ATV na 2m

Amaterska TV

Moderator: s55o

ATV na 2m

OdgovorNapisal/-a MatejStarman » 07 Feb 2007, 14:05

Zdravo. Zanima me ali lahko z skenerjem ic-r2 in zunanjo anteno za 2m področje kaj ujamem glede ATV televizije?

Matej
MatejStarman
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 08 Dec 2004, 14:30

OdgovorNapisal/-a s57wos » 07 Feb 2007, 15:21

Zdravo ..

Lahko. Kaksen pogovor ATV-jasa, ki se pred kaksnim QSO-jem pogovarja s korespondentom.

Lp.
Srecko
S57WOS
Kaksna sreca, da je to samo hobi.
s57wos
 
Prispevkov: 188
Pridružen: 20 Maj 2001, 01:00
Kraj: Maribor JN76UN

OdgovorNapisal/-a MatejStarman » 07 Feb 2007, 15:44

Kaj pa kej slikovnega gradiva?
MatejStarman
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 08 Dec 2004, 14:30

OdgovorNapisal/-a s52on » 07 Feb 2007, 18:18

Zdravo!
Nic ne bo, "slikovno gradivo" je namrec "siroko" okrog 6 Mhz, zato to ni mogoce. Le na frekvenci 1200 Mhz in analogni SAT sprejemnik, kot smo ze pisali v podobni temi!

LP MIRO
s52on
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 09 Jan 2002, 01:00
Kraj: SPODNJE KRASE

OdgovorNapisal/-a MatejStarman » 08 Feb 2007, 13:55

S52ON napisal/-a:Zdravo!
Nic ne bo, "slikovno gradivo" je namrec "siroko" okrog 6 Mhz, zato to ni mogoce. Le na frekvenci 1200 Mhz in analogni SAT sprejemnik, kot smo ze pisali v podobni temi!

LP MIRO

Sej ne da bi spraševal neumnosti.
Namreč satelitski sprejemnik nastaviš na frkvenco 1200Mhz, in lahko sprejemaš ATV televizijo?
Kakšna antena se pa potrebuje?
Ali je potrebno priklopiti na televizijo ali na računalnik?

Matej
MatejStarman
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 08 Dec 2004, 14:30

OdgovorNapisal/-a s52on » 08 Feb 2007, 14:05

Zdravo Matej!
Da se ne ponavljam, sem o tem ze napisal v tej temi: viewtopic.php?t=1283

na koncu!
Ce te bo se kaj zanimalo ti z veseljem odgovorim!

LP MIRO
s52on
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 09 Jan 2002, 01:00
Kraj: SPODNJE KRASE

OdgovorNapisal/-a s57bat » 08 Feb 2007, 14:30

Hej hoj!

Angleži so nekaj experimentirali na to temo.Malo pogooglaj termin NBTV.


73 Tomaž
s57bat
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 12 Jul 2004, 06:57

OdgovorNapisal/-a MatejStarman » 11 Feb 2007, 19:40

Zdravo, sem si ogledal zgornji link ter malo razširil moje znanje.
Še vedno mi pa niso jasne določene stvari.

Za ugoden sprejem kot ne-radioamater potrebujem analogni satelitski sprejemnik ter anteno (kakšno?) je to satelitski krožnik?
Ter TV ali PC?

Ali je sprejemanje že dovolj ali je potrebnoše oddajati?
Ker oddajati ne smem me to zanima?

Je to potem vsa oprema?

Hvala, Matej
MatejStarman
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 08 Dec 2004, 14:30

OdgovorNapisal/-a s52on » 11 Feb 2007, 21:54

Zdravo!
Kot receno, ce si blizu svetilnika, je dovolj konec zice. Na koncu koaksialnega kabla lahko napravis kar iz samega kabla odprti dipol - srednja žila na eno stran, oplet kabla malo polotas in na drugo stran!Vsekakor pa priporocam resno anteno, npr. osmico, se mi zdi, da je njlazja za izdelavo v samogradnji!
Tu imaš nacrte: http://www.hamradio.si/~s51kq/ANTENNA.HTM
Da se tudi s parabolo premera vsaj 1,5 m! Vendar je to za zacetnika pretezko.
Priporocam, da se najprej "dogovoris" :lol: za sprejem s kaksnim svetilnikom, ki ti je vedno na razpolago, seveda ce ga imas moznost vklopiti (2m postaja z DTMF ).Sat sprejemnik v osnovi povezes na televizor, lahko pa seveda tudi na PC, ce ima vgrajeno "TV kartico", ali graficno z video vhodom!

Oddaja na tej frekvenci je ze bolj zahtevna, vec opreme ...! Predvsem pa opravljen IZPIT za radioamaterja! Ce sem te prav razumel to se nisi! Torej najprej sprejem lepih slik z panoramskih kamer !

LP MIRO
s52on
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 09 Jan 2002, 01:00
Kraj: SPODNJE KRASE

OdgovorNapisal/-a MatejStarman » 11 Feb 2007, 22:50

Zdravo, pa zopet vem malo več.
Še vedno pa ne vem kako naj se dogovorim, za sprejem slik. Namreč če nimam izpita se ne morem dogovoriti oz. oddajati. Kaj pa če nimaš naprimer 2m postaje z DTMF toni?
Torej potem sprejemaš več ATV kanalov ali kako?
Potem se lahko gledajo slike s kamer?
In na kolikšnih koncih so kamere?

To, s kameram bi bilo zame zelo interesantno.

Upam, da vam ni težko odgovarjati.
MatejStarman
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 08 Dec 2004, 14:30

OdgovorNapisal/-a s55z » 12 Feb 2007, 09:24

Matej, ne vem od kod si, ampak v RK Ljubljana pravkar teče tečaj za A razred, in nato izpit. Ni hudir, da ga ne bi tudi ti naredil, vsaj glede na tvoje zanimanje tako predvidevam.

Odloči se in nobenih problemov več ne boš imel pri raziskovanju različnih načinov komunikacij... (razen tehničnih, seveda) :D ...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s52on » 12 Feb 2007, 09:48

Zdravo!
Z oddajo se ne obremenjuj, sploh ker nimas izpita! Torej greva od zacetka, kako bi kazalo v tvojem primeru priti do rezultata.
Radijski svetilniki so oddajniki locirani na hribih v pomoc testiranju opreme, se iz casov, ko so radioamaterji sami gradili postaje , antene itd…! To so oddajniki na tocno dolocenih frekvencah, delajo v glavnem v CW, se pravi telegrafiji in oddajajo 24 ur na dan. Svetilniki – oddajniki za ATV pa niso vkljuceni 24 ur na dan, ker so precej bolj obremenjeni zaradi precej »nalozenega » tovora 6Mhz, saj oddajajo sliko. Torej ima vsak ATV svetilnik zraven tudi 2 m postajo in preko nje z DTMF ukazom svetilnik vklopis. Ce imas sprejemnik in anteno pripravljeno takoj dobis sliko – obicajno identifikacijo, kateri svetilnik je to. Za nadaljno krmiljenje svetilnika spet potrebujes DTMF, saj z njim vklopis kamero, jo vrtis levo – desno itd., kar pac posamezen svetilnik omogoca. Obicajno se oddajnik po dolocenem casu sam ugasne, obicajno 30 min in ce testiras naprej ga moras ponovno vklopiti.Tu imas spisek svetilnikov in repetitorjev:
http://www.hamradio.si/~s51kq/ATVS.HTM
Tabela ukazov za nas Mozirski svetilnik pa je tukaj: http://www.hamradio.si/~s51kq/pdf/S55TVS-ukazi.pdf
Ukazi za vklop in izklop so poenoteni in mislim da so enaki za vse slo ATV svetilnike. Razlicne pa so seveda frekvence za vklop na 2m.
Torej se moras povezati z radioamaterjem, ki ti bo omogocil vklop svetilnika. Ne vem od kje si, da bi ti povedal na koga se obrni, vsekakor pa navezi stike s svojim lokalnim radioklubom, pa bos izvedel se kaj vec!
Na ATV se ne oddaja vsakodnevno kot na 2 m, ampak je to le ob tekmovanjih ali po dogovoru, obicajno je septembra vecja aktivnost.
Ce si se pripravljen pripeljati v Mozirje, ti bomo vse nasteto z veseljem prakticno prikazali, saj je tako veliko bolj jasno, kako to izgleda, kot pa je napisano, ki najbrz za nekoga, ki stvari ne pozna izgleda komplicirano.Lahko me poklices na 041/688 094 !

LP MIRO
s52on
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 09 Jan 2002, 01:00
Kraj: SPODNJE KRASE


Vrni se na ATV

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov