujem tudi ostale signale ne samo tx in rx, če se ne motim vsaj še enega.

Tako da imam lahko aparaturo s katero komunicira PC oddaljeno oziroma izven hiše.
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s56a » 02 Jul 2005, 09:45

Za prenos RS-232 TXD in RXD + GND do 50 m zadosca 3 x 2,5 mm2 kabl z dve ssuko uticnici. Stirizilni bi omogocal sse en dodatni krmilni signal.

Za prenos na razdaljo od 1 km je najprimernejsi paket radio UKV modem.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 02 Jul 2005, 20:18

Hja ampak do katere hitrosti. Predvidevam da moja naprava deluje nekje na 19Kbit/s. Hmm To bi bilo za preizkusit.
Problem je to ker ne sme priti do prekinitve komunikacije, se lahko uP saštrika to pa nebi bilo dobro ;)

Hmm mogoče bi bila bolša varjanta pelat koaks za vsak signal posebaj??
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a VladoBrajer » 04 Jul 2005, 18:29

s56a napisal/-a:Za prenos na razdaljo od 1 km je najprimernejsi paket radio UKV modem.


To vem, ja. Ampak jaz nisem radioamapter in ne poznam podrobnosti. Zato me zanima, ce obstaja kaka resitev v "eni skatli" za pametno ceno....kdo to ponuja in za koliko. Mogoce kak radioamater pri nas to izdeluje. Glede na debate na forumu je kar nekaj mojstrov, ki bi znali pomagati.
Torej...kaksna postaja, kateri paket modem,...?

lp
I didn't know it was impossible when I did it!
VladoBrajer
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 Jun 2005, 10:14

OdgovorNapisal/-a s55m » 04 Jul 2005, 19:21

Point-to-Point Wireless Ethernet Bridges
To napiši stricu guglu in veselo beri.
Za vse okuse in vse žepe....
Najceneje, kar sem do sedaj videl, so bile PCI kartice po 30K sit za pc.
Torej imaš dve taki kartici z zunanjima antenama in je domet kar spodoben (par kilometrov).....
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a VladoBrajer » 04 Jul 2005, 19:50

Te wireless ethernet varjante ponavadi delajo na 2.4GHz oziroma tu nekje...in morata biti oba konca v vidnem polju. Je tako? To pri meni odpade, ker so lahko vmes drevesa ali kake druge ovire. Rabim nekaj kar dela na UKWju.
I didn't know it was impossible when I did it!
VladoBrajer
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 Jun 2005, 10:14

OdgovorNapisal/-a s56al » 05 Jul 2005, 06:34

2 x CB postaja + 2 x SB + ustrezen program za PC, slednje odvisno od tega, kaj boš s podatki pravzaprav počel. Da se kupiti tudi resen radijski modem z RS-232 vmesnikom na eni strani ter vmesnikom za priklop na radijsko postajo na drugi. Ni pa ravno poceni. Baycom variante so problematične s stališča, ker je za rešitve, ki so bile razvite za radioamaterje, skoraj nemogoče dobiti modemske čipe oz. če jih kakšen trgovec še ima so ti dostikrat rabljeni (odlotani iz tiskanin) ter dragi.

Namesto CB postaje lahko probaš tudi PMR446, če razdalja ni več kot kilometer ali dva. Antena bo dosti manjša kot za 27MHz. Kakšno drevo vmes ne bo ovira, če jih je več je lahko težava ob dežju (mokro listje). Oboje bi moralo zadoščati za 2400 bps, zagotovo pa 1200 bps.

Na Maxona pa raje pozabi, ker karkoli boš z njim počel, ne bo legalno. Pa vprašanje v tisti drugi temi raje počisti, da ne bo prihajalo do podvajanja sporočil.

Lep pozdrav,
Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a S57XX » 05 Jul 2005, 06:45

Bray napisal/-a:Te wireless ethernet varjante ponavadi delajo na 2.4GHz oziroma tu nekje...in morata biti oba konca v vidnem polju. Je tako? To pri meni odpade, ker so lahko vmes drevesa ali kake druge ovire. Rabim nekaj kar dela na UKWju.


Imaš dovoljenje za uporabo kake frekvence na UKV-ju? Če nimaš, zadeva odpade, saj zaradi prezasedenosti UKV-ja ni na voljo frekvenc za "splošno" uporabo.

Morda bi poizkusil na UHF-u. Za PMR postaje in uporabo tistih frekvenc ne rabiš nobenega papirja. Ne vem pa, kaj pravi regulativa. Je tam dovoljen le govor ali tudi prenos podatkov? Poišči malo po netu.

Tisto na 2.4 GHz špila tudi mimo dreves, če le niso pregosta in če imaš solidno poštimane antene (preizkušeno).

LP Jure

P.S. S Sandijem sva pisala odgovor skoraj istočasno, zato se zadeva skoraj ponovi :)
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a s56al » 05 Jul 2005, 07:32

S57XX napisal/-a: S Sandijem sva pisala odgovor skoraj istočasno, zato se zadeva skoraj ponovi :)


To se tudi meni večkrat dogaja :).

LP, S.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56al » 09 Jul 2005, 00:51

s54s napisal/-a:2 x CB postaja + 2 x SB + ustrezen program za PC, slednje odvisno od tega, kaj boš s podatki pravzaprav počel. Da se kupiti tudi resen radijski modem z RS-232 vmesnikom na eni strani ter vmesnikom za priklop na radijsko postajo na drugi. Ni pa ravno poceni. Baycom variante so problematične s stališča, ker je za rešitve, ki so bile razvite za radioamaterje, skoraj nemogoče dobiti modemske čipe oz. če jih kakšen trgovec še ima so ti dostikrat rabljeni (odlotani iz tiskanin) ter dragi.

Namesto CB postaje lahko probaš tudi PMR446, če razdalja ni več kot kilometer ali dva. Antena bo dosti manjša kot za 27MHz. Kakšno drevo vmes ne bo ovira, če jih je več je lahko težava ob dežju (mokro listje). Oboje bi moralo zadoščati za 2400 bps, zagotovo pa 1200 bps.
Sandi


Preveril sem določbe UL RS in ETSI standardizacijo in prišel do ugotovitve, da uporaba CB postaj za prenos podatkov ni dovoljena (glej temo viewtopic.php?p=10856#10856 ). Verjetno podobno velja za PMR 446. Glede LPD pa ne vem. V spominu imam, da je bil pred časom v SE objavljen članek o gradnji naprave za daljinsko vodenje modelov, kjer je bilo tolmačenje predpisa v smislu, da je prenos podatkov prek LPD dovoljen, če LPD TX ni 100% časa na oddaji. Ne me držat za besedo, pred kakršnimkoli takim početjem preveriti predpise.

73 de s54s
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI


Vrni se na Digitalne komunikacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov