Kako začeti ATV?

Amaterska TV

Moderator: s55o

Kako začeti ATV?

OdgovorNapisal/-a s55z » 06 Maj 2004, 18:06

O ATVju nimam pojma, me pa zanima. Nekaj malega sem sicer prebral v CQju, bolj pa me zanimajo izkušnje operaterjev, pa tudi cena takšne opreme.

Kakšno minimalno opremo potrebujem za ATV kontest in kako takšen kontest pravzaprav izgleda?
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S56TWG » 07 Maj 2004, 10:23

Če imaš "višek" denarja to je pravi hobi .Draga je vsa oprema . Že gola tiskanina stane celo premoženje če jo ne narediš sam ,kaj pa šele tisto kaj pride gor na njo -bok ne daj da je gor kak "PIC" ker softver ni "fraj"
dobiš ga samo pri avtorju in to ne zastonj kot je to delal S53MV ! (za vse projekte od Matjaža sem lahko softver "potegnil" iz SLO BBSa ) za ATV pa ni kaj dosti FREE !)
Sicer je pa na LEI ATV stran ki jo urejuje S51KQ tam dobiš vse izčrpne informacije o vsemu kaj te zanima iz tega področja .Nekaj podobnega pa najdeš na tej strani : http://www.freddospage.nl/ in je softver frej.
Lep pozdrav in do videnja na ATV frekvencah!
S56TWG
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 09 Feb 2002, 01:00
Kraj: Velenje

OdgovorNapisal/-a s56al » 07 Maj 2004, 10:33

Dragan,

Če začnjaš na novo, predlagam, da se kar takoj 100% digitaliziraš. IP povezava prek paketnega radia + standardni audio/video vmesniški programi za PC :). Res pa je, da s tako HAM TV težko greš v EU, ker EU paketno HAM omrežje slovenskega v glavnem ne dohaja.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s55z » 07 Maj 2004, 11:50

s56al napisal/-a:Dragan,

Če začnjaš na novo, predlagam, da se kar takoj 100% digitaliziraš. IP povezava prek paketnega radia + standardni audio/video vmesniški programi za PC :). Res pa je, da s tako HAM TV težko greš v EU, ker EU paketno HAM omrežje slovenskega v glavnem ne dohaja.

LP, Sandi


Torej bi zadoščala moja Toshiba s programskim vmesnikom in neka VF mašinca? V vseh teh sistemih se kar nekako ne znajdem, ločim digitalno in analogno kodiranje, kaj je pa sedaj IP povezava? To pomeni, da gre to preko PR omrežja, ali deluje na normalnih ATV frekvencah?

Josip, denarja ni nikoli dovolj, zato pa sprašujem. Doma imam že ničkoliko nedokončanih projektov, ker al je zmanjkalo denarja, al se ni dalo dobit vsega materiala, al je že zastarelo, al je pa meni zmanjkalo volje :-? ! Še največkrat sem dokončal tisto, kar sem sam razvil, hi.

Torej. rad bi čimbolj natančno vedel, kako s čimmanj sredstvi do spodobne opreme - tudi v samogradnji (torej kupim PCB in sprogramirane čipe, zlotam in v škatlo spravim pa sam).

Po Miotovi strani sem že nekaj brskal, pa še bom, hvala ti pa tudi za tvoj link...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a Gost » 07 Maj 2004, 12:55

Dragan,

Malo sem se pohecal, kanček pa je v zgornjem poročilu tudi resnice :). Gotovo veš, da amaterji po AX.25 prenašamo IP pakete, v glavnem za potrebe povezave v Internet. Taka zveza je še vedno amaterska zveza, če poteka na amaterskih frekvencah in je AX.25 paket opremljen s klicnim znakom postaje. PC in množica programov za le-tega ti ponuja razne vmesnike za povezavo prek omrežne (v tem primeru IP prek AX-25) povezave - govornega, slikovnega, itd. Fantje so se že igrali s prenosom "žive" slike po IP prek AX.25. Ni pa to uveljavljen HAM standard, torej, če želiš tekomovati, potem moraš nabaviti vso (drago) klasično analogno ATV opremo in če želiš biti dober se povzpeti na kakšen na hrib...

LP, Sandi
Gost
 

OdgovorNapisal/-a s57ezb » 07 Maj 2004, 12:58

Ziv
"Torej. rad bi čimbolj natančno vedel, kako s čimmanj sredstvi do spodobne opreme"
Ce hoces imet ATV zvezo , moras imeti pac primopredajnik; v tem primeru TV sprejemnik in TV oddajnik. Ce hoces najceneje in najprej "poslat" neko sliko oz. zivo sliko do drugega sprejemnika (in obratno) rabis: analogni SAT sprejemnik-za 23cm podrocje je OK, oddajnik (Mijo CQ ali podobno) eno ccd ali kar analogno kamero, anteno, najbolje kar dve, da ti ni treba "pretikat", predojacevalec (Matjaz, ce se dobro spomnim dva projekta v CQ ...za L podrocje) nekaj kablovja ,12V , 2m Postajo za dogovarjanje, list papirja z napisanim znakom itn.,in ce je vse poslihtano je slika kot se sika, s tonom ali brez..
Nekaj takega imam jaz.
73, Bozo
Uporabniški avatar
s57ezb
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Okt 2001, 01:00
Kraj: Sežana,JN65WQ

OdgovorNapisal/-a s55z » 07 Maj 2004, 14:29

Bozo napisal/-a:Ziv
Nekaj takega imam jaz.
73, Bozo

Hvala obema. Če že, bi rad opremo za ATV konteste. Ja, ali je tu full duplex delo, ali semi duplex? Kaj velja kot veljavna zveza?

Ali je možno v kontestu tudi brez dogovorjenih zvez? Sem ljubitelj random zvez, ker edino to je prava zveza!

Torej če povzamem: potrebujem nek generator slike (npr. USB kamerco na prenosniku, ki ima AV izhod), ustrezen oddajnik in sprejemnik. in anteno!?

Potem pa na hrib in CQ DX :D !
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s53sx » 07 Maj 2004, 19:43

Zivjo

Hm, random na 1G2 in visje, z ozko usmerjeno anteno...bos rabil pa
se kak, vsaj dopisni, carovniski tecaj :)

Sicer smo na prvih poskusnih zvezah v S5 poskusali (in uspeli) naredit
zveze s kosckom zice v konektorju, vendar smo tudi takrat vedeli, da je
korespondent 'v zraku' in kje ga iskati...slika in ton sta bila zadovoljiva,
vcendar se bojim, da to sedaj ni vec zadosti....moram pa priznati, da ima
ATV res poseben car, ceprav mu jaz vec ne popuscam :wink:

73 de Joze s53sx
73 de Joze, s53sx
Uporabniški avatar
s53sx
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: there

OdgovorNapisal/-a s51da » 07 Maj 2004, 20:58

s57tda napisal/-a: Ja, ali je tu full duplex delo, ali semi duplex? Kaj velja kot veljavna zveza?


Delo ni full-duplex. Prav zato je potrebna zveza še na 2m, da se dogovoriš kdo
sprejema in kdo oddaja, pa tudi na kateri frekvenci.
V tekmovanju je zveza veljavna, ko sprejmeš sliko korespondenta, prebereš z
ekrana štiri-mestno številčno kodo, ki se jo ne sme povedati ne po 2m, ne po
avdio podnosilcu. Veljavna je tudi, če oddaš sliko in jo korespondent sprejme.
Najbolje je če je zveza obojesmerna. Normalno v zvezi oceniš sliko in zvok (najboljši
raport je 55, lako se doda še C kot Color, če si sprejel v barvah), napišeš začetni in
končni čas zveze in pa zapovrstno številko. Prav tako se samo preko videa
odda lokator, ki služi za izračun razdalje za točkovanje.

s57tda napisal/-a:Torej če povzamem: potrebujem nek generator slike (npr. USB kamerco na prenosniku,
ki ima AV izhod), ustrezen oddajnik in sprejemnik. in anteno!?

Potem pa na hrib in CQ DX :D !


Tako je....
Sam uporabljam na 1.2GHz:
Staro VHS kamero, S51KQ oddajnik - 2W, 18W ali 36W ojačevalec, S51KQ sprejemnik
(lahko je navadni analogni SAT sprejemnik), 17el. yagi ali 90cm parabolo, S53MV
predojačevalec, črno-beli video generator, digitalni fotoaparat kot barvni video generator,
postajo in anteno za 2m, prenosno televizijo (žepno Casio) ............

Tekmovanje z vrha hriba z vso to opremo zna biti pravi izziv.
Radovedni planinci, pa so poglavje zase... :o :D

LP
David S51DA
s51da
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

OdgovorNapisal/-a s55z » 07 Maj 2004, 23:53

s51da napisal/-a:Tako je....
Sam uporabljam na 1.2GHz:
Staro VHS kamero, S51KQ oddajnik - 2W, 18W ali 36W ojačevalec, S51KQ sprejemnik
(lahko je navadni analogni SAT sprejemnik), 17el. yagi ali 90cm parabolo, S53MV
predojačevalec, črno-beli video generator, digitalni fotoaparat kot barvni video generator,
postajo in anteno za 2m, prenosno televizijo (žepno Casio) ............

Tekmovanje z vrha hriba z vso to opremo zna biti pravi izziv.
Radovedni planinci, pa so poglavje zase... :o :D

LP
David S51DA


David, hvala za izčrpne odgovore...

Torej namesto VHS kamere, generatorjev, digitalnega fotoaparata in žepne televizije bi lahko uporabil tudi prenosni računalnik in USB video kamerco, ne? Na vsak način bi najraje uporabil opremo, ki mi je na voljo... Vsaj del opreme.

Na katerih frekvencah se pa dogovarja za zveze? In koliko je sploh aktivnih ATV postaj?
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s57ezb » 07 Maj 2004, 23:58

Pozabil sem dodati link http://f5ad.free.fr/ATV-QSP_menu.htm
nekaj bos ze nasel.
73, Bozo
Uporabniški avatar
s57ezb
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Okt 2001, 01:00
Kraj: Sežana,JN65WQ

OdgovorNapisal/-a s51da » 08 Maj 2004, 07:27

s57tda napisal/-a:Torej namesto VHS kamere, generatorjev, digitalnega fotoaparata in žepne televizije bi lahko uporabil tudi prenosni računalnik in USB video kamerco, ne? Na vsak način bi najraje uporabil opremo, ki mi je na voljo... Vsaj del opreme.


Uporabiš lahko kakeršenkoli video izvor/signal. Računalnik ti lahko služi tudi kot video generator itd...
Televizijo, monitor ali pa video vhod na PC pa je tudi potrebno imeti za sprejem.

s57tda napisal/-a:Na katerih frekvencah se pa dogovarja za zveze? In koliko je sploh aktivnih ATV postaj?


Ponavadi se dogovarja na 144.750 FM, na tekmovanjih je to klicna frekvenca,
potem pa QSY na prost kanal. Nekateri gredo tudi nižje na SSB, če obema tehnika to dopušča.

Na tekmovanjih je aktivnih 10+ postaj, je pa odvisno kako visoko si pripravljen nositi opremo.
Veliko jih dela od doma iz fotelja :P , zato moraš ti višje.
Glede aktivnosti preko repetitorjev pa naj odgovori kdo drug, ker sem sam aktiven le v tekmovanjih.
Je pa tako da ATV zveza ni le ...59 73... ampak lahko traja kar dolgo. Ko enkrat izmenjaš
potrebne podatke, sledi razkazovanje tehnike, pokrajine, ..., saj konec koncev prenašaš
zvok in sliko in to v živo 8)

Vsekakor si poglej tole:

http://lea.hamradio.si/~s51kq/ATVS.HTM

73
David S51DA
s51da
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

OdgovorNapisal/-a s51zg » 30 Jun 2004, 13:55

Pozdrav vsem!

Rad bi začel z ATV-jem...

Imam sestavljen ATV-RX2 od S51KQ. Manjka mi le še tuner SF916.
Doma imam dva SAT TUNER-ja, vendar nimam podatkov zanju...
Eden ima oznako SD1228/L MK2, drugi pa BSFA75G40...
Gledal sem malo na SATPAGE, pa nisem dobil nobenih podatkov za ta dva
tipa. Imam sestavljen tudi že 23 cm TX2 od S51KQ. Se pravi, da mi
manjka le še ta tuner SF916 in že gremo v hribe...hi. Če kdo slučajno
raspolaga s tem in bi bil to pripravljen prodat, se lepo priporočam!

lp janez/s51zg
s51zg
 
Prispevkov: 80
Pridružen: 12 Jan 2004, 11:59
Kraj: Srednje brdo, JN76BC

OdgovorNapisal/-a s57ors » 31 Dec 2005, 10:15

Kot vidim naj bi bila to nekevrste radioamaterska televizija? Koliko bi pa to stalo, če bi kupil?
s57ors
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 11 Apr 2003, 18:39
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a s52on » 31 Dec 2005, 15:53

Takole,da se jaz pristavim moj del izkusenj.
ATV zveza je kot vsaka radioamaterska zveza, s tem da se pac prenasa tudi slika. V praksi to pomeni kot da gledas sliko RTV SLOVENIJE, mislim tehnicno, ki jo pac oddaja radioamater ali SVETILNIK.Zaradi velike pasovne sirine 6 Mhz to ni mozno na frekvenci nizji od 1200 MHZ. Tu je tudi najvecja aktivnost, ki je zal najvecja le ob tekmovanjih ali pa po dogovoru s kaksnim operaterjem. Zato pa imajo tu zelo VELIK POMEN ATV SVETILNIKI (na obicajnih KV ali UKV frekvencah jih najbrz malokdo koristi) ali REPETITORJI.Za testiranje sprejema so vedno na razpolago.Tabelo svetilnikov najdete na ATV spletni strani.V nasi Celjski kotlini so na voljo trije:

na SENTJUNGERTU OD MIJOTA S51KQ (MED Zalcem in Celjem)
na URŠLJI GORI - KOROŠKI
v BORSEKI - nas RADIOKLUB MOZIRJE S51DSW (smer MOZIRJE- GOLTE )

Frekvence in ostale podatke najdete na Mijotovi strani! V osnovi so ugasnjeni.Vklopi se jih z vsako rocno 2m postajo z DTMF kodami,tudi vse ostalo se krmili z DTMF kodami.Oddajajo video in avdio signal oz. sliko in zvok, vsi imajo panoramsko kamero , ki se da vrteti prav tako z ukazi DTMF in se veliko drugih stvari.Komande so na ATV spletni strani.
Najceneje in najenostavneje je zaceti s starim analognim satelitskim sprejemnikom.Imamo radioamaterji pac sreco, da ti analogni SAT sprejemniki sprejemajo frekv. podrocje od 950 do 1750 oz. novejsi do 2050 MHZ.
Torej ce gremo po korakih:

1. Star sat sprejemnik. Dober je prakticno vsak, ki ga dobimo npr. LASAT, MORGANS, PACE ( na bovsjaku od 2000 do 5000 sit )

2. Ce smo v blizini oddajnika je za anteno dovolj koscek zice (oddajnika na URSLJI in Sentjungrtu imata moc 18W !!! )

3. S scart kablom povezemo na kakrsenkoli TV

4.Na SAT sprejemniku nastavimo frekvenco svetilnika (obicajno 1250 Mhz; tonski nosilec na frekvenco 6,5 Mhz).

5. Z 2m postajo vklopimo z DTMF setilnik.Na postaji dobimo odziv v telegrafiji, da je vklopljen ( obicajno CRKA R - TIT TA TIT )

6. Ce je vse ok, ze gledamo lepo barvno sliko na tv z zvokom kaksne lokalne komercialne radijske postaje.
Razmeroma enostavno.

Nato sledi igranje z DTMF: VKLOP KAMERE IN ZIVE SLIKE, VRTENJE KAMERE LEVO DESNO,VKLOP MALE IN VELIKE MOCI ODDAJNIKA itd.
Ce je sprejem slab je pac potrebna boljsa antena. Odlicna je OSMICA ali YAGI.Obe sta bili objavljeni v cq - ju, nacrti pa so tudi na ATV strani.Tudi antenski predojacevalnik prav pride ( cena cca 6000 sit ali samogradnja)
Torej za sprejem so stroski minimalni.
Ce nas stvar potegne potrebujemo se oddajnik.Tu je moznost gradnje npr. po Mijotovih projektih ali nakup preko spleta.Odd. male moci nekaj 100mw se dobi ze tam nekje za 70 evrov. Kamera je dobra prakticno katera koli (male se tudi pri nas dobijo ze za cca 8000 sit).Seveda je lahko tudi spletna kamera in racunalnik z video OUT.

POZOR:Vecina anten (osmica in YAGI S prilagoditvijo ) so kratkosticne.Torej jih ne smemo direktno priklopiti na vhod SAT sprejemnika, ker le ta iz antenskega vhoda posilja 17 oz. 13 VOLTOV za napajanje LNB.Potrebno je vstaviti locilni kondenzator ali se bolje v sprejemniku izklopiti napetost za LNB konverter.


Torej vsa oprema stane manj kot rocna postaja. Najbrz skoraj vsak s svoje lokacije vidi vsaj en svetilnik! Ali pa se za test odpelje na bliznji hribcek! Torej ni razloga, da ne poizkusite nekaj novega v letu 2006! Nagrajeni boste vsaj z lepimi posnetki s panoramske kamere.

SRECNO!

MIRO - S52ON
s52on
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 09 Jan 2002, 01:00
Kraj: SPODNJE KRASE

Naslednja

Vrni se na ATV

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov