AO-91

Vse o satelitih, uporaba, programska oprema za slednje, ...

Moderator: S57NML

AO-91

OdgovorNapisal/-a VojkoT. » 25 Okt 2021, 22:45

Radioamaterske zveze preko satelitov. Hm, kaj je pravzaprav to? In sem začel brskati po spletu, kjer je seveda nešteto in neskončno podatkov, tudi Basic inštrukcij in priporočil. Ampak na koncu vsega tega ostane operater sam in se pač znajde v tej poplavi nasvetov, priporočil in navodil. Kako ste ostali "satelitski operaterji" začeli? Ne vem, niti ni pomembno, vsak pač ima svojo izkušnjo. Vendar na naših straneh in forumih je zelo malo uporabnega, res zelo malo tudi po CQZRS cajtngu sem listal pa ne najdem - ali pa mogoče ne znam? Ni pomembno. Pomembno je, da sem se le dokopal do vsega, kar potrebujem za FM zveze preko satelitov. Začel sem pred kakim letom, v mislih pa že veliko prej, pa "ni bilo pravega časa", kot radi rečemo, ali se izgovarjamo.
Koncept, ki sem se ga držal med spletnim brskanjem in nato nabavljanjem opreme:
- FM satelitske zveze
- portable delo (nimam namreč možnosti postaviti anten na streho, kaj šele mehanizma za vrtejne sistema po azimutu / elevaciji)
- zanesljiva duplex dvoband postaja
- dober in trpežen akumulator
- dobra antena

Danes se stvari menjajo skorajda s svetlobno hitrostjo, pač komercializacija vsega sveta je na pohodu. Prav tako je s sateliti, ki so delno namenjeni tudi za radioamatersko uporabo. Torej preverim, koliko FM satelitov je trenutno v orbiti, oziroma v kašnem statusu so. To velja za drugo polovico meseca oktobra 2021! Nič več in nič manj - kako bo naslednji mesec, še ne vemo. Zanesljivo aktivni sateliti z FM modulacijo:
A0-91 (aktiven samo v osončenem delu dneva!)
PO-101
SO-50

Vsi trije delujejo na 2m in 70cm bandu. Odlično! Odločitev za postajio ni bila težka, hočem kvalitetno in zanesljivo postajo, torej bo to ICOM in sicer full duplex dualband FM transceiver IC-2730E. Mobilna postajca z velikim deljenim displejem levo - desno, od katerih je vsak polovica namenjena enemu bandu. Kateri bo 2m in kateri 70cm, izberemo sami. Velike številke - zelo pomembno! Moč 5-15 in 45/ 42 W, več kot dovolj. Ločene tipke na levo in desno stran - odlično. malce drobni vrtljivi gumbi, ampak z dobrim oprijemom. En sam antenski vhod s PL priključkom. Operativna napetost 13,8 V.
Nabavil sem še nosilec za montažo postaje v avtomobil. Služil bo kot nosilec postaje, akumulatorja, duplexerja in obešalo za jermen okrog vratu.
Slika

Izbira akumulatorja ni bila težka. Osredotočil sem se na modelarske akumultorje, ki so res vzdržljivi in prenesejo tudi večje in daljše tokovne obremenitve, hkrati pa njihova kapaciteta ne usahne prehitro. Torej bo aku z napetosto 14,8 V in 3.800 mAh. Je precej velik, sestavljen iz štirih LiPo celic in tećžak 415 gramov, kar niti ni malo.
Ko sem vse skupaj sestavil in pritredil, zgleda takole (pogled od spodnje strani postaje):
Slika

Antena mora biti robustna, pač za portable delo in ne neki zobotrebci, ki se z lahkoto ukrivljajo, pa frekvenčno ozki so. Torej bo to antena kot se spodobi. Izbral sem dvoband anteno proizvajalca EAntenna iz španije: 3+5 LFA (horizontalni dipoli) in vsak band s svojim koax napajanjem. Torej potrebujem še duplexer. Spodaj je sestavljena antena, na kateri sem zamenjal moder penast ročaj, ker se trga. Sedaj je na njegovem mestu gumijasta ročka, ki je namenjena kolesarski balanci :)
Slika

Potrebujem še snemalnik zvoka, če ne bom uspel zapisati vseh zvez (imam samo dve roki, ki bosta zasedeni z mikorfonom in anteno, ter vpisom zvez v dnevnik). In pa nepogrešljiv kompas, da najdem vstopno točko na horizuntu, kjer se bo pojavil satelit.
Slika

Torej to sem uredil v enem tednu, nato pa sem porabil še tri dneve, da sem postajo ustrezno sprogramiral za lažje delo prek satelitov. Na spodnji sliki je primer memoriranih kanalov (zamik frekvence za 5 kHz - doplerjev efekt!) za delo preko satelita AO-91(napisal sem v angleščini, ker sem še na ameriškem forumu in se pač lažje sporazumevamo), se opravičujem.
Slika

Včeraj, 24.10.2021 sem opravil test z anteno in RX delom postaje. Torej sem bil SWL. Odlični signali z malo občasnega šuma. Spoznal sem tudi, kaj pomeni vrtenje anten horizontalno in veretikalno, torej po obeh oseh. In seveda brez CTCSS tona ni dela prek satelita / repetitorja. Saj so to v bistvu repetitorji.
Danes, sem za poskusno delo na oddaji izbral satelit AO-91, ki se je dvakrat pripeljal nad mano in ob 11:12 bila elevacija izredno visoka (76 stopinj!), torej gremo! Najprej spet poslušanje in nato zveza. prvi je bil Italijan iz bližine Torina, nato pa še Belgijec (portable!) z jugozahoden sredozemske obale. Je sicer nekaj žvižgačev tudi na satelitih (predvsem Španci), ampak sem povišal moč na 15 W in ga povozil - pač ne gre drugače. Slišal sem svoj signal s satelita in to je znak, da bo zveza zanesljivo vzpostavljena. Slišnih je bilo še več ostalih postaj z vseh smeri neba .....
Torej radioamaterske satelitske zveze živijo!
73 de Vojko, S57EN
VojkoT.
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 31 Avg 2019, 11:08
Kraj: JN76NI

Vrni se na Sateliti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov