Začetki z delom s sateliti!

Vse o satelitih, uporaba, programska oprema za slednje, ...

Moderator: S57NML

OdgovorNapisal/-a s50ta » 05 Mar 2008, 14:06

Samo za spremljanje satelita je najlenostavnejša uporaba spletnega izračuna trenutne pozicije satelita glede na tvoj UL locator. Jaz v praksi uporabljam napoved (predict) na amsat spletni strani.

http://www.amsat.org/amsat-new/tools/predict/index.php

Predvsem je napoved preleta satelita na omenjeni spletni strani pregledna saj ti poda vse potrebne podatke, da z antenami lahko slediš satelitu v času ko je le ta nad horizontom glede na tvojo lokacijo. Podatki, ki jih dobiš na omenjenem linku v tabelarnem prikazu so: datum preleta (UTC), čas vstopa satelita nad horizont (UTC), trajanje preleta satelita nad horizontom, azimut (smer anten) vstopa satelita nad horizont, maksimalni doseženi elevacijski kot med preletom, azimut maksimalnega elevacijskega kota, azimut izstopa satelita iz horizonta in elevacijski kot pri katerem se satelita niti radijsko več ne vidi.
Kar se mene tiče je trenutno najzanimivejši satelit VO-52 uplink 70cm USB - downlink 2m LSB. Preko VO-52 mi je uspelo z (avtoradiem) postajo FT-790R2, 25W in 14 el. yagi na oddajni strani in IC-202 + 9 el. yagi na sprejemni strani poklofati tudi Madeira island več kot 3000 km stran. Sicer se pa preko omenjenega satelita štirikrat do šestkrat na dan da vspostaviti zvezo. Ponavadi trikrat v dopoldanskih urah in trikrat zvečer. Iz zgornjega primera lahko vidiš, da se tudi z malo starejšo (cenejšo) opremo, da napravit prav luštne zveze.
Upam, da sem povedal še kaj kar te zanima...


73 de Andrej
s50ta
Moderator
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 06 Jul 2001, 01:00

OdgovorNapisal/-a s51cg » 10 Mar 2008, 12:48

Evo, nekaj se da tudi z ročno postajo in gumi anteno :)

Sem se držal napotkov K7AGE in poslušal AO-51...ker je bil hudičev mraz ob 19:00 v jopici na balkonu, se mi zdi, da sem nekje zelo daleč slišal italijana (definitivno bi bil raport 111 HI) na oddajo pa nisem žele iti, ker nisem vedel če bom satelit sploh zagrabil oz. da ne bi s 5W komu smetil pri zvezi.

Sem pa, kolikor sem spremljal Orbitron, ugotovil, da je FM satelitov kar nekaj in se da vsaj enkrat na dan uloviti kakšnega. Bom poizkusil še s klubsko opremo na SSB.

Še eno vprašanje; kako majhne so možnosti s fiksnimi antenami? Imate vi za (stopinjski) kot satelita nad obzojem še en rotator ali delate samo po azimutu (v horizontali)?

S50TA, starost opreme me ne moti, dokler govorimo o 10, 15 let starih postajah :D



Še nekaj izven teme. Sem gledal kakšen napajalnik priporočajo za Yaesu FT-7800. Ponujajo 25 oz. 30A škatlo, ampak me zanima, kakšna je razlika, če imam jaz samo 5 ali 10A, saj po izračunu glede na moč postaje dobim samo 50W=13.5V * xI --> I= 3,75A.
s51cg
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 20 Feb 2008, 10:04
Kraj: JN66UE

OdgovorNapisal/-a s57nbt » 10 Mar 2008, 15:59

Zaradi izgub.
Uporabniški avatar
s57nbt
 
Prispevkov: 289
Pridružen: 06 Mar 2005, 15:01

OdgovorNapisal/-a s53ra » 10 Mar 2008, 16:54

Na Kempton park HAM meetingu jeseni 2006 je bilo zanimivo predavanje o FM delu preko satelita (konkretno AO-51) - za tovrstno delo je bila prikazana kot dobra in poceni rešitev kratka ročna 2m-70cm yagi antena.

Slika
73, de Gregor, s53ra
s53ra
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 18 Nov 2001, 01:00
Kraj: Lucija

OdgovorNapisal/-a s51cg » 10 Mar 2008, 17:00

Sem že spraševal pri Urošu (Uscom) o takšni yagi anteni :D

Zadeva ni napačna, sploh če se razstavi na prafaktorje - jo imam lahko v nahrbtniku ali avtu skupaj z ročno postajo. Moram se še odločit a bo samogradnja ali jo bom kje kupil...načrt se še išče HI
s51cg
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 20 Feb 2008, 10:04
Kraj: JN66UE

OdgovorNapisal/-a s57msg » 10 Mar 2008, 20:05

Zivjo,

Mogoce kaj pomaga tale stran...

http://www.k7mem.150m.com/Electronic_No ... i_vhf.html

Sam sem sicer ze zgradil DL6WU anteno vendar po Antennenbuchu.... dela tako kot mora...



s51cg napisal/-a:Sem že spraševal pri Urošu (Uscom) o takšni yagi anteni :D

Zadeva ni napačna, sploh če se razstavi na prafaktorje - jo imam lahko v nahrbtniku ali avtu skupaj z ročno postajo. Moram se še odločit a bo samogradnja ali jo bom kje kupil...načrt se še išče HI
73 DE S57MSG ..
Uporabniški avatar
s57msg
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 20 Feb 2008, 14:21
Kraj: Semič in Ljubljana

Re: Začetki z delom s sateliti!

OdgovorNapisal/-a s51cg » 10 Nov 2009, 15:35

Pozdravljeni,

Me je kar zmrazilo, ko sem videl datum mojega prejšnjega posta :o

Ni za verjeti, ampak v garaži počasi nastaja Eggbeater II. Bomo videli, kako uspešen bom pri izdelavi. Z Yagi-co sem namreč izgubil živce, saj nikakor nisem uspel uglasiti 70cm pod 2 SWR :roll: ...baje sem zgrešil pri razdalji med elementi (strojniških par mm gor ali dol pač) HI

OK, trenutno, ko še nimam težav z zapleti z anteno pa me zanima, kakšen "štacjonček" bi pasal k moji prazni denarnici. Starost opreme ni važna, le da je vzdržljiva (velja za starejše zaradi rezervnih delov) in primerna tudi za teren. Trenutno bom ostajal bolj na LEO satelitih (ročna dualband postaja), želja pa je iti še na SSB, mogoče tudi kakšen prenos podatkov. Seveda za do 300€.


TNX,
73 de Marko
s51cg
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 20 Feb 2008, 10:04
Kraj: JN66UE

Prejšnja

Vrni se na Sateliti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost